Namika Lahti nousi kärkikolmikkoon

19.1.2009 Namika Lahti nousi Korisliigan sarjataulukon kärkeen tasapisteisiin Joensuun Katajan ja Kouvojen kanssa haettuaan maanantaina vierasvoiton Porvoon Tarmosta 65-79 (25-46) -lukemin.

Pelistä ei syntynyt kunnon kamppailua, kun Namika Lahti karkasi heti 10-0 -johtoon ja piti sen jälkeen Tarmon takanaan loppuun asti. Vierasjohto kasvoi suurimmillaan kolmannella jaksolla 25 pisteeseen. Viimeisellä neljänneksellä Tarmo onnistui toviksi puolittamaan eron 12 pisteeseen.

Lahtelaiset upottivat 11 kolmen pisteen koria hyvällä prosentilla ja onnistuivat puolustuspäässä pitämään Tarmon sentterin DeWayne Richardsonin pois ratkaisupaikoista.

- Ensimmäisellä puoliajalla meillä liikkuivat sekä pallo että miehet erinomaisesti. Puolustuksessakin tehtiin mitä sovittiin eli pidettiin Richardson pois pelistä. En tiedä alkoiko toisella puoliskolla jalka painaa, mutta Porvoo pääsi vähän uhittelemaan yksilösuorituksillaan, tiivisti tapahtumat Namika Lahden valmentaja Sami Toiviainen.

Namika Lahti antoi näytteen laajasta pelaajamateriaalistaan, kun kokoonpanosta puuttuivat pelikiellon ja potkut saaneen Bilal Abdullahin lisäksi paras kotimainen korintekijä Sami Pekkola jalkavaivojen vuoksi. Tehomiehiä löytyi, kun Teemu Laine heitti kauden ennätyspisteensä 22 ja Ville Vesala sekä Ray Nixon 13 pistettä.

Kolme edellistä kotipeliään voittaneen Tarmon tehokkain oli Magen McNeil 17 pisteellä. Victor Morris heitti 14 pistettä, mutta 25 pisteen keskiarvolla aiemmin pelannut Richardson jäi nyt kymmeneen.

 (STT)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
28.4.2026 15:04 Korisliiga

Michael Poundsista Bisons Loimaan uusi päävalmentaja

Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.

28.4.2026 15:01 Korisliiga

Lauri Kallio jatkosopimukseen Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

Näytä lisää vastaavia