3.3.2012 Joensuun Katajan monivuotinen luottotakamies ja miesten maajoukkueessa pitkän päivätyön tehnyt Petri Virtanen, 31, nappasi pääsarjauransa 1000. levypallon perjantaina, kun Kataja pelasi vierasottelun Salossa.

Petri Virtanen kauhoi uransa 1000. levypallon. Kuva: Francois Perthuis.
183-senttinen Säynätsalon Riennon kasvatti sieppasi Salossa kolme levypalloa, jonka myötä hän nousi täsmälleen tuhannen runkosarjassa haetun levypallon rajalle.
Yhdettätoista pääsarjakauttaan pelannut Virtanen on pelannut runkosarjassa kaikkiaan 387 ottelua, joissa hän on kerännyt 1000 levypallon lisäksi 5853 pistettä, 1378 syöttöä (kaikkien aikojen 1.) sekä 532 riistoa. Virtasen yhden ottelun levypalloennätys on 183-senttiseksi takamieheksi muhkea 11, jonka hän saalisti neljä vuotta sitten Tampereen Pyrintöä vastaan.
Virtanen pelasi ensimmäisen pääsarjaottelun kasvattajaseuransa Säynätsalon Riennon miesten edustusjoukkueen paidassa 30. syyskuuta 2000 vierasottelussa Uudessakaupungissa Korihaita vastaan. Virtanen on edustanut Katajan ja SäyRin lisäksi kotimaassa Porvoon Tarmoa, BC Jyväskylää ja Lappeenrannan NMKY:ta, sekä Ruotsissa Solna Vikingsiä ja Virossa A. Le Coqia. Hänet valittiin Korisliigan vuoden pelaajaksi vuosina 2003 ja 2006.
Virtanen on juhlinut Suomen cupin mestaruutta kolmesti (2007, 2010, 2011) sekä Viron cupin mestaruutta vuonna 2003. Lisäksi hänellä on palkintokaapissaan kolme SM-hopeaa (2006, 2009, 2011) ja kaksi SM-pronssia (2007, 2008). Virtanen on pelannut FIBA EuroCupia Solna Vikingsin riveissä kaudella 2003/2004 sekä EuroChallengea Lappeenrannan NMKY:n paidassa 2007/2008, jolloin hänet nimettiin myös EuroChallengen All Stars-otteluun.
Miesten maajoukkueessa Virtanen on pelannut 130 ottelua 7,6 pisteen keskiarvolla. Virtanen juhli Pohjoismaiden mestaruutta maajoukkueen paidassa kesällä 2011 sekä kuului Suomen maajoukkueeseen kesän 2011 EM-kisoissa, jolloin Suomi sijoittui yhdeksänneksi. Nuorten maaotteluita Virtanen on pelannut 13 kappaletta 4,8 pisteen keskiarvolla.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.