1.4.2025 10:55 Suomen naisten maajoukkueen edellinen päävalmentaja Pekka Salminen, 62, toimii jatkossa Islannin naisten maajoukkueen päävalmentajana. Salminen solmi karsintasyklin mittaisen sopimuksen, joka sisältää jatko-option.

Pekka Salminen luotsaa jatkossa Islannin naisten maajoukkuetta. Kuva: Ville Vuorinen
Salminen on tehnyt pitkän ja ansiokkaan uran Suomen maajoukkueiden valmentajana. Salminen toimi Susijengin valmennuksessa 2001–14 ja naisten maajoukkueen päävalmentajana 2015–23.
Nyt edessä on ensimmäistä kertaa haaste maajoukkuevalmennuksessa Suomen rajojen ulkopuolella.
- Fiilikset ovat todella hienot ja tämä tulee olemaan upea mahdollisuus minulle. Suomesta käsin on paljon seurattu ja yritettyä hakea oppia, että mitä tämä pienehkö kansa urheilussa tekee, kun se on menestynyt käsipallossa ja jalkapallossa miesten sekä naisten tasoilla. Miehet ovat koripallossa jo kokenut arvokisakävijä ja seuraavaksi tavoitteena on saada naiset nostettua samalle tasolle, Salminen kertoo.
- Jos minulla on heidän koripallollensa annettavaa, olen varma, että pystyn itsekin oppimaan heiltä todella paljon. On hienoa päästä itse näkemään, kokemaan ja imemään oppia islantilaisesta urheilusta. Ensikohtaamiset ihmisten kanssa ovat olleet upeita.
Alkuvuonna päättyneissä naisten EM-karsinnoissa Islanti jäi lohkonsa hännille, kun se voitti pelaamastaan kuudesta karsintaottelusta yhden. Koriksen naisten maailmanlistalla islantilaiset ovat Suomesta seuraavalla sijalla 62. Joukkue ei ole vielä koskaan selviytynyt karsinnoista arvokisoihin.
- Täällä on todella paljon hyviä pelaajia, josta kertoo varmasti se, että joukkue meinasi viime karsinnoissa kaataa Turkin. Vaikka absoluuttiset isot pelaajat puuttuvatkin, ovat seuraavan kokoluokan pelaajat laadukkaita – heittotaitoisia ja hyviä 1vs1-pelaajia.
Parhaillaan Salminen on Islannissa tutustumassa ja seuraamassa kansallisen sarjan pudotuspelejä. Kesällä hän toimii siirtymävaiheen aikana Suomen 18-vuotiaiden naisten valmentajana ennen siirtymistään kokonaan saarivaltion leipiin.
- Olen palavasti innostunut ja riemastunut tästä mahdollisuudesta. Haluan kiittää kaikkia, jotka olivat mahdollistamassa tätä, Salminen kiittelee.
Salminen toimi Susijengin valmennuksessa 2001–14 ja naisten maajoukkueen päävalmentajana 2015–23. Susijengin kanssa Salminen pääsi kokemaan kahdet EM-kisat ja yhdet MM-kisat.
Salminen on toiminut päävalmentajana miesten Korisliigassa 470 ottelun verran ja naisten Korisliigaa 63 ottelun verran. Miesten Suomen mestaruuden hän voitti Joensuun Katajan kanssa 2015. Samana vuonna Salminen valittiin vuoden valmentajaksi.
Suomalaisen koripallon lisäksi Salmisella on kokemusta Ruotsin koripallosta. Hän on toiminut kahteen otteeseen Solna Vikingsin päävalmentajana voittaen Ruotsin mestaruuden kahdesti. Salminen on valittu myös länsinaapurissamme vuoden valmentajaksi.
Aikuismaajoukkueiden lisäksi Salminen on toiminut myös valmennustehtävissä eri ikävaiheiden nuorisomaajoukkueissa usealla eri vuosikymmenellä.
Hollannin liigaan saatiin keskiviikkoiltana suomalaismestari. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Erik Sajantilan edustama Landstede Hammers päihitti finaalisarjan neljännessä osaottelussa ennakkosuosikki ZZ Leidenin lukemin 90-74 (46-47) ja otti siten mestaruuteen tarvittavan kolmannen finaalivoittonsa.
Viimeisen kahden kauden ajan Lassi Tuovin oikeana kätenä Yokohama B-Corsairsin valmennusjohdossa toiminut Jukka Toijala, 54, on allekirjoittanut tulevaa kautta koskevan jatkosopimuksen. Tuovi ja Toijala jatkavat japanilaisseuran valmentajina myös kaudella 2026–2027.
Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.
Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.
Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen on solminut jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Lahtinen pelaa näin toisen kautensa Pohjois-Espanjassa Vitoria-Gasteizissa sijaitsevan seuran riveissä.
Jo kaksitoista kautta Saksassa valmentanut, kahdesti Saksan Pro A:n vuoden valmentajaksi valittu ja Heidelbergin Saksan Bundesliigan välieriin asti komentanut Danny Jansson, 46, siirtyy Romanian liigassa pelaavan CSO Voluntarin päävalmentajaksi 1+1-vuotisella sopimuksella.
Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n suomalaistulokkaiden jo entuudestaan nimekäs lista täydentyy taas yhdellä pelaajalla, kun viime vuodet Espanjassa pelannut Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti Eetu Heinonen, 191 cm ja 20 vuotta, siirtyy Davidsonin yliopiston riveihin.
Aatu Kivimäki sai perjantai-iltana kaulaansa toisen perättäisen Slovakian liigan kultamitalin, kun Patrioti Levice myllytti BC Slovan Bratislavaa viidennessä finaalissa lukemin 126–76 (53–31). Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramon kausi päättyi hopealle, kun Tartto vei ratkaisevan viidennen finaaliottelun kotikentällään 85–65 (43–31).
WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotikentällään hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 87-95 (53-45). Awak Kuier oli jälleen vauhdissa penkiltä, kun suomalainen tilastoi 12 pistettä, neljä levypalloa ja kaksi torjuntaa.
Suomalaisen koripallon legenda ja Susijengi-ikoni Hanno Möttölä, 49, jatkaa valmentajauraansa kansainvälisillä ammattilaiskentillä. Viime syksynä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon liittynyt Möttölä ottaa seuraavaksi tuntumaa Australian NBL-liigasta, missä hän siirtyy Brisbane Bulletsiin päävalmentaja Will Weaverin valmennusryhmään.