Panionios paini Bisonsin parkettiin Ateenassa

13.11.2013 Loimaa Bisonsin Eurocup-kauden toinen vierasottelu oli hallitsevalle Suomen mestarille kauden toistaiseksi vaikein koitos. Bisons ajautui varhain virhevaikeuksiin ja notkahti kolmannen jakson puolenvälin tienoilla 15 pisteen takaa-ajoasemaan, eikä onnistunut enää nousemaan fyysisten ateenalaisten rinnalle. Panionios lähetti Bisonsin kotimatkalle lukemin 74–62 (38–32).

Antto Nikkarinen pelasi hyvät minuutit, mutta Bisons taipui Ateenassa.

Tuukka Kotti ajautui virhevaikeuksiin toisella kymmenminuuttisella.

Greg Gibson otti joukkueensa välttävän pelisuunnitelman toteuttamisen omaan piikkiinsä.

Biisoni tömistelee lattiaa seuraavan kerran perjantaina Korihaita vastaan. Kuvat: Tytti Nuoramo.

Panionios ja Bisons vaihtoivat iskuja tasaisesti puolin ja toisin pelin ensimmäisen 15 minuutin ajan.

 

John Williamsonin, Frank Robinsonin ja Antto Nikkarisen vahvojen esitysten piiskaama biisonilauma johti numeroissa 25–26, kunnes loimaalaisten korttipakka alkoi vähitellen hajota käsiin Williamsonin ja korinalustaa vartioineen Tuukka Kotin virhevaikeuksien myötä. Momentum siirtyi Panioniosille, joka lähti koppiin 38–32-taukojohdossa.

 

Kotin viihtyessä vaihtopenkillä kolmen virheen rasittamana kolmannen jakson alussa pääsi Panionios halkomaan loimaalaispuolustusta ajoillaan ja oikea-aikaisilla syötöillään hyvää työtä tehneille ateenalaisheittäjille. Kun Bisonsin hyökkäyspelaaminen jähmettyi eivätkä loimaalaiskolmoset uponneet hyvällä tahdollakaan, Panionios kasvatti johtonsa parhaimmillaan 15 pisteeseen.

 

Bisons teki kuitenkin vielä loppurynnistyksensä neljännellä jaksolla. Erinomaisia otteitaan jatkanut Antto Nikkarinen sai puhallettua joukkueeseensa henkeä rohkealla pelillään ja Tuukka Kotti otti korkojen kera takaisin vaihtopenkillä viettämänsä ajan. Kotijoukkueen Marc Carterin ja Errick McCollumin oikea-aikaiset kolmoset raivasivat lopulta Panioniosille tien 12 pisteen voittoon.

 

Gibson: ”Saatoimme hävitä, mutta emme ole lyötyjä”

 

Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson näki joukkueensa toisen neljänneksen lopun virhesuman pelin ratkaisuna.

 

– Meiltä lähti pelituntuma, kun ison pään pelaajamme saivat kolmannet virheensä. Annoimme Panioniosin riepotella meitä korin alla ja annoimme muutaman vihellyksen mennä päämme sisään, Gibson harmitteli.

 

– Hyökkäyksessä emme toteuttaneet pelisuunnitelmaamme, minkä otan pitkälti omaan piikkiini. John Williamson antoi meille niin paljon hyviä asioita, etten malttanut lepuuttaa häntä tarpeeksi, vaikka hän ei ole vielä täysikuntoinen eikä täysin sisällä pelikirjassamme. Meidän oli tässä yhtälössä ajoittain todella vaikea saada haluamiamme heittoja.

 

Biisoneiden lopun kirivaiheen käynnistänyt Kotti-Nikkarinen-kaksikko keräsi kehut Gibsonilta, joka painotti tuttuun tapaan omiensa henkistä kestävyyttä.

