Nokialle syntyy yhteistyössä koripalloakatemia

20.12.2022 09:45 Nokian Koripalloakatemia on Koripalloliiton, Olympiakomitean, BC Nokian, Nokian kaupungin ja Tampereen Seudun ammattiopisto Tredun yhteishanke, joka käynnistyy 2023. Vastuuvalmentajana akatemiassa aloittaa maajoukkuevalmentaja, liikuntatieteiden maisteri Juha-Pekka Männistö.

Tredun johtaja Kirsi Viskari, Nokian kaupungin sivistysjohtaja Mika Seppänen, Nokian lukion rehtori Juha Sainio, Nokian lukion apulaisrehtori Jouni Aapajärvi, Tredun urheilukordinaattori Antti Särösalo, Koripalloliiton toimitusjohtaja Kati Packalén ja BC Nokian toiminnanjohtaja Kati Nynäs.

Koripalloliiton johtaman akatemiatoiminnan keskiössä on nuoren tasapainoinen arki ja kokonaisvaltaisen, yksilöllisen kehittymisen tukeminen.  

- Tämä on ainutlaatuinen konsepti, jonka perustana toimii osaava opettajakoulutuksen saanut maajoukkuevalmentaja. Kyseessä on yhden lähdön malli, jossa kaikki tapahtuu oppilaan ja opiskelun ehdoilla samassa paikassa. On tärkeää, että koulumaailma sopeutuu päivä päivältä paremmin nykypäivän vaatimuksiin, Koripalloliiton valmennuksen johtaja Henrik Dettmann avaa. 

Akatemiapelaajat pelaavat omissa seurajoukkueissaan, mutta harjoittelevat arkena pääsääntöisesti kouluympäristössä koulupäivän lomassa ja useampana päivänä kaksi kertaa päivässä. Kullekin pelaajalle tehdään opintoja ja urheilua koskeva kehityssuunnitelma.  

- Iso kiitos kolmannen sektorin toimijoille, jotka lähtivät mukaan tähän hankkeeseen. Uskomme, että tämä on malli, joka toteutuessaan on muotoiltavissa ja sovellettavissa myös muualla ja muiden lajien parissa ympäri Suomea. Paikallisten toimijoiden merkitys on suuri, koska he osaavat huomioida paikalliset vaatimukset tällaisessa kokonaisuudessa.

- Valmista ei varmaan koskaan elämässä tule, mutta kokemuksemme kertoo että, urheilijakoulutuksen saaneella on omassa elämässään suuri etu etsiessään paikkaansa "kasvaessaan isoksi". Kasva isoksi pelaa korista on koriksen pitkäaikainen slogan, joka tässäkin konseptissa toteutuu mitä parhaiten, Dettmann päättää. 

- BC Nokia on panostanut pitkäjänteisesti toiminnan laatuun ja siksi meille on luontevaa olla mukana akatemiatoiminnassa, toteavat BC Nokian toiminnanjohtaja Kati Nynäs ja puheenjohtaja Mikko Niskanen. 

Juha-Pekka Männistö akatemian vastuuvalmentajaksi

Nokian Koripalloakatemian vastuuvalmentajana tulee aloittamaan nuorten maajoukkueiden pitkäaikainen valmentaja Juha-Pekka Männistö. Nokialla vastuuvalmentajan rinnalle BC Nokia kiinnittää akatemiaharjoitteluun päätoimiset apuvalmentajat. 

- Meille tämä on luonnollinen juttu, että Tredu lähtee mukaan Nokian Koripalloakatemiaan. Koripalloakatemia selkeästi vahvistaa urheilijoiden koulutukseen opintopolkuja. Nokian toimipiste on iso kokonaisuus sisältäen useita eri ammatillisia linjoja, joten tämä entisestään monipuolistaa tarjontaamme, taustoittaa Tredun urheilukordinaattori Antti Särösalo.

-  On ollut todella hienoa olla mukana akatemian valmistelutyössä. Yhteistyö kaikkien osallisten välillä on ollut todella joustavaa. Nokian Koripalloakatemia tarjoaa hienon mahdollisuuden kaikille hankkeeseen osallistuville rakentaa yhdessä jotain uutta. Erityisen hienoa tämä on pirkanmaalaisille koripalloa pelaaville lapsille ja nuorille. Odotan innolla, että pääsemme käytännön työn pariin ja tärkeimmät eli pelaajat pääsevät osalliseksi toimintaan, Männistö taustoittaa.

- Koripalloakatemian kautta voimme tarjota yhdessä opiskelijoillemme erinomaiset edellytykset opiskelun ja urheilun yhdistämiseksi, Nokian kaupungin sivistysjohtaja Mika Seppänen kommentoi.

Nokian kaupungissa on ollut pitkä perinne urheilupainotteisuudessa yläkoulussa ja lukiossa sekä vahvaa yhteistyötä paikallisten seurojen kanssa. Koripalloakatemia tulee vahvistamaan entisestään urheilijapolkua sekä yhteistyötä eri toimijoiden välillä. Nokialla syksyllä käyttöön otetussa Silta-kampuksessa on sekä lukio että ammatillinen koulutus. Tredun lähtiessä mukaan koripalloakatemiaan voidaan toisen asteen opiskelijoille tarjota urheilijapolku koulutusmuodosta riippumatta. 

