Pohjois-Haagan yhteiskoulun Cadets-joukkue voitokkaana EEGBL:n turnauksessa Puolassa

15.11.2011 Helsinki Basketball Academyn alaisuudessa toimiva, 1996–98-syntyneistä koripalloilijoista koostuva PHYK Cadets haki viikonloppuna kolme voittoa viidestä ottelusta Itä-Euroopan tyttöjen koripalloliiga EEGBL:n U17-sarjan toisessa turnauksessa, joka pelattiin Puolan Ostrolekassa.

Nina Augustin oli vireessä viikonloppuna Puolassa.

PHYK Cadetsin jalkoihin jäivät puolalaisjoukkueet Mazovia, TECZA Ostroleka sekä Unia Basket. Turnauksen tappiot PHYK kärsi puolalaiselle Pomeranialle sekä bulgarialaiselle Sofian urheiluakatemialle.

 

– Totuus on se, että kansainvälistä koripalloa ei voi tuoda, vaan on mentävä sen luokse. Saimme viikonlopun aikana lisää tuntumaa eurooppalaisesta kontaktikoripallosta, jonka perässä tässä sarjassa olemme, summasi PHYK Cadetsin päävalmentaja Antti Koskelainen.

 

PHYK Cadetsista erityisesti edukseen esiintyi Ninni Salmi, joka valittiin viikonlopun turnauksen tähdistöviisikkoon.

 

– Tämä oli toinen turnaus syksyn aikana, johon olemme tyttöjen kanssa osallistuneet. Syyskuun Valko-Venäjän sekä viikonlopun Puolan turnauksien perusteella sarja on osoittautunut erinomaiseksi ympäristöksi, jossa koripallomme kannalta potentiaaliset nuoret pelaajat pääsevät mittaamaan omaa osaamistaan kotimaan rajojen ulkopuolella sarjakauden aikana, Koskelainen kehuu.

 

– Pohjois-Haagan yhteiskoulu ja HBA ovat pystyneet luomaan erinomaiset olosuhteet sekä harjoitteluun että pelaamiseen. Liikumme harjoituksissa ja turnauksissa nuorisomaajoukkueiden kaltaisen organisaation voimin, jossa kaksi valmentajaa, fysioterapeutti sekä joukkueenjohtaja vastaavat pelaajien edesottamuksista.

 

PHYK Cadetsin U17-joukkueen lisäksi neljä PHYK:n tyttöä pelaa EEGBL:n U15-sarjaa omissa seurajoukkueissaan.

 

– Mielestäni suuntaus on täysin oikea. Kansainväliset ottelut ja niiden tuoma kokemus on arvokasta, jopa välttämätöntä, pääomaa pelaajaksi kehittymisen polulla, päättää lausuntonsa Koskelainen.

 

PHYK Cadets palaa EEGBL-parketille seuraavan kerran tammikuussa Moskovassa, jossa pelataan sarjan kolmas turnaus. Sarjan kuusi parasta joukkuetta etenee keväällä pelattavaan Super Final -turnaukseen Puolan Gdanskiin.

 

Tulokset

 

OSSMZ PZ Kosz Mazovia (Puola) – HBA PHYK Cadets 40-59 (26-30)

PHYK: Ada Marjunen 2/4, Petra Noponen 12/2/7 riistoa, Nina Augustin 0/0, Kiia Laukkanen 0/0, Sandra Karsten 0/2/3 riistoa, Lotta Eräkangas 7/5, Iina Salmenkivi 5/6/7 riistoa, Johanna Peltonen 2/1/4 riistoa, Olivia Moskari 5/2/5 riistoa, Ninni Salmi 22/18/8 riistoa, Sini Mäkelä (loukkaantunut).

MUKS Unia Tecza Ostroleka (Puola) – HBA PHYK Cadets 25-105 (8-60)

PHYK: Ada Marjunen 10/1/4 riistoa, Petra Noponen 0/1, Nina Augustin 6/3/4 syöttöä, Kiia Laukkanen 16/4/13 riistoa/4 syöttöä, Sandra Karsten 19/9/8 riistoa/4 syöttöä, Lotta Eräkangas 14/4/7 syöttöä, Iina Salmenkivi 17/4, Johanna Peltonen 6/2/6 riistoa, Olivia Moskari 0/4, Ninni Salmi 17/11/7 riistoa/5 syöttöä, Sini Mäkelä (loukkaantunut).

NSA Sofia (Bulgaria) – HBA PHYK Cadets 54-42 (16-24)

PHYK: Ada Marjunen 0/0, Petra Noponen 4/1/3 riistoa, Nina Augustin 6/2, Kiia Laukkanen 0/1, Sandra Karsten 6/0/6 riistoa, Lotta Eräkangas 0/4, Iina Salmenkivi 0/4, Johanna Peltonen 0/3, Olivia Moskari 11/0/6 riistoa, Ninni Salmi 15/13/5 riistoa, Sini Mäkelä (loukkaantunut).

