Osku Heinonen palaa Tampereen Pyrintöön

30.6.2017 Pyrintö saa mieluisan paluumuuttajan, kun Osku Heinonen palaa Kouvolasta Tampereelle.

Osku Heinonen palaa kasvattajaseuraansa Tampereen Pyrintöön Topias Palmin joukkuetoveriksi. Kuva: Matti Koskinen

Armoton kolmostykki Osku Heinonen on tehnyt kasvattajaseuransa kanssa ensi kautta koskevan sopimuksen.

– Olen todella tyytyväinen, että saimme Oskun takaisin Pyrinnön paitaan, iloitsee Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen Pyrinnön tiedotteessa.

– Hän tuo yhden erinomaisen lisävaihtoehdon meille rotaatioon. Oskulla on erittäin vahva erityisosaaminen, jota tullaan varmasti hyödyntämään kauden aikana entistä enemmän.

Pyrinnöllä on ensi kaudeksi pelaajasopimus Antero Lehdon, Petri Heinosen, Topias Palmin, Joonas Cavenin ja nyt siis Osku Heinosen kanssa.

– Meillä on Oskun tulon myötä laadukas kotimainen pelaajarosteri ja nyt voimmekin yhdessä valmennusjohdon kanssa alkaa toden teolla katsastaa meille sopivia ulkomaanapuja, Toiviainen sanoo.

 

Osku Heinonen (24) on Pyrinnön kasvatti ja aloittaa jo 7. kauden Korisliigassa. Ensimmäiset pelit Korisliigassa olivat tosin jo kaudella 2009–2010, mutta vakikokoonpanoon Osku liittyi pari vuotta myöhemmin. Pieti Poikola vei viime kaudella Osku Heinosen Kouvolaan, jossa Osku pelasi reilun 17 min keskiarvolla (5,2 / 1.8 / 0,7). Ville Kauniston loukkaantumisen jälkeen kapteeniksi nostettu, Tampereen

Hallilassa kasvanut (194cm / 95kg) Heinonen, oli odotetusti Kouvojen ahkerin ja tarkin kotimainen kolmosten heittäjä (1,3 / 3,8=35%).

– Kiva palata Tampereelle, kotikaupunkiin, Osku myhäilee.

– Joukkueessa on tuttuja jätkiä, mutta uusi valmentaja, joten siinä on sopivasti tuttua ja toisaalta uutta.

Hyvä yhtälö, josta lähteä rakentamaan hienoa kautta, Osku analysoi.

– Kiitos Kouvoille. Vuosi Kouvolassa oli itselleni avartava ja hyvä kausi, Osku lähettää terveisiä Mansikka-ahon hallille.

– Näin millaista oli pelata täysammattilaisena ja millaista koris on muualla, Osku kuvailee.
Opintojen jatkamisesta mies päättää myöhemmin. Nyt mies pistää kaiken peliin koriksen eteen.

 

Lisätietoja: Osku Heinonen

Asiat

 
28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

28.2.2026 19:33 Susijengi

Susijengin ja Belgian kokoonpanot selvillä sunnuntain otteluun

Susijengi ja Belgia ovat nimenneet kahdentoista miehen ryhmityksensä sunnuntai-iltana loppuunmyydyssä Espoo Metro Areenassa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Ottelu alkaa klo 18.30 ja esitetään suorana YLE TV2:lla, YLE Areenassa ja Ruutu+ -palvelussa.

28.2.2026 10:58 Susijengi

Joukkue, joka ei koskaan luovuta: Susijengillä takanaan joukko ikimuistoisia kirivoittoja 2020-luvulla

Jo Susijengin ensimmäinen sukupolvi keräsi mainetta joukkueena, joka ei suostu koskaan luovuttamaan. 2020-luvulla pelatuissa arvokisakarsintaotteluissa Susijengin maine vaikean takamatkan taltuttajana on kertynyt entisestään – viimeisimpänä esimerkkinä perjantai-illan vierasvoitto Belgiassa.

28.2.2026 00:35 Susijengi

Hirmumyrsky Nkamhoua riehui, Susijengille kirivoittoklassikko Belgiasta

Susijengin kirivoittoklassikoiden sarjaan merkittiin perjantaina voitto lisää, kun uomiinsa loksahtanut palloskriinipuolustus avasi tien 61–51-tappioasemasta 66–71 (37–32) -voittoon Belgiaa vastaan. Susijengin MM-karsintavoiton kuningas oli 23 pistettä ja 12 levypalloa rouhinut ja viime hetken ratkaisukorit nautiskellut Olli Nkamhoua.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

27.2.2026 17:20 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta jahtaa Saksan cupin voittoa – ”Lähdemme puolustamaan mestaruutta”

Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.

27.2.2026 11:36 Susijengi

Andre Gustavson: ”Belgiassa pelataan taitopainotteista korista”

Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.

26.2.2026 19:37 Susijengi

Susijengi ja Belgia nimesivät miehistönsä perjantai-illan MM-karsintaotteluun

Susijengi ja Belgia ovat vahvistaneet kokoonpanonsa perjantai-illalla Charleroissa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Klo 21.30 Suomen aikaa alkava ottelu esitetään suorana YLE TV2:lla ja Ruutu+ -palvelussa.

26.2.2026 10:56 Susijengi

Uudistunut Belgia tuplamaaotteluihin Susijengiä vastaan selkä seinää vasten

Belgian matka kohti Qatarin MM-kenttiä sai vaikeimman mahdollisen alun, kun joukkue taipui loppusyksyn molemmissa MM-karsintaotteluissaan. Talven ratkaisevaan karsintaikkunaan päävalmentaja Julien Mahé juoksuttaa voimakkaasti uudistuneen ryhmän, jonka Susijengin Joonas Iisalo uskoo toteuttavan pelisuunnitelmaa selkeästi ja kurinalaisesti.

25.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

ToPo:lle sarjapisteet EBT:n kustannuksella

Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.

Näytä lisää vastaavia