9.7.2012 Korisliigaa pelaava Namika Lahti on solminut pelikautta 2012/13 koskevan sopimuksen päävalmentaja Ilkka Palviaisen kanssa, joka tekee syksyllä pääsarjadebyyttinsä. Lisäksi Namika on solminut viisi pelaajasopimusta tuttujen pelaajien kanssa.

Jatkajat ovat tuttuja miehiä, sillä Sebastian Booker (190/19), Aleksi Alanen (194/21), Otto Aalto (196/18), Valtteri Mäkäläinen (190/20) sekä Jimi Koskinen (195/24) pelasivat lahtelaisjoukkueen riveissä myös viime kaudella.
– Olen iloinen siitä, että omat kasvatit ovat päättäneet jatkaa seurassa ja uskon, että heillä tulee olemaan onnistunut vuosi, arvioi aiemmin Namika Lahden apuvalmentajana toiminut Palviainen jatkosopimuksen tehneitä pelaajia.
Uutena kasvona Lahden Urheilutalolla nähdään aiemmin Suomessa Lappeenrannan NMKY:ta edustanut Viron nuorten maajoukkuepelaaja Joonas Vaino (204/20).
Tuoreiden jatkosopimuksen tekijöiden lisäksi Namikalla on voimassa sopimus tulevasta kaudesta runkopelaajansa Roope Suonion kanssa. Palviaisen mukaan joukkuetta pyritään täydentämään kahdella kokeneemmalla kotimaisella pelaajalla ennen ulkomaalaispelaajien valintaa.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.