3.4.2003 Vantaalainen Pussihukat pääsi kuin pääsikin juhlimaan torstaina seuran historian ensimmäistä miesten SM-mitalia. Reilussa 15 pisteen etumatkassa torstaiseen peliin KTP:tä vastaan lähtenyt PuHu voitti myös toisen osaottelun, tällä kertaa lukemin 105-103. Näin PuHu sai pronssiset arvometallit kaulaansa yhteistuloksella 212-195.
Ennen tätä kautta PuHu ei ollut voittanut historiansa aikana yhtään SM-pudotuspeliä ottelusarjasta puhumattakaan. Nyt voittoja kertyi kaikkiaan viisi.
Ottelun alussa nähtiin yhden miehen show, kun PuHu:n Erron Maxey oli selkeästi päättänyt, että ote pronssimitaleihin pitää. Hän teki ”hukkalauman” 18 ensimmäisestä pisteestä peräti 12. KTP pysytteli lähituntumassa, vaikka tuhrikin useampia avopaikkoja.
Toisen jakson alussa KTP:lla oli etsikkoaikansa. Se sai heiton uomiinsa ja repäisi vajaan kolmen minuutin jakson 12-3. KTP:n johto oli tuolloin 40-33, eikä 15 pisteen kurominen tuntunutkaan enää niin mahdottomalta. PuHu kuitenkin vastasi heti samalla mitalla. Puolitoista minuuttia myöhemmin tilanne oli PuHu:lle 41-40. Tämän jälkeen suuria eroja ei enää päässyt syntymään, vaan joukkueet vastasivat tasaisesti toistensa tulivoimaan.
- Oikea joukkue voitti tänään. PuHu:lla oli enemmän halua ja yritystä. He oli puhtaasti parempia, tunnusti KTP-kippari Roope Mäkelä voittajia.
Suurimmat moitteet Mäkelä latasi joukkueensa puolustukselle, jonka heikkoudesta kertovat myös Pussihukkien tehdyt 105 pistettä. KTP ei saanut kuriin millään Maxeyta, joka oli kentän ylivoimainen hahmo. Hän teki kaikkiaan 34 pistettä. Ratkaisevassa roolissa olivat myös nuorukaiset Elias Kajander ja Nanayaw Awuah-Addae, jotka jättivät puolustuksellaan KTP:n syömähampaan Mäkelän 14 pisteeseen. Kajander pussitti lisäksi 14 pistettä.
- Kajander ja ”Nanski” (Awuah-Addae) ovat tällä kaudella osoittaneet olevansa SM-sarjakavereita. Minun kirjoissani he ovat kauden kehittyneimmät pelaajat, kiitteli PuHu-luotsi Tomi Kaminen nuoria suojattejaan.
Timo Parviainen osallistui PuHu:n koritalkoisiin 16 pisteellään. Kaikkiaan PuHu heitti erinomaisesti. Sen kahden pisteen heitoista upposi huikeat 69,4 prosenttia (34/49). Lisäksi kotijoukkue vei levypallot 42-20, joka kertoo lujasta taistelutahdosta.
- Ennen peliä minulla oli pieni pelko. 15 pistettä on sellainen johto, että hyvänolon tunne saattaa hiipiä puseroon. Pojat osoittivat kuitenkin hieno asennetta, kun näin ei käynyt. Joukkuehenki ja työmoraali ovat koko kauden ajan pysyneet hyvinä.
Viime kauden jälkeen PuHu menetti seitsemän avainpelaajansa. Heidän tilalleen ei hankittu suuria nimiä, vaan nuoria pelaajia. Nuoret kiittivät luottamuksesta, josta tuloksena nyt SM-pronssi.
- Onhan tämä hirveä yllätys, että menestyimme näin hyvin. Kesällä vielä oli puhetta, että saako PuHu joukkuetta kokoon, Kaminen iloitsi.
Pronssiottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa KTP:n Roope Mäkelä julkaisi myös uutisen. 29-vuotias Mäkelä on solminut KTP:n kanssa 1+1-vuotisen jatkosopimuksen.
Mäkelä pelasi terveen kauden KTP:n paidassa esiintyen joukkueen kaikissa 48 SM-ottelussa. SM-runkosarjassa hän teki keskimäärin 18,0 pistettä ottelua kohden, jonka lisäksi Mäkelä 4,03 koriinjohtanutta syöttöä. Pudotuspeleissä tahti vain kiihtyi. Pudotuspeleissä Mäkelä nakutti 21,3 pistettä/ottelu.
Susiladies kohtaa EM-karsintojen toisessa ottelussaan Ruotsin Vantaan Energia Areenalla sunnuntaina klo 17:00. Kesällä EM-kisoissa 10. sijalle sijoittuneen Ruotsin pelaamista avaa Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.
Kaksi edellistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia veti selkeästi pidemmän korren Susiladiesista EM-karsintojen ensimmäisessä ottelussa Leuvenissa. Belgian pallonliike poiki peräti 37 syöttöä, minkä myötä kotijoukkue marssi 96-72* voittoon.
Susiladiesin 12 pelaajan kokoonpano Belgiaa vastaan on valittu. Debyyttinsä naisten maajoukkueessa tekevät nelikko Erika Mace, Nicole Ogun, Jessi Nenonen ja Anna Gardziella tänään klo 21:45 Suomen aikaa. Ottelu on katsottavissa Yleltä.
Kaksi peräkkäistä Euroopan mestaruutta voittanut Belgia on Susiladiesin EM-karsintaurakan ensimmäinen vastustaja torstaina. Belgian pelaaminen perustuu pitkälti kokeneeseen viisikkoon, jonka johtotähtenä on Emma Meesseman.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Viimeiset puolitoista vuotta HBA:ta miesten divarissa valmentanut ja mittavan kansainvälisen valmentajauran tehnyt Anton Mirolybov, 48, on kiinnitetty loppukauden kattavalla sopimuksella Viron suurseuran ja moninkertaisen mestarin BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce haki elintärkeän voiton Maccabi Tel Avivista tiistai-illan Euroliiga-kierroksella. Maccabi Tel Aviv rynnisti vahvalla hyökkäyslevypallopelillään 20 pisteen takaa johtoon Fenerbahcen kotiluolassa Istanbulissa, mutta Jantunen kunnostautui tärkeimmässä paikassa Fenerbahcea karkaamaan 84–75 (40–30) -voittoon.