Ainakaan koreista ei ollut puutetta, kun Salon Vilpas vieraili BC Nokian kotihallissa. Isännät taputtelivat ottelun pitkän väännön jälkeen luvuin 100–97.
Erityisesti Nokian ulkomaalaisvahvistuksilla oli tulinen ilta. Kahron Ross tykitti tauluun huimat 36 pistettä ja jakoi kuusi koriin johtavaa syöttöä. Arnaldo Toro puolestaan osui 14 pistettä ja kahmi järisyttävät 17 levypalloa.
Vilppaan riveissä pisteistä vastasivat etupäässä kovat kotimaiset Roope Ahonen, Mikko Koivisto ja Juho Nenonen. Ahoselle merkittiin 18, Koivistolle 17 ja Nenoselle13.
– Meillä on ollut pelaaminen todella ailahtelevaa. Emme ole saaneet ainuttakaan ehjää 40-minuuttista emmekä saaneet tänäänkään. Jos kaveri tekee sata pinnaa, niin silloin on todella vaikea voittaa. Puolustus kusee tällä hetkellä, totesi pettynyt Nenonen Ruudun haastattelussa.
BC Nokialle voitto oli kauden seitsemästä ottelusta vasta toinen. Vilpas puolestaan on voittanut neljästi ja hävinnyt kolmesti.
