9.4.2023 19:09 PeKa eteni jälleen finaaleihin ja tavoittelee viidettä peräkkäistä mestaruutta. Se haki päivän ottelussa vierasvoiton 95-67 ja vei välieräsarjan 3-1.

Natalie Kleemann-Day pelaa hienoa kevättä. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Kotkalaiset ottivat komennon heti ensimmäisellä jaksolla, kun joukkueen puolustus piti FoA:n hyökkäyksen aisoissa. Vaikka kenttätapahtumat tasoittuvatkin toisella jaksolla, ei kotijoukkue saanut vieraiden hyökkäyspeliä aisoihin ja puoliajalla vierasjohto oli 13 pistettä.
PeKa piti koko ottelun ajan kotijoukkueen amerikkalaiskolmikon kurissa ja kolmannen jakson päättyessä joukkue johti ottelua 75-46. Viimeinen jakso pelattiin tasaisissa merkeissä ja vieraat pääsivät juhlimaan finaalipaikkaa.
- Pelattiin muutamaa minuuttia lukuun ottamatta loistava peli. Hyökkäyksessä olimme vieläkin parempia kuin edellisessä ottelussa. 27 koriin johtanutta syöttöä ja 11 menetystä kertovat siitä, että peli oli tasapainossa. Puolustuspäässä pelasimme hyvin. Finaalipaikkaan täytyy olla tyytyväinen, PeKa:n päävalmentaja Mika Haakana kertasi.
Peli-Karhuista kuusi pelaajaa ylsi kaksinumeroiseen pistesaaliiseen. Natalie Kleemann-Day oli jälleen erinomaisessa vireessä. Hänelle kirjattiin tupla-tupla 25 pisteellä ja 13 levypallolla. Donica Cosby heitti 15 pistettä ja jakoi seitsemän koriin johtanutta syöttöä. Silja Viita oli alun ykkönen 19 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla.
PeKa odottaa vastustajaa toisesta välieräsarjasta, joka on katkolla maanantaina ToPo:n hyväksi. Forssalaisten kausi jatkuu vielä pronssiottelussa.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.