MUKS Unia Basket (Puola) – HBA PHYK Cadets 54-56 (32-29)

PHYK: Ada Marjunen 8/0/4 syöttöä, Petra Noponen (loukkaantunut), Nina Augustin 2/3/5 syöttöä, Kiia Laukkanen 4/1, Sandra Karsten 4/5/3 syöttöä, Lotta Eräkangas 2/9, Iina Salmenkivi 6/10, Johanna Peltonen 0/1, Olivia Moskari 13/1/3 syöttöä, Ninni Salmi 17/7, Sini Mäkelä (loukkaantunut).

OSSM PZKosz Pomerania (Puola) – HBA PHYK Cadets 42-37 (32-15)

PHYK: Ada Marjunen 3/0, Petra Noponen (loukkaantunut), Nina Augustin 5/3/3 syöttöä, Kiia Laukkanen 0/1, Sandra Karsten 0/4, Lotta Eräkangas 10/1, Iina Salmenkivi 4/6, Johanna Peltonen 2/0, Olivia Moskari 0/6, Ninni Salmi 13/8/3 riistoa, Sini Mäkelä (loukkaantunut).

 

Seurauutisia #8: Liikunnan riemua ja koriksen alkeita Pikkusudet-riehoissa

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa jatkossa basket.fi:n kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja esimerkeistä hyviksi havaituista toimintamalleista.

Seurauutisia #6: Kevään Pirkka Street Basket -kiertueella mukana 19 seuraa

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Koripalloliiton verkkosivujen kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja hyviksi havaituista toimintamalleista.

Seurauutisia #3: Jaa parhaat korishetket ja yhdessä saavutetut onnistumiset

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Koripalloliiton verkkosivujen kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja hyviksi havaituista toimintamalleista.

Seurauutisia #1: Koulutustukea haettavissa

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Koripalloliiton verkkosivujen kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja hyviksi havaituista toimintamalleista.

20.11.2017 Pohjoinen alue

Pirkka Pikkusudet Korisrieha valtasi Ouluhallin – mukana 1200 koululaista

Oulussa järjestettiin 14.-15.11. jättimäinen koululaisten Pirkka Pikkusudet -koripalloturnaus. Tämä 1.-6.-luokkalaisille suunnattu katukoristurnaus keräsi mukaan upeasti 1200 lasta Oulun alueen ala-asteilta.

24.8.2017 Katukoris

Viikon viimeinen Pirkka Street Basket täytti Uudenkaupungin torin

Torstaina katukorispelejä pelattiin Uudenkaupungin torilla aurinkoisissa tunnelmissa. Tapahtuma oli tähän mennessä syksyn suurin 500 osallistujallaan. Torilla riitti myös paljon kannustajia, kun ohikulkijat pysähtyivät katsomaan pelejä ja lisäksi Korihaiden pelaajia vieraili paikalla.

23.8.2017 Katukoris

Kärrynpyöriä ja katukorista – Pirkka Street Basket liikutti lapsia keskiviikkona Laitilassa

Pirkka Street Basket -kiertueen rekka pysähtyi keskiviikkona Laitilan K-Supermarketin pihaan. 200 koululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää katukoriksen parissa intoa täynnä. Pelinohjaajina tapahtumassa toimivat ansioituneesti Korihaiden edustusjoukkueen pelaajia.

Pirkka Street Basket Raumalla - Katukorista kaikille

Tiistaina Raumalla vuoden hauskinta koulupäivää oli viettämässä 150 oppilasta. K-Citymarket Rauman pihalla katukorista pelasi myös erityisryhmien oppilaita. Tapahtuma tarjosi järjestäjä Rauma Basketille mahdollisuuden rekrytoida uusia korispelaajia seuran toimintaan.

21.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket Tampereella – katukorista ja liikunnan iloa

Katukoriskiertue sai maanantaina jatkoa Tampereella, kun Tesoman palloiluhallin parkkipaikalle pystytettiin kahdeksan katukoristelinettä. 300 alokoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää hymyssä suin. Tapahtumaa oli toista kertaa mukana järjestämässä paikallinen seura Raholan Pyrkivä.

17.8.2017 Katukoris

Vauhdikas katukorispäivä Loviisassa Pirkka Street Basketin tahtiin

Pirkka Street Basket -kiertue kurvasi torstaina Loviisaan Harjurinteen koulun parkkipaikalle, jossa 3.-6.-luokkalaiset pelasivat innoissaan katukoripalloa. Vuoden hauskinta koulupäivää oli järjestämässä Loviisan Koripallohokki sekä K-Supermarket Loviisa.