- Oli helppoa edistää akatemian käynnistämistä, kun kaikki osapuolet näkivät yhteistyön edut samalla tavoin, Seppänen toteaa.

Uusi Nokian Koripalloakatemia on Nokialla Nokianvirran yläkoulussa ja Nokian lukiossa sekä Tredun Nokian toimipisteessä toimiva koripalloakatemia, joka kuuluu Tampereen Urheiluakatemiaverkostoon. Haku Nokian Koripalloakatemiaan 7. vuosiluokalle Nokianvirran kouluun alkaa 23.1.2023 ja toisen asteen (lukio/Tredu) yhteishaku 21.2.2023.

 
27.6.2025 10:58 Koripalloliitto

Korisperhe kerää voimansa Vimpelin Vedon auttamiseksi – näin voit auttaa

Vimpelin Vedon yhteisö menetti reilu viikko sitten liikuntahallin tulipalossa peli- ja harjoituspaikan sekä harjoitusvälineet aina palloja myöten. Seura kerää nyt lahjoituksia tukirahastoon. Tavoite on hankkia uusia peli- ja harjoitusvälineitä ja palauttaa harjoittelu- ja peliolosuhteet mahdollisimman nopeasti.

25.6.2025 12:16 EM-kotikisat 2025

EuroBasket 2025 -turnaus saamassa WWF:n vastuullisuusmerkin ensimmäisenä suomalaisena tapahtumana

Tämän kesän koripallon EM-kotikisat ovat mukana WWF:n urheilu- ja tapahtuma-alan vastuullisuusmerkin pilottihankkeessa. Elokuun kisat saavat ensimmäisenä Suomessa WWF:n vastuullisuusmerkin.

17.6.2025 13:35 Koripalloliitto

Miljoona koria! -haaste tempaa seurat ja koulut mukaan EM-kisahuumaan

Suomen Koripalloliitto kutsuu koripalloseurat ja koulut mukaan yhteisiin korintekotalkoisiin. Tavoitteena on heittää yhdessä miljoona koria elo-syyskuussa Tampereella järjestettävien miesten koripallon EM-kisojen hengessä.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

29.5.2025 10:06 Pääjuttu

Pidä suomikoris taskussa - seuraa Koripalloliiton kanavia somessa

Koripalloliitto viestii laajasti suomalaisen kilpa- ja harrastekoripallon tapahtumista, ihmisistä ja ilmiöistä.

19.5.2025 14:17 Koripalloliitto tiedottaa

Kari Kilpinen palkittiin lasten ja nuorten valmentajapalkinnolla

Tamperelainen koripallovalmentaja Kari Kilpinen sai yhden kolmesta tänä vuonna jaettavasta Alfred Kordelinin säätiön lasten ja nuorten valmentajapalkinnosta. Hän on tehnyt poikkeuksellisen merkittävän elämäntyön lasten ja nuorten koripallon parissa.

17.5.2025 14:29 Koripalloliitto tiedottaa

Timo Elo jatkaa puheenjohtajana seuraavalle kolmivuotiskaudelle - Koripalloliiton uusi strategia esiteltiin liittokokouksessa

Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 17.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallituksen puheenjohtajana jatkaa Timo Elo. Lisäksi liittohallitukseen saatiin uusi jäsen, kun Timo A. Järvinen valittiin jäseneksi seuraavalle kolmivuotiskaudelle.

14.4.2025 16:00 Koripalloliitto tiedottaa

Koripalloliiton puheenjohtaja- ja hallitusvalinnat kevätliittokokouksessa 2025

Vielä tämän viikon ajan seurat voivat ehdottaa puheenjohtajaa ja jäseniä liittohallitukseen. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.

4.4.2025 15:14 Seurauutinen

#Seurauutinen: Osallistu Ihmisoikeudet urheilussa -verkkokoulutukseen

Koulutus on suunnattu mm. valmentajille, seuratoimijoille ja muille urheilun ruohonjuuritasolla työskenteleville. Se sopii myös laajemmin urheilujärjestöissä toimiville ihmisille. Koulutus on tehty urheilutoimijoiden kanssa yhteistyössä.

24.3.2025 16:15 Koripalloliitto

Katsomosta kuuluu – mutta mitä?

Erityisesti junioripeleissä katsojilla on suuri merkitys nuorten pelaajien pelikokemukselle, itsetunnolle ja jopa urheiluharrastuksen jatkumiselle. Entiset huippupelaajat ja nykyiset korisvanhemmat muistuttavat, kuinka tärkeää on luoda kannustava ja kunnioittava ilmapiiri kentän laidalle ja osoittaa arvostusta niin vastustajaa, erotuomareita kuin toimitsijoita kohtaan.

Näytä lisää vastaavia