8.8.2023 10:06 Korisliiga-kauteen 2023-24 valmistautuva BC Nokia ja Patrick Tapé, 25, ovat tehneet ensi kautta koskevan pelaajasopimuksen. 208-senttinen Tapé pelasi edelliskaudella skotlantilaisessa Caledonia Gladiatorsissa ja on lisäksi pelannut Norsunluurannikon maajoukkueessa.

Tapé pelasi ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan British Basketball Leaguessa 9,1 pisteen, 6,3 levypallon ja 1,3 syötön keskiarvoilla.
Ennen Britteinsaaria Tapé pelasi viidellä kaudella NCAA:n ykkösdivisioonassa, joista kolme ensimmäistä Columbiassa, yhden Dukessa ja viimeisen San Franciscon yliopistossa. Seniorikaudellaan hän tilastoi San Franciscolle 5,1 pistettä, 4,5 levypalloa ja 1,1 syöttöä ottelua kohden.
- Pitkä ja atleettinen vitos- ja nelospaikan pelaaja, joka sopii tarpeisiimme. Hänellä on myös kyky osua kolmen pisteen viivan takaa. Aktiivinen puolustaja ja korinsuojelija. Hän on myös osoittanut kyvyn olla aktiivinen palloskriinitilanteissa puolustuksessa, Näätien päävalmentaja Greg Gibson aloittaa.
- Patrick on tällä hetkellä Norsunluurannikon maajoukkueen kanssa pelaamassa harjoitusotteluita. Pian meidän pitäisi tietää, että pääseekö hän heidän MM-kisakokoonpanoon.
Tape pelasi MM-karsinnoissa kolme ottelua Norsunluurannikon paidassa 6,9 minuutin, 1,3 pisteen ja 2,0 levypallon keskiarvoilla.
BC Nokialla on pelaajasopimukset ensi kaudesta Niko Mattilan, Elias Sauramon, Antti Ahosen, Hugo Bomanin, Tomas Murphyn, Kalle Peltosen, Tucker Richardsonin ja Patrick Tapén kanssa. Joukkuetta valmentavat Greg Gibson ja Aleksi Koskinen.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.