22.2.2011 Toissa kauden miesten koripallomestari Namika Lahti on vaarassa jäädä toisen kerran peräkkäin Korisliigan pudotuspelien ulkopuolelle. Tiistaina lahtelaiset kuitenkin tarttuivat oljenkorteen katkaistuaan kuuden pelin tappioputkensa. Namika Lahti haki Espoosta 88-85 (37-43) -voiton Hongasta.

Roope Suonio toi Lahden takaisin peliin Espoossa ennen virhetilinsä täyttymistä. Kuva: Francois Perthuis.
Namika on nyt neljän pisteen päässä viimeisestä pudotuspelipaikasta, kun sillä on vielä kahdeksan runkosarjapeliä jäljellä.
Honka oli kääntämässä peliä edukseen, kun se kasvatti kolmannen jakson puolivälissä johtonsa 11 pisteeseen. Namika kuroi eron kiinni päätösjakson puolivälissä, mutta piti johtoa vasta viimeisen minuutin ajan. Honka ei saanut viimeisessä 14 sekunnin hyökkäyksessään edes heittoa aikaan.
- Honka vei peliä, mutta antoi kuitenkin meille mahdollisuuden, johon tartuimme. Roope Suonio toi meidät peliin kolmannella jaksolla ja päätösjaksolla nuorisokaartimme teki isoja urotöitä. kehui lahtelaisvalmentaja Sami Toiviainen.
Yhtä ilman nilkkavaivaista Cedric Latimeria pelanneesta Namikasta erottuivat Ryan Ayers 21:llä ja Anthony Vereen 20 pisteellä.
Hongasta samoihin pisteisiin pääsivät Jamar Wilson (21) ja John Williamson (20).
(STT)
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.