Perinteikäs Delfin-turnaus järjestetään heinäkuun lopulla

29.3.2021 20:49 Delfin Basket Tournamentin tulevan kesän tavoite on kirkas: Terveellinen ja turvallinen turnaus. Heinä-elokuun vaihteen suurtapahtumaan Tampereelle odotetaan 200-300 joukkuetta.

Tämän vuoden turnaus tarjoaa uusia elämyksiä niin pelaajille, perheille kuin koko koripallokansalle. Uudessa turnausklubissa, Hook-klubissa tavataan otteluiden jälkeen koripallohahmoja, viihdytään ja nautitaan peritamperelaisista herkuista, siivistä. Pyynikin palloiluhalliin on luvassa kansainvälistä huippukorista.

Nuorimpien Mini-Delfinin päivät täyttyvät peleistä, uimalaretkistä, alehintaisesta Särkänniemen vierailusta ja mahdollisesti Tampereen ratikan koeajosta. Huippupelaajien vierailut nuorimpien peleissä olivat takavuosien Mini-Delfinin kohokohtia. Niitä järjestetään nytkin.

Suomi on tottunut jo vuoden lisäämään kaikkiin suunnitelmiin yhden ehdon: Jos...

Pääsihteeri Elisa Hakasen mukaan edellisestä, turvallisesti onnistuneesta korona-ajan turnauksesta otetaan oleellinen opiksi. Pirkanmaan pandemiaryhmä opastaa, järjestäjät toteuttavat. Esimerkiksi ulkomaalaisten joukkueiden ilmoittautumiset hyväksytään vasta turvamääritteiden jälkeen.

Delfin Basket tarjoaa juniorivuosistaan yli ikääntyneille joukkueille jälleen fun-turnauksensa. Juniori-ikäisille Tampereen tapahtuma on sopiva hetki mitata poikkeuksellisen vuoden aikana kasvanutta osaamista. Nuorimmille ja heidän perheilleen Tampere tarjoaa pelien lisäksi kesäisen kaupungin tapahtumakirjon.

Turnauksen ilmoittautuminen avataan huhtikuun puolessa välissä. Turnauksen ajankohta on perjantai 30.7 - sunnuntai 1.8.

 
16.6.2025 17:23 Seura tiedottaa

HoNsUn kauden 2025-2026 päävalmentajat julkaistu

HoNsUn tulevan kauden 2025-2026 juniorijoukkueiden päävalmentajat on julkaistu.

13.6.2025 10:14 Seura tiedottaa

YMCA Tampere koripallo mukana Erasmus+ Sport -hankkeessa

YMCA Tampere koripallo on saanut avustusta kansainvälisestä Erasmus+ Sport -hankkeesta. Hankkeen kesto on 1,5 vuotta ja hankkeen tavoitteena on käydä tutustumassa kolme eri eurooppalaisen seuran toimintatapoihin sekä saada näin uutta kansainvälistä oppia omaan toimintaan ja sen kehittämiseen.

13.6.2025 09:52 Seura tiedottaa

ToPo palkittiin vuoden helsinkiläisenä urheiluseurana

Torpan Pojat on valittu vuoden 2025 helsinkiläiseksi urheiluseuraksi. Helsingin kaupungin vuosittain myöntämä tunnustus nostaa esiin urheiluyhteisöjä, jotka tekevät pitkäjänteistä ja merkityksellistä työtä helsinkiläisen liikunnan ja urheilun hyväksi.

13.6.2025 09:50 Seura tiedottaa

Lahti Basketball ja Kouvot yhteistyöhön 2009-pojissa kaudella 2025-26

Lahti Basketball ja Kouvot yhdistävät voimansa 2009 syntyneiden poikien ikäluokassa ja pelaavat KOLA Basket -joukkueen nimissä kaudella 2025-2026 17-vuotiaiden SM-sarjaa, sekä European Youth Basketball League (EYBL) sarjaa.

12.6.2025 12:22 Seura tiedottaa

Turun NMKY:n naisten I divisioonan Try out järjestään 18.6.

Tule mukaan tavoittelemaan paikkaa Turun NMKY:n naisten I divisioona -joukkueessa! Haemme motivoituneita ja tavoitteellisia pelaajia tulevalle kaudelle – nyt sinulla on mahdollisuus näyttää taitosi try out -tapahtumassa.

10.6.2025 14:00 Seura tiedottaa

HoNsU panostaa juniorivalmennuksen laatuun pitkäjänteisesti – uudet valintavaiheen vastaavat aloittaneet työnsä

Leevi Valtanen ja Aatu Aalio ovat aloittaneet HoNsUn valintavaiheen vastaavina.

10.6.2025 13:06 Seura tiedottaa

JBA järjestää Stadion Stand Up -tapahtuman Jyväskylässä

Perjantaina 13.6. Hippoksen pesäpallostadion täyttyy iloisesta naurusta, kun maan eturivin viihdyttäjiin lukeutuva Sami Hedberg saapuu Jyväskylään maan klubeja täytteen kiertueen jälkeen. Esitys pitää sisällään muun muassa varta vasten Jyväskylään räätälöityä huumoria.

10.6.2025 13:03 Seura tiedottaa

Helsingin NMKY:n Henrik Dettmann -valmentaja-akatemia valmentajien tueksi

Henrik Dettmann -valmentaja-akatemia on tarkoitettu koripallovalmentajille, jotka haluavat edetä päävalmentajiksi, tai ovat vielä päävalmentajuuden alkutaipaleella. Koulutus keskittyy urheilukasvatuksen näkökulmaan; valmentajaan urheilukasvattajana.

5.6.2025 14:10 Seura tiedottaa

Tampereen Pyrinnön päävalmentajat kaudella 2025–2026

Tampereen Pyrinnössä on alkanut valmistautuminen uuteen koriskauteen kesäharjoitusten parissa. Harjoitusryhmät ja valmennustiimit ovat kasassa, mutta uusia pelaajia ja valmentajia mahtuu edelleen mukaan.

5.6.2025 09:54 Seura tiedottaa

Hokki Basket - Koripallohokki hakee valmentajia vahvistamaan valmennustoimintaa

Koripallohokki hakee uusia valmentajia Loviisaan vahvistamaan juniorivalmennusta.

Näytä lisää vastaavia