5.7.2021 09:41 Viikko sitten Tokioon lentänyt Susijengi matkustaa tänään maanantaina Okinawan pääkaupunkiin Nahaan neljän joukkueen kansainväliseen turnaukseen. Olympiaisäntä Japani ja tutut EM-kisakävijät Belgia ja Unkari soveltuvat päävalmentaja Henrik Dettmannin mukaan erinomaisesti nuoren susilauman tasonmittareiksi.
Susijengi nähdään tositoimissa keskiviikkona, perjantaina ja sunnuntaina. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Okinawan turnauksessa Susijengi kohtaa ensimmäiseksi kaksi Euroopan kentiltä viime vuosilta tuttua vastustajaa, kun keskiviikkona vastaan asettuu Belgia ja perjantaina Unkari.
Belgia näytti omassa EM-karsintalohkossaan myrskyn merkkejä voittamalla mm. sekä Liettuan että Tshekin murskanumeroin ja kaappaamalla lohkonsa ykkössijan.
Susijengi kohtasi Belgian edellisen kerran Tampereen Hakametsässä 2016 Suomen 77–71-voittoon päättyneessä ottelussa. Kesän 2012 EM-karsinnoissa Susijengi ja Belgia kohtasivat kahdesti niin, että kumpikin joukkue kuittasi yhden voiton nimiinsä.
- Belgia on hyvän eurooppalaisen tason koripallomaa, joka on onnistunut tuottamaan tasaisesti pelaajia maanosan korkeimpiin sarjoihin asti. Eikä sovi unohtaa, että Slovenian vuoden 2013 EM-kisoissa Belgia sijoittui kanssamme jaetulle 9. sijalle, päävalmentaja Henrik Dettmann kuvailee.
Unkari puolestaan varmisti omassa EM-karsintalohkossaan ensimmäisenä joukkueena paikkansa syksyn 2022 EM-kisoissa päihittämällä ensiksi hallitsevan Euroopan mestarin Slovenian ja heti perään Ukrainan ja kahdesti Itävallan.
Unkari ja Susijengi kohtasivat edellisen kerran vuoden 2011 EM-jatkokarsinnoissa, jolloin Suomi voitti joukkueiden kaksi keskinäistä ottelut pedaten paikkansa Liettuan vuoden 2011 EM-kisoissa.
- Belgian tapaan Unkarilla on pitkä ja kunnioitettava historia koripallomaana. Unkarin kaltaiset hyvän eurooppalaisen keskitason joukkueet ovat kaikki varteenotettavia vastustajia, jatkaa Dettmann.
Turnauksen päätösottelussa sunnuntaina Susijengi kohtaa tulevan olympiaisännän Japanin.
Kyseessä on harvinaisempi vastus, sillä Suomi ja Japani ovat historian saatossa kohdanneet miesten maaottelussa vain kahdesti. Edellisen kerran joukkueet kohtasivat lokakuussa 1986 Fukuissa Japanin 63–58-voittoon päättyneessä ottelussa ja sitä ennen Tokion olympialaisissa 1964, jolloin Japani vei pidemmän korren 54–45.
Japanin suurimmat vahvuudet ovat isossa päässä. Joukkueen selkeänä ykköstähtenä uurastaa NBA:n Washington Wizardsin 206-senttinen Rui Hachimura vierellään 215-senttinen veteraani Nick Fazekas sekä Toronto Raptorsia edustava 206-senttinen Yuta Watanabe. Japanilla onkin paljon hampaankolossa, sillä syksyn 2019 MM-kisoissa se jäi jaetulle viimeiselle sijalle.
- Japani on esimerkki koripalloperheen nopeasta kansainvälistymisestä. Vaikka Japani jäikin viime MM-kisoissa voitoitta, joukkue pystyi hetkittäin pelaamaan hyvinkin kehityskelpoista ja toimivaa koripalloa, Dettmann kuvailee.
- Okinawan turnaus on nuorelle joukkueellemme tärkeä tilaisuus hakea kollektiivista itseluottamusta ja mukautua kansainväliseen pelitempoon ennen marraskuusta alkavaa MM-karsinta- ja EM-kisaputkea.
