PuHu otti kiinnityksen SM-pronssiin

1.4.2003 Vantaalaisseura Pussihukkien ensimmäinen miesten SM-mitali on lähellä. PuHu hankkiutui ensimmäisessä pronssiottelussa 15 pisteen johtoasemaan (107-92) vieraissa kotkalaisjoukkue KTP:a vastaan. Toinen osaottelu pelataan Pussihukkien kotikentällä Myyrmäen Urheilutalolla torstaina 3.4. klo 18.30 alkaen.

Jo avauspuoliskolla kävi selväksi kumpi joukkueista janoaa pahemmin mitalia. Tasaisen, KTP:n hyväksi 29-28 päättyneen, ensimmäisen neljänneksen jälkeen alkoi tapahtua. Pussihukat sai juoksupeliinsä uuden vielä uuden vaihteen ja sen otteista huokui taistelutahto. PuHu karkasi nopeisiin ja pääsi herkuttelemaan donkeilla. KTP:lle puolustukseen paluu ei maistunut. Vantaalaiset veivät toisen jakson 33-16.

KTP:n peli koki herätyksen vasta, kun James Head nakkasi kolme kolmosta peräkkäin kolmannen neljänneksen puolivälissä. Sitä ennen PuHu ehti johtaa jo 25 pisteellä (74-49). KTP:n pelaamiseen toi piristystä myös Joni Harjula, joka jäi ottelussa kylläkin pisteittä, mutta pelasi ennakkoluulottomasti. Voitosta taistelemaan PuHu ei sentään kotkalaisia päästänyt, vaikka hieman ennen kolmannen jakson lopussa ero oli kaventunut 12 pisteeseen (75-87). PuHu voitti lopulta lukemin 107-92.

Ottelun tilastollisiin erikoisuuksiin kuului se, että PuHu menetti pelissä pallon 28 kertaa, mutta voitti silti sen. Hyvän heittopelinsä ja levypalloylivoimansa ansiosta PuHu välttyi suuremmilta sydämentykytyksiltä. PuHu heitti 73 pelitilanneheitostaan sisään 42, josta onnistumisprosentiksi muodostuu erinomainen 57,5. Levypallot se vei nimiinsä 45-27.

PuHu:n tehomiehenä hääri 23 pistettä, peräti 18 levyriä kaapinut ja viisi syöttöä antanut Philip Hickey. Erron Maxey kokosi teholukemat 25/11. Vantaalaisista myös nuori Nanayaw Awuah-Addae jatkoi pirteitä otteitaan. Kimi Klingberg piti "hukkalauman" pelin koossa vaikeimilla hetkillä.

Mäkelä pelasi sadannen pudotuspelinsä

Kotijoukkue KTP:n paras oli juhlaottelun pelannut Roope Mäkelä. 29-vuotias Mäkelä pelasi uransa sadannen pudotuspelin. Merkkiottelussa syntyi 21 pistettä, jonka lisäksi hän jakeli seitsemän koriinjohtanutta syöttöä ja riisti viidesti.

Mäkelä on esiintynyt 11. kautena peräkkäin SM-pudotuspeleissä. Sadassa playoff-ottelussaan hän on heittänyt yhteensä 1.546 pistettä eli 15,5 ”pinnan” ottelukohtaisella keskiarvolla. Mäkelästä tuli SM-Koriksen historian seitsemäs pelaaja, joka on saavuttanut sadan pudotuspelin rajapyykin. Eniten playoff-vääntöjä on koossa jo uransa päättäneellä Kari-Pekka Klingalla (126).

Asiat

 
1.12.2025 22:42 Susijengi

MM-unelma elää! Laumana saalistanut Susijengi repi Ranskan riekaleiksi loppuunmyydyssä kotihallissa

Susijengi tarjoili 6633-päiselle Espoo Metro Areenalle taas kerran klassikon. Olympiahopeamitalisti Ranska hallitsi MM-karsintaottelun jälkipuoliskoa rutiinilla, mutta Susijengi vei viimeisen viisiminuuttisen näytöstyyliin 18-6 yllätysnimien Perttu Blomgrenin ja Mustapha Amzilin tarjotessa petolaumaan lisäkynsiä ja -hampaita.

1.12.2025 22:38 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela nauttinut suuresta vastuusta – ”Aluksi tuli vähän shokkina”

Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.

1.12.2025 17:39 Susi All Star

Susi All Stars Cupin mestarit 2025 ovat Team Pelander ja Team Huff

Viikonlopun SUSI All Stars Cup päättyi sunnuntaina Kisakallion Susi Training Centerissä jännittäviin finaaleihin. Mestaruuspokaalia pääsivät kannattelemaan Team Pelander ja Team Huff.

1.12.2025 11:36 Pääjuttu

NVS 2026: Jussi Immonen ja Janne Hänninen esiintyvät seminaarissa

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Esiintyjälistalle on saatu täydennystä, kun Jussi Immonen ja Janne Hänninen ovat lupautuneet avaamaan ajatuksiaan.

1.12.2025 09:07 Susijengi

Edon Maxhuni maajoukkueuransa ensimmäisestä Ranska-kohtaamisesta: ”Tullaan nälkäisinä peliin”

Susijengi sai perjantaisessa MM-karsinta-avauksessaan muistutuksen nöyryyden merkityksestä, kun parhaimmillaan 26 pisteen karkumatkalla käynyt Unkari haki yllätysvoiton suomalaisvieraistaan. Susijengin avainmiehistöön kuuluva Edon Maxhuni kertoo joukkueen oppineen läksynsä ja saapuvansa maanantaina kentälle aivan uudella ilmeellä.

30.11.2025 19:10 Susijengi

Susijengin ja Ranskan kokoonpanot vahvistettu maanantain otteluun

Susijengi ja Ranska ovat vahvistaneet miehistönsä maanantaina Espoossa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Susijengi lähtee Ranskaa vastaan samalla kokoonpanolla kuin perjantaina Unkaria vastaan, kun taas Ranska on tehnyt tusinaansa tilaa Euroliiga-miehille Matthew Strazelille ja Bodian Massalle.

30.11.2025 10:43 Susijengi

Fyysinen, kollektiivinen Ranska Susijengin kimppuun avainpelaajilla vahvistuneena

Susijengin vieraaksi loppuunmyydylle Espoo Metro Areenalle saapuu maanantai-iltana hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska, joka aloitti MM-karsintaurakkansa vakuuttavalla voitolla Belgiasta. Fyysiseksi ja kollektiiviseksi luonnehdittu Ranska vahvistuu maanantaiksi vielä kahdella Euroliiga-tason runkopelaajalla, Matthew Strazelilla ja Bodian Massalla.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

29.11.2025 11:31 Susijengi

Susijengillä ja Ranskalla takanaan koko joukko klassikko-otteluita

Susijengillä ja maanantaina Espoo Metro Areenalla pelattavassa MM-karsintaottelussa vastaan asettuvalla olympiahopeamitalisti Ranskalla on takanaan kiihkeä ja värikäs lähihistoria keskinäisistä arvokisa- ja karsintaotteluista. Suomalainen koripalloyleisö sai etenkin 2010-luvulla nautiskella koko joukon ikimuistoisia Suomi-Ranska-klassikoita.

29.11.2025 07:36 NBA

Jazz katkaisi tappioputkensa Kingsiä vastaan – Markkanen 28 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.

Näytä lisää vastaavia