NBA-varaus Koponen armeijan harmaisiin

29.9.2007 Tähtäimensä koripalloliiga NBA:han asettanut Espoon Hongan maajoukkuemies Petteri Koponen astuu armeijan harmaisiin ensi maanantaina. NBA:n kaikkien aikojen ensimmäinen ykköskierroksen suomalaisvaraus Koponen, 19, suorittaa varusmiespalveluksensa Urheilukoulun riveissä Hennalan varuskunnassa Lahdessa.

- Kävimme kuvion läpi Hongan päävalmentajan Mihailo Pavicevicin kanssa ja katsoimme, että nyt on oikea aika hoitaa armeija alta pois, kertoo Koponen.

Koponen ehtii viettää Hennalan kasarmilla yhden yön, kunnes vuorostaan hallitseva Suomen mestari Honka saa takamiehen takaisin palvelukseensa.

- Harjoittelen heti tiistaina Hongan kanssa ja valmistaudun keskiviikkona Tapiolassa pelattavaan Suomen cupin puolivälieräotteluun Kouvoja vastaan.

Alokas Koposen aamukampa harvenee muutenkin hyvää vauhtia Espoon suunnalla, sillä Korisliiga käynnistyy ensi viikon lauantaina. Honka kohtaa avauskierroksella kotonaan viime kevään finaalivastustajansa Namika Lahden.

Hongan nuorekkaasta liigajoukkueesta Eldar Skamo suorittaa parhaillaan asevelvollisuuttaan Santahaminassa. Anselmi Vanjoki ja Teemu Rintala ovat puolestaan Urheilukoulussa, josta he pääsevät siviiliin kuuden kuukauden palvelusajan jälkeen 30. marraskuuta.

- Jos kaverit yrittävät jermuilla minulle Hennalassa, niin minä koulutan heitä sitten harjoituksissa, heittää Koponen hymyssäsuin.

Hongan toimitusjohtaja Eero Saarinen näkee Koposen ratkaisun onnistuneena. Koponen olisi voinut suorittaa asevelvollisuutensa myös pätkissä myöhemmin kesällä, mutta se olisi toisaalta saattanut haitata valmistautumista maajoukkuepeleihin ja tietenkin sen suuren unelman toteutumista, eli tavoitteena olevan sopimuksen sorvaamista hänen NBA-oikeutensa omaavan
Portland TrailBlazersin kanssa.

- Armeija tulee Koposen varusmiesajan osalta hienosti vastaan. Urheilukoulu pitää huolen siitä, että varusmiesaika ei suinkaan vaaranna Petterin kehittymistä koripalloilijana, eikä toisaalta alkavaa liigakauttakaan. Se on tietenkin myös armeijan intressi, sanoo Saarinen.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

3.1.2026 10:25 Korisliiga

Teemu Suokas kärsi jo toisen pettymyksen ulkomailla mutta teki väkevän paluun Vilppaaseen: ”Arkipäivän pienet erot voittavassa ja häviävässä joukkueessa pelaamisen välillä huomaa todella selkeästi”

Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.

30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

Näytä lisää vastaavia