Pasi Heinonen jatkaa Kotkassa

21.5.2007 Korisliigan kotkalaisjoukkue KTP Basket on solminut jatkosopimuksen 194-senttisen laiturinsa Pasi Heinosen kanssa. Sopimus kattaa kaksi seuraavaa pelikautta. Tuleva kausi 28-vuotiaalle Heinoselle jo uran 11:s pääsarjassa, jotka hän on yhtä lukuun ottamatta viettänyt Kotkassa.

- Olen viihtynyt Kotkassa hyvin ja jatkaminen täällä oli minulle ykkösvaihtoehto. Kyselyjä tuli vähän muualtakin, mutta kokonaisuudessa jatkaminen täällä oli selvästi paras vaihtoehto, kertoi Heinonen joukkueen verkkosivuilla. 

- Viime kaudella loukkaantumiset hieman vaivasivat varsinkin alkukaudesta, mutta nyt olen päässyt harjoittelemaan terveenä ja se tuo kyllä lisää motivaatioita. Menneellä kaudella menestyimme hyvin ja siitä on hyvä jatkaa, tuumasi Pasi Heinonen. 

Heinonen pelasi runkosarjassa 30 ottelua, joissa hän teki keskimäärin 6,7 pistettä reilussa 16 minuutissa. KTP eteni pudotuspeleissä aina välieriin saakka.

Kesällä alle 20-vuotiaiden maajoukkueen apuvalmentajana aloittava Ray Ailus piti Heinosen jatkosopimusta joukkueelle tärkeänä asiana.

- Hänen jatkaminen tuo jatkuvuutta joukkueeseemme ja puolustuksessa hän paras vastustajien isojen laitapelaajien puolustaja. Uskon, että Pasi tulee olemaan kova ensi kaudella, kunhan saa pelata ehjänä, kommentoi Ailus.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
26.5.2026 15:06 Korisliiga

Elias Eerikinharju Hongan miesten takakentälle myös tulevalla kaudella

Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

25.5.2026 15:30 Korisliiga

Teemu Turunen Lahti Basketballin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella

Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

15.5.2026 10:42 Korisliiga

Iiro Tuomi jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

11.5.2026 10:01 Korisliiga

Nuori laituri Veeti Ulander jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.

Näytä lisää vastaavia