NBA-varaus Koponen armeijan harmaisiin

29.9.2007 Tähtäimensä koripalloliiga NBA:han asettanut Espoon Hongan maajoukkuemies Petteri Koponen astuu armeijan harmaisiin ensi maanantaina. NBA:n kaikkien aikojen ensimmäinen ykköskierroksen suomalaisvaraus Koponen, 19, suorittaa varusmiespalveluksensa Urheilukoulun riveissä Hennalan varuskunnassa Lahdessa.

- Kävimme kuvion läpi Hongan päävalmentajan Mihailo Pavicevicin kanssa ja katsoimme, että nyt on oikea aika hoitaa armeija alta pois, kertoo Koponen.

Koponen ehtii viettää Hennalan kasarmilla yhden yön, kunnes vuorostaan hallitseva Suomen mestari Honka saa takamiehen takaisin palvelukseensa.

- Harjoittelen heti tiistaina Hongan kanssa ja valmistaudun keskiviikkona Tapiolassa pelattavaan Suomen cupin puolivälieräotteluun Kouvoja vastaan.

Alokas Koposen aamukampa harvenee muutenkin hyvää vauhtia Espoon suunnalla, sillä Korisliiga käynnistyy ensi viikon lauantaina. Honka kohtaa avauskierroksella kotonaan viime kevään finaalivastustajansa Namika Lahden.

Hongan nuorekkaasta liigajoukkueesta Eldar Skamo suorittaa parhaillaan asevelvollisuuttaan Santahaminassa. Anselmi Vanjoki ja Teemu Rintala ovat puolestaan Urheilukoulussa, josta he pääsevät siviiliin kuuden kuukauden palvelusajan jälkeen 30. marraskuuta.

- Jos kaverit yrittävät jermuilla minulle Hennalassa, niin minä koulutan heitä sitten harjoituksissa, heittää Koponen hymyssäsuin.

Hongan toimitusjohtaja Eero Saarinen näkee Koposen ratkaisun onnistuneena. Koponen olisi voinut suorittaa asevelvollisuutensa myös pätkissä myöhemmin kesällä, mutta se olisi toisaalta saattanut haitata valmistautumista maajoukkuepeleihin ja tietenkin sen suuren unelman toteutumista, eli tavoitteena olevan sopimuksen sorvaamista hänen NBA-oikeutensa omaavan
Portland TrailBlazersin kanssa.

- Armeija tulee Koposen varusmiesajan osalta hienosti vastaan. Urheilukoulu pitää huolen siitä, että varusmiesaika ei suinkaan vaaranna Petterin kehittymistä koripalloilijana, eikä toisaalta alkavaa liigakauttakaan. Se on tietenkin myös armeijan intressi, sanoo Saarinen.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
26.1.2026 18:00 Korisliiga

Korisliigan jatkosarjojen ohjelma vahvistettu

Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.

25.1.2026 19:00 Korisliiga

KTP ja Korihait ratkoivat paremmuusjärjestystä vielä jatkoajallakin – Bisons yllätti sarjan huippua hätyyttelevän Hongan

KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.

24.1.2026 19:42 Korisliiga

Lahden voitto varmisti: Korihait ja KTP ovat ylemmässä jatkosarjassa, vaikka kumpikaan ei pelannut tänään – runkosarjan ykkössija varmistui seitsemän miehen voimin pelanneelle Kauhajoelle

Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.

23.1.2026 08:51 Korisliiga

Korisliigan päätöskierroksella riittää panosta: viimeisestä kahta ylemmän jatkosarjan paikkaa hamuaa kolme joukkuetta

Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.

21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

Näytä lisää vastaavia