Pieti Poikola jatkaa Lahti Basketballin päävalmentajana

26.4.2022 09:11 Kaksi edelliskautta Lahti Basketballia luotsannut Pieti Poikola on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen lahtelaisseuran kanssa.

Kolmesti vuoden valmentajaksi valittu Poikola on juhlinut Suomen mestaruutta päävalmentajana kolmesti. Kuva: Ville Vuorinen

Poikolan ensimmäinen sopimus oli malliltaan 2+2, joten nyt astuu voimaan sopimuksen optiovuodet. Päättyneellä kaudella joukkue sijoittui runkosarjassa kahdeksanneksi. Pudotuspeleissä Kauhajoki kaatoi lahtelaisjoukkueen suoraan kolmessa ottelussa.

- Kaksi kautta Lahdessa on ollut hienoa aikaa. Seura on huolehtinut erinomaisesti olosuhteista ja mahdollistanut laadukkaan harjoittelun. On ollut ilo seurata nuorten urheilijoiden kasvua hyvän päivittäisen tekemisen kautta. Olen nauttinut ajastani Lahdessa. Vastaan on tullut paljon haasteita. Se kuuluu urheiluun. Olennaista on se, miten vaikeuksiin reagoi. Varsinkin viime kaudella tein paljon virheitä ja jälkikäteen tekisin monta asiaa toisin. Menneeseen en pysty vaikuttamaan, mutta tehdyistä virheistä voi oppia ja toisaalta pitää vahvistaa sitä, mikä on tehty hyvin. Jotta pääsisimme seuraavalle tasolle, minun on pystyttävä uudistumaan. Se on positiivinen haaste ja lisää poltetta tulevaan. Seuraavat kaksi vuotta matkani jatkuu tähän osoitteeseen. Odotan todella innolla tulevaa meidän hienon ryhmän kanssa, Poikola sanoo seuran tiedotteessa.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

- Olemme tyytyväisiä Pietin jatkoon. Viime kausi oli vaikea ja kävimme asiat perinpohjaisesti läpi kauden päätyttyä. Nyt katse on tulevassa ja tulemme varmasti olemaan valmiita ensi kaudella, seuran toiminnanjohtaja Roope Suonio avaa.

Pieti Poikola aloitti valmennusuransa Tampereen Pyrinnön naisten joukkueessa vuonna 1998. Mittavalla urallaan Poikola on muun muassa johtanut Pyrinnön miehet Korisliiga-mestaruuteen kolmesti ja työskennellyt ulkomailla sekä islantilaisen UMF Tindastóllin että Tanskan maajoukkueen valmentajana. Lisäksi hänet on valittu kolme kertaa vuoden valmentajaksi Korisliigassa.

Asiat

 
23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

19.2.2026 19:58 Korisliiga

Kobrat näytti, ettei peli ole vielä pelattu – kilpailu putoajan paikan välttämisestä kiihtyy

Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.

19.2.2026 12:44 Korisliiga

Terveydenhoitoalan yrittäjien perheessä kasvanut Ike Nweke on kiertänyt Eurooppaa lapsuudesta asti – ”Kauhajoki on luultavasti pienin paikkakunta, jossa olen koskaan käynyt, mutta yleisö täällä on ainutlaatuinen”

Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.

18.2.2026 21:10 Korisliiga

Topias Kuukkasen kolmonen ratkaisi otteluvoiton Lahdelle – sarjanousija kiinni pudotuspelipaikassa

Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.

17.2.2026 20:08 Korisliiga

Honka vei voiton kotiottelusta Kauhajoen loppukiristä huolimatta – pisteitä kartuttivat myös KTP ja Vilpas

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.

15.2.2026 19:11 Korisliiga

Lahti ja Pyrintö paransivat kumpikin asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.

14.2.2026 20:14 Korisliiga

Täydellä ylemmän jatkosarjan kierroksella juhlivat Korihait, Kauhajoki ja Vilpas – alemmassa Kataja palasi voittokantaan kolmen tappion putken jälkeen

Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.

Näytä lisää vastaavia