Peli-Karhut vei kärkitaiston – Hongalle vieraspisteet jatkoajan päätteeksi

13.11.2024 20:42 Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat PeKa ja Honka.

Linda-Lotta Lehtoranta oli tehokas. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga

PeKa aiheutti ToPo:lle avaustappion

Sarjan kaksi kärkijoukkuetta ottivat yhteen Kotkassa. Sarjapisteet jäivät Kotkaan 86-61.

PeKa palasi maajoukkuetauolta tehokkaasti. Ensimmäisellä puoliajalla kotijoukkue hallitsi molemmissa päissä kenttää ja johti puoliajalla 26 pisteellä.

Toinen puoliaika oli pisteiden valossa tasaisempi. Peli-Karhujen johto säilyi kuitenkin koko ajan turvallisena. PeKa nappasi kauden kuudennen voittonsa ja aiheutti samalla helsinkiläisille kauden ensimmäisen tappion.

Linda-Lotta Lehtoranta 17/9/9 koriin johtanutta syöttöä oli lähellä triplatuplaa. Lauren Heard pussitti 20 pistettä. Carmen Tyson-Thomas teki ToPo:lle 17 pistettä ja keräsi 16 levypalloa.

Ottelutilasto

Honka haki vieraspisteet Nokialta

BC Nokia metsästi kauden toista voittoaan, kun se sai vieraakseen Hongan. Vierasjoukue oli ottelussa vahvempi 82-79 ja Nokian toinen voitto jäi vielä odottamaan itseään.

Espoolaisjoukkue oli ensimmäisen 20 minuutin aikana askeleen emäntiä edellä. Puoliajalle mentiin vieraiden johtaessa 39-26.

Viimeisen kymmenen minuutin aikana kotijoukkue viritteli vahvan kirin. BC Nokia nousi viimeisen minuutin aikana kahteen otteeseen tasoihin Ellen Järvisen koreilla. Näistä viimeinen tuli aivan varsinaisen peliajan lopussa ja edessä oli jatkoaika.

Jatkoajalla vieraat saivat pelinsä jälleen toimimaan. Jatkoaika kirjattiin heille 9-6 ja sarjapisteet matkasivat Espooseen.

Ottelutilasto

 
14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

Näytä lisää vastaavia