13.1.2017 Naisten Korisliigassa kahdeksantena olevan Peli-Karhujen Juta Jahilo ylitti torstain voitokkaassa Catz-ottelussa 100 torjunnan rajapyykin.
Kuuden pisteen ja kahdeksan levypallon ohella hän torjui kahdesti Catz-pelaajan heiton. Torstain torjuntojen myötä Jahilon, 32, blokkien yhteismäärä on nyt 101, mikä nostaa hänet kaikkien aikojen tilastossa sijalle 26. Jahilon yhden ottelun ennätys on viisi torjuntaa vuodelta 2003.
Jahilo pelaa pääsarjassa 15. kauttaan ja hänet on valittu vuonna 2009 sarjan parhaaksi pelaajaksi. Ottelumäärässä lähestyy myös merkkipaalu, sillä hän on kahden ottelun päässä 300 runkosarjapelin rajapyykistä.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
Naisten Korisliigan pirteästi aloittanut Vimpelin Vedon marras- ja joulukuun kotiottelut tuotetaan selostettuina monikameratuotantoina Ruutu-palveluun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.