Pikkusudet-rieha Tikkurilassa - 330 lasta nautti liikunnan ilosta hymy korvissa

Syksyn ensimmäinen Pikkusudet-rieha järjestettiin keskiviikkona Tikkurilassa yhdessä Tikkurila-Seuran ja Rekolan Urheilijoiden kanssa. Tapahtuma kokosi 330 pientä koululaista sekä eskarilaista tutustumaan koripalloon. Liikunnan ilo paistoi kauas ja Pikkusudet-mitalit ripustettiin päivän päätteeksi tyytyväisten lasten kaulaan.

15.8.2017 Katukoris

Syksyn Pirkka Street Basket -kiertue starttasi tiistaina Äänekoskella aurinkoisissa merkeissä

Pirkka Street Basket -tapahtuma järjestettiin tiistaina ensimmäisen kerran Äänekoskella yhteistyössä Äänekosken Huiman kanssa. K-Citymarket Äänekosken parkkipaikalla katukorista pelattiin aurinkoisesta säästä nauttien. Yhteensä vuoden hauskinta koulupäivää oli viettämässä 300 alakoululaista.

7.8.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket starttaa taas ensi viikolla – elokuussa yhdeksän katukoristapahtumaa koululaisille

Loistavia tuloksia tuottanut Pirkka Street Basket -kiertue saa jatkoa syksyn lähestyessä. Elokuun puolella ennen koripallon EM-kilpailuiden käynnistymistä ehditään vuoden hauskinta koulupäivää viettää yhdeksällä eri paikkakunnalla.

30.6.2017 11:00 Ajankohtainen

Pirkan ja Koripalloliiton Pikkusudet-hanke liikuttanut kahdessa vuodessa huimat 35 000 lasta

Keskon Pirkka-tuotemerkin ja Suomen Koripalloliiton käynnistämän Pikkusudet-yhteistyöhanke on koonnut jo huikeat 35 000 lasta nauttimaan liikunnan ilosta. Lähes sadan koripalloseuran sekä K-kauppiaiden voimin Pikkusudet-toiminta on levinnyt laajasti ympäri Suomen.

15.6.2017 Katukoris

Toukokuun Pirkka Street Basket -kiertueella vuoden hauskinta koulupäivää pääsi viettämään 6150 alakoululaista

Kevään 2017 Pirkka Street Basket -kiertue vieraili yhteensä 19 eri paikkakunnalla. Kaikkiaan 6150 lasta pääsi viettämään huikeaa katukorispäivää. Koripalloliiton ja Keskon Pirkka-tuotemerkin yhteistyö jatkuu energisenä.

Vielä ehtii hakea koripallon yläkoululeiritykseen Kisakalliossa

Suomen Olympiakomitean urheiluakatemiaohjelmaan kuuluva valtakunnallinen yläkoululeiritys jatkuu Kisakalliossa syyskuussa. Hakuaikaa on heinäkuun loppuun asti.

31.5.2017 09:00 Katukoris

Kevään Pirkka Street Basket -kiertue päätökseen riemukkaasti Rovaniemellä

Koululaisille suunnattu katukoris teki näyttävän paluun Rovaniemelle Pirkka Street Basketin muodossa. Liikunnallista koulupäivää Rovaniemellä eri lajien parissa vietti yli tuhat alakoululaista ja katukorista pääsi pelaamaan ainakin 300 oppilasta.

Huikea katukorispäivä Pirkka Street Basketin tahtiin Oulussa

Tiistaina 150 alakoululaista vietti vuoden hauskinta koulupäivää Oulussa. ONMKY:n talkooporukka kokosi K-Citymarket Kaakkurin pihaan yhteensä 7 koria ja tilaa pelata katukorista oli loistavasti.

29.5.2017 Katukoris

Pirkka Street Basket -tapahtuma liikutti alakoululaisia Vaasassa

Vaasassa 100 alakoululaista pelasi katukorista, hyppi ja kannusti. Vaasan Salama oli koonnut K-Citymarket Kivihaan pihaan ahkeria vapaaehtoisia, joiden yhteisvoimalla talkootyöt sujuivat sutjakkaasti.

24.5.2017 Katukoris

Vuoden hauskin ja liikunnallisin koulupäivä - Pirkka Street Basket Kouvolassa

Pirkka Street Basket -kiertueen tämän viikon viimeinen pysähdyspaikka oli keskiviikkona Kouvolassa. 500 alakoululaista pelasi Kouvolan urheilukentällä katukorista ja nautti koko päivän monipuolisesti liikunnan ilosta. Kentänvalvojina tapahtumassa oli useita Kouvojen junioreita.

Näytä lisää vastaavia