PeKa ja Honka voittoihin

27.1.2021 20:44 Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Peli-Karhut ylsi kotivoittoon. Honka puolestaan haki vierasvoiton Helsingistä.

Zykera Rice johdatti joukkueensa voittoon. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Peli-Karhuille kauden 16. voitto

Sarjakärki Kotkan Peli-Karhut sai vieraita Forssasta, kun kolmannella sijalla oleva Alku saapui Steveco Areenalle. Kotijoukkue piti voittoputkensa hengissä voittaen ottelun 91-59.

Ensimmäisen puoliajan aikana molemmat joukkueet pääsivät ottelussa kuskin paikalle. Avausjaksoa vei PeKa, joka pääsi ensimmäiselle tauolle johdossa 19-13.

Toisen jakson vei nimiinsä vierasjoukkue. Se pääsi sen turvin puoliajalle kahden pisteen johtoasemasta.

Toisella puoliajalla PeKa pelasi joukkueista paremmin. Erityisesti viimeisellä jaksolla paremmasta joukkueesta ei ollut epäselvyyttä. Sen kotkalaiset veivät suvereenisti 29-7 ja pääsivät juhlimaan voittoa 91-59.

- Puoliajalla korostimme huolellisuutta ja keskittymistä. Lähtö tämän päivän peliin ei ollut paras mahdollinen, mutta mitään ei Forssalta pois. Viimeisen 20 minuutin puolustus oli todella hyvää, Peli-Karhujen päävalmentaja Roope Mäkelä totesi. 

PeKA rokotti Alkua pallonmenetyksien jälkeen. Se teki niistä 32 pistettä, kun vieraiden vastaava saldo jäi kymmeneen.

- Pelattiin todella hyvin siihen nähden, vaikka yksi sarjan paras pelaaja oli poissa, FoA:n päävalmentaja Aleksi Suominen sanoi.

Kotijoukkueen ykkönen oli Zykera Rice, joka tilastoi tupla-tuplan. Hän teki 23 pistettä ja otti kymmenen levypalloa. Myös Linda-Lotta Lehtorannalle merkattiin tupla-tupla 14 pisteellä ja 12 koriin johtaneella syötöllä. Ilman Mia Loydia pelanneen FoA:n tehokkain pelaaja oli Keondria Calloway, joka upotti 26 pistettä.

Ottelutilasto

Hongalle vierasvoitto Helsingistä

Neljänneltä sijalta illan peliin lähtenyt Tapiolan Honka matkasi yhdeksäntenä olevat ToPo:n vieraaksi. Vierasjoukkue nappasi ottelusta voiton 80-63.

Hongan hyökkäyspeli toimi hyvin ensimmäisellä puoliajalla. Erityisesti ensimmäisellä neljänneksellä joukkueen heitot upposivat hyvin. Se vei jakson nimiinsä 29-18. 

Joukkue onnistui kasvattamaan johtoaan myös toisella neljänneksellä. Puoliajalla vierasjohto oli 21 pistettä. 

Jälkimmäisellä puolikkaalla ottelu tasoittui. Honka onnistui viemään kolmannen jakson kahdella pisteellä.

Viimeisellä jaksolla vierasjohto oli sen verran suuri, että ToPo ei enää päässyt pelaamaan ottelun voitosta. Se onnistui kuitenkin kaunistelemaan loppulukemia. Lopulta pisteet matkasivat Espooseen 80-63.

Espoolaiset hallitsivat ottelussa korinalustaa. Joukkueella kirjattiin 55 levypalloa, kun ToPo:n saldo jäi 35 levypalloon.

Kokenut Taru Tuukkanen teki ottelussa tupla-tuplan. Hän teki 26 pistettä ja haki 12 levypalloa. Gabriela Bronson oli lähellä tripla-tuplaa. Hän teki kymmenen pistettä, otti 12 levypalloa ja jakoi yhdeksän koriin johtanutta syöttöä. Kotijoukkueen Ida Myllyoja oli joukkueensa paras pisteiden tekijä 12 pisteellä.

Ottelutilasto

 

 
18.1.2026 17:40 Naisten Korisliiga

HBA haki vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.

17.1.2026 20:34 Naisten Korisliiga

EBT ja PeKa kotivoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.

16.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Kouvottaret piti BC Nokian kurissa

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.

14.1.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voittoon Vehka-Ahon johdolla

Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.

13.1.2026 20:55 Naisten Korisliiga

Hongalle kotivoitto vahvan avauspuoliajan ansiosta

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Siinä Tapiolan Honka kaatoi kotikentällään ToPo:n 81-61.

10.1.2026 20:18 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja BC Nokia kotivoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Pyrintö paransi asemiaan kärkitaistelussa, kun taas BC Nokian asema parani pudotuspelitaistossa.

9.1.2026 19:52 Naisten Korisliiga

Sara Puckett ja Jeanae Terry säkenöivät Vedon voitossa

Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.

8.1.2026 16:57 Naisten Korisliiga

Cierra Walker liittynyt BC Nokian naisten riveihin

BC Nokian naiset on solminut loppukautta koskevan sopimuksen Cierra Walkerin kanssa

7.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Vedon voittoputki jatkuu - Honka nappasi ensimmäisen voittonsa sitten lokakuun

Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.

7.1.2026 10:29 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry on naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.

Näytä lisää vastaavia