Juha Oikarinen on koulutukseltaan kasvatustieteiden maisteri ja suorittanut Koripalloliiton huippukoripallovalmentajatutkinnon. Hän valmensi kaudella 2006-07 HNMKY:n A-poikien joukkuetta. Edellisellä kaudella Oikarinen toimi Joensuun Katajan SM-hopeamitalijoukkueen apuvalmentajana.
Kimmo Hanhinen nähtiin puolestaan edelliskaudella Uudenkaupungin Korihaiden penkillä Ray Ailuksen aisaparina. Kuluvalla kaudella Hanhinen on toiminut monessa HNMKY:n joukkueessa valmentajana: A-pojissa, vuonna 1995 syntyneissä pojissa sekä naisten kehitysjoukkueessa.
– Olen innoissani mahdollisuudesta päästä namikalaisena miesten edustusjoukkueen päävalmentajaksi. Perinteikkään seuran miesten joukkueen valmentajina on nähty lukuisia huippuvalmentajia, joten on hienoa päästä kehittämään namikalaista koripalloa eteenpäin, kommentoi Oikarinen.
– Joukkuetta pyritään rakentamaan siten, että se sisältää niin vankkaa kokemusta kuin nuorta namikalaista virtaa, Oikarinen linjasi.
Kaudella 2006-07 HNMKY:n edustusjoukkuetta luotsasi konkari Jyrki Suhonen apunaan Jarkko Lanu.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_i_divisioona/