Susijengin ottelut Okinawalla 7.–11.7.
Ke 7.7. klo 8.00 Belgia – Susijengi @ Naha, Okinawa
Pe 9.7. klo 8.00 Susijengi – Unkari @ Naha, Okinawa
Su 11.7. klo 7.10. Japani – Susijengi @ Naha, Okinawa
Kaikki ottelut Suomen aikaa. Otteluiden live-tilastointilinkit ja tilastot turnauksen virallisella nettisivulla.
Viime vuosina kansainvälistä kokemusta mm. Itävallan, Romanian, Liettuan ja Ranskan sarjoista hakenut Espoo Basket Teamin kasvatti Daniel Dolenc, 205 cm ja 32 vuotta, siirtyy seuraavaksi Bosnia & Hertsegovinaan. Dolencin uusi seura on perinteikäs HKK Siroki, joka on voittanut historiansa aikana kymmenen Bosnian kansallista mestaruutta ja kahdeksan Bosnian cupin mestaruutta.
EM-mitalipeleihin edenneestä Susijengistä peräti kaksi pelaajaa palkittiin ansioistaan kisojen päätteeksi. Susijengin ykköstykki Lauri Markkanen nimettiin EM-turnauksen kakkostähdistöviisikkoon, kun taas 18-vuotias Miikka Muurinen vei nimiinsä ensimmäistä kertaa myönnettävän Rising Star -palkinnon.
Susijengin EM-kisat huipentuivat pronssiotteluun Riikassa, jossa Kreikka juhli pronssimitalia loppulukemin 92-89 (48-34). Kreikka ehti johtaa ottelua jo 17 pistettä päätösneljänneksellä, mutta Susijengi nousi sisukkaasti vielä heittämään voitosta aivan loppumetreillä.
Susijengin kapteeni Sasu Salin osaa kertoa viidentoista maajoukkuevuoden ja 161 miesten maaottelun kokemuksella, että tänään sunnuntaina Riian Areenalla pelataan ennenkokemattomista asioista. Salin, 34, uskoo, että Riikaan saapuneiden faniensa tuella Susijengillä on mahdollisuus päättää EM-kisat historialliseen suoritukseen.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Susijengin ottelut maailman kärkijoukkueita vastaan jatkuvat sunnuntaina iltapäivällä, kun vuoden 2025 EM-kisat huipentuvat historialliseen pronssiotteluun Kreikkaa vastaan. Tulivoimaisen ja fyysisen Kreikan ylivoimaisena tähtenä kimmeltelee vuoden 2021 NBA:n mestari ja kaksinkertainen NBA:n MVP, Giannis Antetokounmpo.
Jo neljättä vuottaan Susijengissä pelaava, EM-mitalipelijoukkueen aloitusviisikkoon kohonnut Jacob Grandison, 198 cm ja 27 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Ranskan pääsarjaan viime keväänä nousseen Boulazac Basket Dordognen kanssa.
Tappiottomana läpi EM-turnauksen pelannut Turkki jatkoi maailmanluokan otteitaan riisumalla Kreikan täysin aseista EM-semifinaalissa matkallaan 94-68 (49-34)-voittoon. Ergin Atamanin valmentama Turkki keskittyi puolustuksessaan Kreikan supertähden Giannis Antetokounmpon riisumiseen aseista ja sai yllätysratkaisijakseen sentteri Ercan Osmanin.
Sitkeä Susijengi pisti hanttiin hallitsevalle maailmanmestarille Saksalle EM-kisojen välierissä, mutta lopulta Saksa vei voiton 98-86 (61-47). Tappio tarkoittaa Saksan enenemistä loppuotteluihin, kun taas Suomen EM-kisat huipentuvat pronssiotteluun sunnuntaina.
Koripalloliiton valmennuksen johtaja ja Susijengi-ilmiön isä Henrik Dettmann, 67, kuvailee perjantaisen EM-semifinaalin aamuna suomalaisen koripallon olevan ainutlaatuisessa tilanteessa. Kun Susijengin ja Saksan väliseen otteluun on enää muutama tunti aikaa, Dettmannilla on yksi kehotus suomalaisen koripallon ystäville: nauttikaa!