30.6.2017 Pyrintö saa mieluisan paluumuuttajan, kun Osku Heinonen palaa Kouvolasta Tampereelle.

Osku Heinonen palaa kasvattajaseuraansa Tampereen Pyrintöön Topias Palmin joukkuetoveriksi. Kuva: Matti Koskinen
Armoton kolmostykki Osku Heinonen on tehnyt kasvattajaseuransa kanssa ensi kautta koskevan sopimuksen.
– Olen todella tyytyväinen, että saimme Oskun takaisin Pyrinnön paitaan, iloitsee Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen Pyrinnön tiedotteessa.
– Hän tuo yhden erinomaisen lisävaihtoehdon meille rotaatioon. Oskulla on erittäin vahva erityisosaaminen, jota tullaan varmasti hyödyntämään kauden aikana entistä enemmän.
Pyrinnöllä on ensi kaudeksi pelaajasopimus Antero Lehdon, Petri Heinosen, Topias Palmin, Joonas Cavenin ja nyt siis Osku Heinosen kanssa.
– Meillä on Oskun tulon myötä laadukas kotimainen pelaajarosteri ja nyt voimmekin yhdessä valmennusjohdon kanssa alkaa toden teolla katsastaa meille sopivia ulkomaanapuja, Toiviainen sanoo.
Osku Heinonen (24) on Pyrinnön kasvatti ja aloittaa jo 7. kauden Korisliigassa. Ensimmäiset pelit Korisliigassa olivat tosin jo kaudella 2009–2010, mutta vakikokoonpanoon Osku liittyi pari vuotta myöhemmin. Pieti Poikola vei viime kaudella Osku Heinosen Kouvolaan, jossa Osku pelasi reilun 17 min keskiarvolla (5,2 / 1.8 / 0,7). Ville Kauniston loukkaantumisen jälkeen kapteeniksi nostettu, Tampereen
Hallilassa kasvanut (194cm / 95kg) Heinonen, oli odotetusti Kouvojen ahkerin ja tarkin kotimainen kolmosten heittäjä (1,3 / 3,8=35%).
– Kiva palata Tampereelle, kotikaupunkiin, Osku myhäilee.
– Joukkueessa on tuttuja jätkiä, mutta uusi valmentaja, joten siinä on sopivasti tuttua ja toisaalta uutta.
Hyvä yhtälö, josta lähteä rakentamaan hienoa kautta, Osku analysoi.
– Kiitos Kouvoille. Vuosi Kouvolassa oli itselleni avartava ja hyvä kausi, Osku lähettää terveisiä Mansikka-ahon hallille.
– Näin millaista oli pelata täysammattilaisena ja millaista koris on muualla, Osku kuvailee.
Opintojen jatkamisesta mies päättää myöhemmin. Nyt mies pistää kaiken peliin koriksen eteen.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Kouvolalaislähtöisen valmentajan kausi Kiinan naisten pääsarjassa huipentuu edustamansa Shanxi Flamen finaalisarjaan Sichuania vastaan. Haakanan apuvalmentajana työskentelee Petri Jaakkola.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Miesten I divisioona B:n finaaleissa kohtaavat PeU-Basket ja Pantterit. Miesten I divisioona A:ssa Oulu on puolestaan voiton päässä finaalipaikasta. Naisten puolella välieräjoukkueet selviävät keskiviikkona ja torstaina.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Koulutus tukee seuroja ja liikunta-alan yrityksiä markkinoinnin ja myynnin kehittämisessä sekä opettaa tekoälyn käyttöä arjessa. Koulutus toteutetaan oppisopimuskoulutuksena yhteistyössä Business College Helsingin kanssa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.