Petri Jaakkola jatkaa Kouvoissa

8.6.2006 Korisliigassa pelaava Kouvot on tehnyt 1+1–vuotisen jatkosopimuksen 28-vuotiaan ja 192-senttisen Petri Jaakkolan kanssa. Tuleva kausi on Jaakkolan seitsemäs kausi kasvattajaseuransa edustusjoukkueessa.

Jaakkola teki Korisliigan runkosarjassa päättyneellä kaudella keskimäärin 5,3 pistettä ottelua kohden pelattuaan 14,0 minuuttia. Kouvojen kausi päättyi puolivälieriin, joissa Namika Lahti osoittautui vahvemmaksi voitoin 3-1.  

- Päättynyt kausi ei sujunut joukkueeltani eikä henkilökohtaisestikaan aivan suunnitellulla tavalla, joten motivaatiota harjoitteluun ei ole vaikea löytää. Nämä asiat maustettuna ammattitaitoisella valmennuksella ja loistavalla yhteishengellä uskon vievän meidät tulevalla kaudella parempaan tulokseen, valottaa Petri Jaakkola jatkosopimuksensa taustoja. 

Jaakkola on voittanut Kouvojen riveissä SM-kultaa 1999 ja Suomen cup –mestaruuden 1998. Lisäksi hänet on valittu sarjan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi vuonna 2000. 

Kouvoilla on tällä hetkellä sopimukset tulevalle kaudelle Tuomas Iisalon, Petri Jaakkolan, Samu Kaaresvirran, Juho Kailion, Olli Kannisen, Sami Laaksosen ja Sakari Salmisen kanssa. Joukkueen valmentajat Jukka Toijala ja Jarno Mäkelä lähtevät ensi viikolla Yhdysvaltoihin kartoittamaan mahdollisia tulevan kauden vierastyöläisiä. Haussa ulkomailta on takamies, iso laituri ja sentteri.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
8.5.2026 13:40 Korisliiga

Valtteri Mervola jatkaa Pyrinnössä

 Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

30.4.2026 09:51 Korisliiga

Äänestä Hang Time -sarjan kauden paras jakso ja voita kultainen koripallo tai Ruudun 3 kuukauden lahjakortteja

Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.

30.4.2026 08:54 Korisliiga

Korisliigan finaalierotuomarit valittu

Lauantaina alkava miesten Korisliigan finaalisarja Salon Vilppaan ja Kataja-Basketin välillä tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

Näytä lisää vastaavia