3.4.2003 Vantaalainen Pussihukat pääsi kuin pääsikin juhlimaan torstaina seuran historian ensimmäistä miesten SM-mitalia. Reilussa 15 pisteen etumatkassa torstaiseen peliin KTP:tä vastaan lähtenyt PuHu voitti myös toisen osaottelun, tällä kertaa lukemin 105-103. Näin PuHu sai pronssiset arvometallit kaulaansa yhteistuloksella 212-195.
Ennen tätä kautta PuHu ei ollut voittanut historiansa aikana yhtään SM-pudotuspeliä ottelusarjasta puhumattakaan. Nyt voittoja kertyi kaikkiaan viisi.
Ottelun alussa nähtiin yhden miehen show, kun PuHu:n Erron Maxey oli selkeästi päättänyt, että ote pronssimitaleihin pitää. Hän teki ”hukkalauman” 18 ensimmäisestä pisteestä peräti 12. KTP pysytteli lähituntumassa, vaikka tuhrikin useampia avopaikkoja.
Toisen jakson alussa KTP:lla oli etsikkoaikansa. Se sai heiton uomiinsa ja repäisi vajaan kolmen minuutin jakson 12-3. KTP:n johto oli tuolloin 40-33, eikä 15 pisteen kurominen tuntunutkaan enää niin mahdottomalta. PuHu kuitenkin vastasi heti samalla mitalla. Puolitoista minuuttia myöhemmin tilanne oli PuHu:lle 41-40. Tämän jälkeen suuria eroja ei enää päässyt syntymään, vaan joukkueet vastasivat tasaisesti toistensa tulivoimaan.
- Oikea joukkue voitti tänään. PuHu:lla oli enemmän halua ja yritystä. He oli puhtaasti parempia, tunnusti KTP-kippari Roope Mäkelä voittajia.
Suurimmat moitteet Mäkelä latasi joukkueensa puolustukselle, jonka heikkoudesta kertovat myös Pussihukkien tehdyt 105 pistettä. KTP ei saanut kuriin millään Maxeyta, joka oli kentän ylivoimainen hahmo. Hän teki kaikkiaan 34 pistettä. Ratkaisevassa roolissa olivat myös nuorukaiset Elias Kajander ja Nanayaw Awuah-Addae, jotka jättivät puolustuksellaan KTP:n syömähampaan Mäkelän 14 pisteeseen. Kajander pussitti lisäksi 14 pistettä.
- Kajander ja ”Nanski” (Awuah-Addae) ovat tällä kaudella osoittaneet olevansa SM-sarjakavereita. Minun kirjoissani he ovat kauden kehittyneimmät pelaajat, kiitteli PuHu-luotsi Tomi Kaminen nuoria suojattejaan.
Timo Parviainen osallistui PuHu:n koritalkoisiin 16 pisteellään. Kaikkiaan PuHu heitti erinomaisesti. Sen kahden pisteen heitoista upposi huikeat 69,4 prosenttia (34/49). Lisäksi kotijoukkue vei levypallot 42-20, joka kertoo lujasta taistelutahdosta.
- Ennen peliä minulla oli pieni pelko. 15 pistettä on sellainen johto, että hyvänolon tunne saattaa hiipiä puseroon. Pojat osoittivat kuitenkin hieno asennetta, kun näin ei käynyt. Joukkuehenki ja työmoraali ovat koko kauden ajan pysyneet hyvinä.
Viime kauden jälkeen PuHu menetti seitsemän avainpelaajansa. Heidän tilalleen ei hankittu suuria nimiä, vaan nuoria pelaajia. Nuoret kiittivät luottamuksesta, josta tuloksena nyt SM-pronssi.
- Onhan tämä hirveä yllätys, että menestyimme näin hyvin. Kesällä vielä oli puhetta, että saako PuHu joukkuetta kokoon, Kaminen iloitsi.
Pronssiottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa KTP:n Roope Mäkelä julkaisi myös uutisen. 29-vuotias Mäkelä on solminut KTP:n kanssa 1+1-vuotisen jatkosopimuksen.
Mäkelä pelasi terveen kauden KTP:n paidassa esiintyen joukkueen kaikissa 48 SM-ottelussa. SM-runkosarjassa hän teki keskimäärin 18,0 pistettä ottelua kohden, jonka lisäksi Mäkelä 4,03 koriinjohtanutta syöttöä. Pudotuspeleissä tahti vain kiihtyi. Pudotuspeleissä Mäkelä nakutti 21,3 pistettä/ottelu.
Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Emil Skyttä ja North Dakota State juhlivat Summit League -konferenssin mestaruutta ja joukkue nähdään täten NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Viljami Vartiainen taas ansaitsi Big Sky -konferenssin kunniamaininnan (all-conference honorable mention).
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.
Tiukasti MM-kisoihin hamuava Susijengi jatkaa MM-karsintoja heinäkuussa, jossa se kohtaa Unkarin kotikentällä sekä matkustaa Ranskan vieraaksi.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Talven MM-karsintaikkunassa kaksi voittoa Belgiasta noutanut Susijengi säilytti asemansa FIBA:n miesten maailmanrankingin 17. sijalla tuoreimmassa ranking-päivityksessä. Euroopan sisäisessä rankingissa Susijengi jatkaa 11. sijalla.