Takamies pelasi viime kaudella 4,7 pistettä ja 2,3 levypalloa ottelua kohden naisten Korisliigassa. Kuukka kuuluu alle 18-vuotiaiden tyttöjen maaottelurinkiin.
– Odotan tulevaa kautta ja sen haasteita sekä kehittymismahollisuuksia innolla! Viime kausi oli tosi opettavainen, koska pääsin seuraamaan taitavia pelaajia sekä harjoittelemaan ja pelaamaan hyvien pelaajien kanssa ja niitä vastaan, toteaa Kuukka seuran tiedotteessa.
Catzin päävalmentaja Petri Joukainen on tyytyväinen sopimuksesta.
– Nooran sopimuksen myötä me saamme takakentälle monipuolisen ja taitavan nuoren pelaajan. Viime kaudella pelaamissaan 11 ottelussa Noora pelasi varsin lupauksia herättävästi ja uskon, että tällä kaudella hänellä on mahdollisuus ottaa vielä isompaa roolia joukkueessamme. Nuoresta iästä huolimatta Nooralla on jo hyvät lajitaidot ja pehmeä kosketus palloon. Edellisellä kaudella 43% kaaren takaa on myös varsin ”kohtuullinen” lukema. U18-maajoukkuerinkiin kuuluva pelaaja on hieno lisä rosteriimme.
