Petri Heinonen jatkaa Pyrinnössä kaksivuotisella sopimuksella

30.4.2015 Tampereen Pyrintö on sopinut kahden vuoden mittaisen jatkosopimuksen 207-senttisen Petri Heinosen, 26,  kanssa. Tuleva kausi on Pyrinnön omalle kasvatille jo 12. kausi Korisliigassa.

Heinonen jatkaa uraansa kasvattajaseurassaan seuraavan kahden kauden ajan. Kuva: Francois Perthuis.

Kuluneella kaudella Pyrinnön aloitusviisikkoon kuulunut Heinonen kirjautti tilastoikseen 5,6 pistettä ja 2,8 levypalloa. Mies on edustanut Pyrinnön lisäksi Korisliigassa Uudenkaupungin Korihaita ja Espoon Honkaa.

Susijengissäkin 11 ottelun verran esiintynyneen Heinosen piste-ennätys Korisliigassa on 24 pistettä. Heinosella on tilillään kaksi Suomen mestaruutta (Pyrintö 2014, Honka 2008) ja hänet on palkittu Korisliigassa vuoden tulokkaana (2007) sekä vuoden kehittyneimpänä pelaajana (2011).

- Todella hienot kaksi vuotta takana ja on kiva jatkaa tutussa ympäristössä. Tässä on päivittäin hyvää tekemisen meininkiä ja vaatimustaso on ollut jatkuvasti todella korkealla. Koin tämän olevan paras kehitysympäristö minulle myös tulevaisuudessa, kommentoi Heinonen Pyrinnön tiedotteessa.

- Pete on yksi tukipilareistamme, jolta voidaan odottaa jatkokausina vielä isompaa roolia. Pyrinnön näköinen pelaaja ja pyrintömäisesti satsaus omaan kasvattiin. Tyytyväinen pitää siis olla. Suomipelaajien pakka on hyvällä mallilla, jatkoi puolestaan Pyrinnön urheilutoimenjohtaja Elisa Hakanen.

Pyrinnöllä on voimassa olevat sopimukset kaudesta 2015/16 Antero Lehdon, Topias Palmin, Ville Pekkolan, Petri Heinosen sekä Mikael Sandbergin kanssa. Pyrintö julkistaa joukkueen uuden päävalmentajan nimen lähiviikkojen aikana.

Lisätiedot: Petri Heinonen

Henkilöt

Asiat

 
5.1.2026 08:15 Naisten I divisioona

Naisten I divisioona - Kevätkauden ennakko

Uudistunut naisten I divisioona on lunastamassa lupauksensa jo ensimmäisellä kaudellaan: uusi sarjajärjestelmä on tiivistänyt kilpailua, lisännyt merkityksellisiä otteluita ja synnyttänyt kuumia kamppailuja niin kärjessä, keskikastissa kuin putoamisviivan tuntumassakin. Ennakkosuosikit pitävät pintansa, mutta yllättäjät hengittävät niskaan – ja keväästä on tulossa poikkeuksellisen mielenkiintoinen.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

3.1.2026 10:25 Korisliiga

Teemu Suokas kärsi jo toisen pettymyksen ulkomailla mutta teki väkevän paluun Vilppaaseen: ”Arkipäivän pienet erot voittavassa ja häviävässä joukkueessa pelaamisen välillä huomaa todella selkeästi”

Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.

30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 20:50 Miesten I divisioona A

Miesten I divisioona A - Kevätkauden ennakko

Miesten I divisioonan A palaa joulutauolta tilanteessa, jossa sarjan kärki on selkeytynyt, mutta useat ratkaisevat taistelut ovat vasta alkamassa. Kevätkaudella panoksena ovat pääsy pudotuspeleihin ja kotietu siellä sekä sarjapaikan säilyttäminen. Syyskausi enteilee tiukkoja otteluita ja jännittävää loppuhuipennusta.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

27.12.2025 16:07 Valmentajat

Koutsi, sinä voit synnyttää koriskipinän!

Joukkuepelien lajiliitot Suomessa ovat muodostaneet yhteisen näkemyksen siitä, millaista on laadukas lasten valmentaminen. Katso herättelevä video ja poimi tärpit tekemiseen!

22.12.2025 21:35 Suomalaiset ulkomailla

Mustapha Amzil saanut hyvän startin ammattilaisuralleen – ”Olen pelannut tasaisesti”

Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.

Näytä lisää vastaavia