 

– Tuukka oli tänäänkin tärkein pelaajamme molemmissa päissä kenttää, ja hänen poissaolonsa toisen jakson lopussa ja kolmannen jakson alussa näkyi. Antto on kehittynyt Billy Keysin kanssa pelatessaan päivittäin ja hän pelaa jo nyt aivan uudella tasolla, Gibson arvioi pelaajiaan.

 

– Osoitti myös jotain tämän joukkueen luonteesta, että nousimme vielä vieraskentällä päätösjaksolla 15 pisteen takaa parin heiton päähän kauden huonoimpana heittoiltanamme. Saatoimme hävitä tämän ottelun, mutta emme ole lyötyjä.

 

Ruuhkaviikko jatkuu perjantaina

 

Bisons matkustaa torstain aamulennolla Helsinki-Vantaalle ja sieltä bussilla Loimaalle, missä joukkue kohtaa perjantaina Korihait ja lauantaina Korisliigan kärkijoukkueen, tappiottoman Tampereen Pyrinnön.

 

– Seuraavaksi vuorossa on Korihaiden scouttaus ja perjantaiaamuna vedämme valmistavat harjoitukset Korihait-peliin, Gibson kertoo.

 

– Lauantaina vuorossa on ottelu Korisliigan tämän hetken parasta joukkuetta vastaan, missä on meille haastetta riittämiin.

 

Eurocupia Bisons pelaa seuraavan kerran keskiviikkona 20.11. Liettuan pronssijoukkue Neptunas Klaipedan vieraana.

 

Eurocupin H-lohkoa johtaa Besiktas Istanbul (4 voittoa/1 tappio) perässään KK Radnicki Kragujevac (3/2), Panionios (3/2), Loimaa Bisons (2/3), Pietarin Spartak (2/3) ja Neptunas Klaipeda (1/4).

 

Panionios – Loimaa Bisons 74–62 (15–20, 38–32, 56–45), Eurocupin alkulohkon ottelu, Ateena 13.11.2013

 

Bisons: John Williamson 13/7, Tuukka Kotti 13/4, Frank Robinson 11/4, Mikko Koivisto 10/0, Antto Nikkarinen 9/2/7 syöttöä, Ralph Sampson 4/1, Matti Nuutinen 2/2, Billy Keys 0/4, Carl Lindbom 0/0, Ville Mäkäläinen 0/0, Ilpo Pehkonen.

Panionios: Kevin Langford 19/4, Landon Milbourne 14/7, Errick McCollum 14/2/4 syöttöä, Marc Carter 12/3.

 

Ottelutilastot: Panionios – Bisons

Asiat

 
22.12.2025 21:35 Suomalaiset ulkomailla

Mustapha Amzil saanut hyvän startin ammattilaisuralleen – ”Olen pelannut tasaisesti”

Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.

22.12.2025 20:37 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 51

Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.

22.12.2025 12:45 Susijengi

Koriksen EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa

Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

21.12.2025 18:08 Naisten Korisliiga

Amerikkalaiskolmikko johdatti ViVe:n voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

20.12.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Saana Kujala upotti Hongan - PeKa kärjessä joulutauolle

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

19.12.2025 11:19 Strategia

Strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen – kuusi kehitysohjelmaa pyörähti käyntiin

Suomalaisen koripallon eläessä jo nyt vahvaa nousukautta liiton strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen. Kuusi kehitysohjelmaa ja niiden työryhmät aloittivat työnsä etäyhteydellä järjestetyssä 17.12. kick off -tilaisuudessa. Tavoitteena on jalkauttaa kesällä voimaan tullut strategia käytännön toimenpiteiksi ja varmistaa, että korisbuumi jatkuu – yhteistyössä seurojen, suomalaisen yhteiskunnan ja kansainvälisen koripalloyhteisön kanssa.

18.12.2025 12:26 Pääjuttu

Lassi Nikkarinen siirtyy Hradec Kraloveen

Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.

Näytä lisää vastaavia