PuHu pilasi Kouvojen juhlat

5.12.2004 Kouvolan Kouvot vietti viikonloppuna seuran 40-vuotisjuhlia, mutta ei päässyt juhlimaan kotivoittoa Sparliigan sunnuntaikierroksella, kun Vantaan Pussihukat vei juhlaottelun voiton 81-90 (40-55) tuloksella.

Neljännen peräkkäisen voittonsa ottanut PuHu johti hyvällä heittopelillään ottelua koko ajan. Vierailla riitti ratkaisijoita kotijoukkuetta enemmän, vaikka Marckell Patterson nousikin 34 pisteellään voittajien ylivoimaiseksi ykköseksi. 

PuHu sai kovana kolmen pisteen heittojoukkueena kunnostautuneen Kouvojen kolmoset kiinni, kun isännät osuivat kaaren takaa 22 yrityksellään vain neljästi.

Kouvoista oli Jermaine Dearman 19 pisteellään tehokkain. 

Korihaille vihdoin vierasvoitto

Uudenkaupungin Korihait otti vihdoin kauden ensimmäisen vierasvoittonsa, kun se jatkoi Joensuun Katajan tappiosumaa täpärällä 92-96 (41-47) voitollaan. Vieraat hallitsivat peliä ja johtivat neljännellä jaksolla jo 15 pisteellä, mutta Katajan kiri kantoi lopussa tiukimmillaan kolmen pisteen päähän. 

Korihailta löytyi täysi viisikko vähintään 15 pistettä tehneitä pelureita, joista kauden piste-ennätyksensä 21 tehnyt Mikko Jalonen oli tehokkain. Korihaiden uusi amerikkalaispeluri Ashley Champion tuli ja meni ilman ainuttakaan peliä. Mies oli saanut agentiltaan erilaista tietoa sopimuksestaan eikä suostunut allekirjoittamaan paperia. Näin Korihait päätti jatkaa jo potkut saaneen Ed Dotsonin kanssa, joka kiitti tekemällä Joensuussa 18 pisteestään 16 toisella puoliskolla. 

Yhä ilman jalkavaivaisia Jyri Lehtosta ja Llewellyn Smalleyta pelanneesta Katajasta Sami Laaksonen nousi 24 pisteellään tehokkaimmaksi. 

Cup-finaalin esiottelu Lahdessa 

KTP hävisi jo toistamiseen tällä kaudella ensi sunnuntain Suomen Cupin finaalivastustajalleen Namika Lahdelle, nyt vieraspelissä Lahdessa 108-88 (49-41) tuloksella.  

Kotijoukkue sai heittopelinsä hyvin sujumaan ja hallitsi lisäksi korinalustoja viemällä levypallot selvästi 45-25. 

Monte Cummings pussitti lahtelaisille 33 pistettä, Sami Lehtoranta 26 ja vain kerran ohi heittänyt teki Marion Woodson 19 pistettä 14 levypallonsa lisäksi. 

Kotkalaisjoukkueesta Robert Owens heitti 32 pistettä ja Brandon Robinson 17, mutta kaksikon yhteistyö muun joukkueen kanssa jäi vajavaiseksi. 

Honka voittoputkessa 

Honka jatkaa kipuamistaan kohti sarjataulukon kärkeä, kun espoolaiset hakivat neljännen peräkkäisen voittonsa nyt Äänekoskelta. Vierasvoitolla 76-79 (42-35) Honka kuittasi myös aiemmin syksyllä Huimalle kärsimänsä kotitappion. 

Huima hallitsi peliä kolme jaksoa ja lähti viimeiselle neljännekselle 12 pisteen johdossa. Loppu oli kuitenkin vierasjuhlaa, kun Huima hukkasi korintekotaitonsa ja Honka voitti viimeisen jakson 15 pisteellä.  

Tarkasti kolmosia upottanut Kimmo Muurinen oli 16 pisteellä Hongan tehokkain. Olli Nikitin heitti 13 pistettä ja hänen tuuraajakseen pelinrakentajaksi tullut Petteri Koponen rakensi myös lopussa vahvasti vierasvoittoa. 

Jeremiah Johnson heitti Huimalle 24 ja Bastian Kordyaka 20 pistettä. 

(STT)

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/

Asiat

 
29.5.2026 10:04 Korisliiga

Trey Niemi ja Tommy Murr Korihaiden takakentälle

Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.

26.5.2026 15:06 Korisliiga

Elias Eerikinharju Hongan miesten takakentälle myös tulevalla kaudella

Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

25.5.2026 15:30 Korisliiga

Teemu Turunen Lahti Basketballin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella

Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

15.5.2026 10:42 Korisliiga

Iiro Tuomi jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

Näytä lisää vastaavia