16.9.2022 07:47 Pihla Nikkarinen aloittaa ToPoLan uutena toiminnanjohtajana 1.10.2022.
Pihlalla on monipuolinen kokemus koripalloseuratoiminnasta, valmentamisesta ja viimeisimpänä tehtävänä hän on koordinoinut Pirkka Street Basket -tapahtumia ympäri Suomen. Pihla iloitsee päästessään aloittamaan uudessa tehtävässään: "Kiitos luottamuksesta ja mahdollisuudesta työtehtävään. ToPoLassa on upea ja yhteisöllinen ympäristö päästä tekemään ja toteuttamaan jatkossa. Odotan innolla!"
ToPoLan puheenjohtaja Jyri Saraste toivottaa Pihlan lämpimästi tervetulleeksi. "Pihla, Ruth Rökman, Toni Leikas ja Anni Saisto muodostavat vahvan tiimin, josta löytyy monenlaista osaamista, asennetta tehdä yhdessä ja kykyä oppia uutta. Tämä on juuri sitä mitä me vahvasti kasvavana seurana tarvitsemme.
Lisätietoja antaa:
Jyri Saraste
040 546 2332
jyri.saraste@topola.fi
WB-Pantterit saa mieluisan paluumuuttajan vahvistamaan seuran valmennusta Michael Besselinkin palatessa Kouvolassa vietetyn korisliiga- kauden jälkeen takaisin Itä-Helsinkiin. Hänen vastuulleen tulee seuran fysiikkavalmennuksen toteutus ja kehittäminen. Fysiikkavalmennuksen lisäksi hän tulee antamaan vahvan panoksen koripallon lajivalmennukseen.
Pantterit naisten I divisioona- joukkueen toiminnasta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin. Viime kaudella nousujohtoisesti pelannut joukkue kartoittaa uusia pelaajia mukaan toimintaan kesäkuun alussa Herttoniemenrannassa ja Laajasalossa järjestettävissä harjoituksissa.
LePy on palkannut kolmen hengen valmennustiimin vastaamaan seuran fysiikkavalmennuksesta. Fysiikkavalmennukseen satsauksen tavoitteena on tehdä parempia urheilijoita, rakentaa pohjaa lajiharjoittelulle ja ennaltaehkäistä vammojen syntymistä.
Päättyneellä kaudella upeasti välieriin saakka selvinnyt LePyn naisten I divisioona -joukkue valmistautuu uuteen sarjakauteen. Joukkue toivottaa kaikki tavoitteellisesta harjoittelusta kiinnostuneet pelaajat mukaan avoimiin harjoituksiin.
Perinteinen Jokelan katukoristurnaus on järjestetty jo vuodesta 1999.
Lauttasaarelainen koripalloseura ToPoLa hakee vastuuvalmentajaa 2019-syntyneiden joukkueisiin sekä kerho-ohjaajia 2022-2020 -syntyneiden kerhoihin. Sinulla on nyt ainutlaatuinen tilaisuus päästä tekemään tärkeää työtä lasten ja nuorten kanssa seurassa, jossa tähdätään laadukkaaseen, turvalliseen ja kaikille avoimen toimintaan.
Hyvinkään Pontevan puheenjohtaja Anne Schroderus palkittiin OKM:n ansiomitalilla kullatuin ristein.
Unified-koripallossa kehitysvammaiset sekä muut erityistä tukea tarvitsevat urheilijat ja vammattomat partneripelaajat pelaavat samoissa joukkueissa. LePyn Unified toiminnan kasvaessa haemme lisää partneripelaajia joukkoomme. Tässä on ryhmä josta saat koristreenien lisäksi taatusti hyvän mielen.
PuHu Junioreiden turnaus järjestetään tammikuussa jo 25. kerran. Turnauksessa pelataan 2010–2017 -syntyneiden sarjat.
Mikäli etsit uutta harrastusta tai haluat jatkaa aiemmin kesken jäänyttä harrastusta, olet tervetullut mukaan Pakilan Visan poikien mukavaan ryhmään osaavan valmentajan oppiin. Myös kokeneet pelaajat ovat tervetulleita.