25.2.2021 09:57 Tapiolan Honka on solminut päävalmentajasopimuksen pitkään seurassa toimineen Nyholmin kanssa. Nyholm aloittaa tehtävän kauden 2021-22 alussa.

Niko Nyholm ottaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennuksen käsiinsä ensi kaudella. Kuva: Tapiolan Honka
Honka-kasvatti Nyholm on valmentanut enimmäkseen poikajoukkueita vanhimmista junioreista aina taaperoklubiin saakka. Nuorten maajoukkuevalmennuksessa hän on toiminut vuodesta 2010 lähtien useissa eri projekteissa poika- ja tyttöjoukkueissa. Tällä hetkellä hän on yksi U15-tyttöjen maajoukkuevalmentajista.
Naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on Nyholmille uusi haaste, jossa hän pääsee hyödyntämään laajaa kokemustaan valmennustyöstä ja haastamaan itseään uudenlaisessa ympäristössä.
- Odotan innolla uutta projektia naisten joukkueen kanssa. Kimmon (Kujansivu) jättämän perinnön päälle on mielestäni erittäin hyvä lähteä rakentamaan oman näköistä projektia yhdessä pelaajien ja staffin kanssa, Nyholm sanoo seuran tiedotteessa.
Avukseen Nyholm saa nykyisen valmentajaparinsa Olivia Eklundin, joka toimii kuluvalla kaudella hänen apuvalmentajana Hongan 14- ja 15-vuotiaissa pojissa sekä päävalmentajana seuran 17-vuotiaiden tyttöjen SM-sarjajoukkueessa. Eklundilla on useiden vuosien valmennuskokemus seuran tyttö- ja poikajunioreissa, tulevalla kaudella hän tulee vastaamaan seuran 19-vuotiaiden tyttöjen valmennuksesta ja toimii Nyholmin parina naisten korisliigajoukkueessa.
- Kimmo Kujansivun ansiokkaan, kahdeksan pelikautta jatkuneen valmennuspestin päättyessä tämän kauden jälkeen, oli selvä, että uusi valmentaja halutaan löytää seuran omien ammattivalmentajien joukosta. Niko oli ensimmäinen vaihtoehtomme ja olen iloinen, että hän tarttui tarjottuun haasteeseen. Hongan valmentajapolku mahdollistaa erilaisia valmennustehtäviä eri ympäristöissä, omassa seurassa. Niko ja Olivia ovat erinomaisia esimerkkejä siitä, että meidän seurassa voi kasvaa huippuvalmentajaksi, kertoo seuran urheilutoimenjohtaja Antti Viitanen.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.