Pohjanmaan korisherruus Lapualle

1.2.2014 Korisliigan Pohjanmaan herruus siirtyi lauantaina Lapualle, kun kauden kaksi edellistä kohtaamista vienyt Kauhajoen Karhu taipui nousukuntoisille Korikobrille kotonaan 76–84 (39–38). Illan muissa kamppailuissa Salon Vilpas haki pisteet Espoosta ja Nilan Bisons tukahdutti Namika Lappeenrannan puolustuksellaan.

Jesse Perryn Korikobrat pisti jälleen - tällä kertaa vieraskentällä.

Ville Mäkäläisen Bisons nousi taas liigan kärkeen.

Marcus Relphorden Vilpas haki kauden toisen vierasvoittonsa. Kuvat: Francois Perthuis, Matti O. Koskinen & Kai Kilappa.

Karhu pyrki saamaan Korikobrat kesytettyä kurinalaisella joukkuepuolustuksella ja epäitsekkäällä hyökkäyspelillä, kun taas lapualaiset hakivat yliotetta kauhajokisista ilmiömäisillä 1-1-ratkaisuilla läheltä ja kaukaa.

 

Pelin viimeiselle minuutille lähdettiin tasatilanteesta 76–76, jolloin lapualaiset iskivät. Lawrence Kinnardin siirrettyä Korikobrat vapaaheittoviivalta johtoon blokkasi Jesse Perry Karhun Quincy Hankins-Colen heiton ja lisäsi korillaan ja bonusvapaaheitollaan lapualaiset ratkaisevasti jo viiden pisteen johtoon.

 

Korikobrat vei pelin viimeisen minuutin puhtaasti 8-0.

 

– Saimme pelin toisella puoliskolla puolustuksen toimimaan erittäin hyvin ja lopussa onnistuimme tärkeissä heitoissa, tiivisti pelin ratkaisun Korikobrien voitokas päävalmentaja Derrick Crayton.

 

Jumbosijalta yhdeksänneksi noussut Korikobrat on voittanut kymmenestä viime pelistään kuusi.

 

Korisliigan tammikuun pelaaja Kyle Fogg (34/5/4 syöttöä) oli taas omalla tasollaan. Jesse Perry (17/14/3 blokkia) ja Lawrence Kinnard (21/15) dominoivat korinalustoja.

 

Karhusta Quincy Hankins-Colelle (17/13) ja Andre Williamsonille (12/11/4 blokkia) merkittiin tupla-tuplat.

 

Bisons helposti liigan kärkeen

 

Nilan Bisonsilla ei ollut vajaamiehisenäkään vaikeuksia nousta Korisliigan kärkeen 83–66 (44–25)-kotivoitolla Namika Lappeenrannasta.

 

Lappeenranta haastoi Bisonsia vahvasti pelin avausjaksolla, mutta toisella kymmenminuuttisella Bisons meni menojaan. Lappeenranta sai kymmeneen minuuttiin aikaiseksi vain seitsemän pistettä, kun Bisons sai vastaavasti tasaisesti pisteitä koko miehistöltään ja rynni 19 pisteen taukojohtoon.

 

Kotijohto kasvoi kolmannella jaksolla parhaimmillaan 25 pisteeseen.

 

Edelleen ilman Antto Nikkarista, Mikko Koivistoa ja John Williamsonia pelanneesta Bisonsista Frank Robinson (19/8/3 syöttöä), Carl Lindbom (18/3/3 riistoa), Tuukka Kotti (14/4/2 blokkia), Ilpo Pehkonen (14/2), Matti Nuutinen (10/2/6 syöttöä) ja Ville Mäkäläinen (8/4/7 syöttöä) olivat ahkerimmat talkoolaiset.

 

Loimaalaispaitaan teki comebackin jo kertaalleen kotimaahansa lähtenyt Ralph Sampson (0/3), joka lomitti loukkaantunutta Williamsonia.

 

Namikasta Todd Brown (26/4/3 riistoa) oli omaa luokkaansa.

 

Ehjä joukkuepuolustus toi Vilppaalle voiton

 

Salon Vilpas haki vasta kauden toisen vierasvoittonsa jatkamalla Espoossa Tapiolan Hongan alavirettä. Vilpas nappasi vierasvoiton matkaansa lukemin 72–78 (39–42).

 

Kauden kenties parasta puolustuspeliään esittänyt Vilpas piti peliä komennossaan pelin alusta loppuun asti. Alkuviikolla sairastelusta kärsinyt Honka nousi viimeisen pariminuuttisen aikana kolmeen otteeseen kolmen pisteen päähän, mutta Vilpas laittoi viimeiset vapaaheittonsa vuorenvarmasti sukkaan ja vei levypallot Joseph Harrisin johdolla.

 

– Olen ylpeä siitä, että saimme puolustuksessa aikaan stoppeja silloin, kun Honka roikkui pitkään parin, kolmen pisteen päässä. Meillä on ollut pelien sisällä heittelyä esityksissämme, mutta tänään pystyimme puolustamaan solidisti 40 minuuttia, kiitteli Vilpas-komentaja Mikko Tupamäki.

 

Marcus Relphorde (27/6) oli salolaisten ehdoton ykkönen ja Joseph Harris (11/9) kunnostautui loppuhetkillä. Vilpas onnistui kuitenkin koko joukkueena, ja mm. Mikael Sandberg (5/2) ja Ilmari Kallio (5/2) pelasivat minuuttinsa vakuuttavasti.

 

Kuudesta edellisestä pelistään vain yhden voittaneen Hongan tehokkain oli Jaraun Burrows (28/10). Ronnie Clark (18/10) kietoi myös tupla-tuplan.

 

(Basket.fi-STT)

Lisätietoja: Korisliiga
 
18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

Näytä lisää vastaavia