22.1.2007 Korisliigan jumbosijalla ollut Vantaan Pussihukat yllätti lauantaina kärkijoukkue Joensuun Katajan ja vaani yllätystä myös maanantain TV-pelissä Kotkassa. Neljä edellistä peliään hävinnyt KTP Basket pystyi kuitenkin nyt kääntämään tasaisen pelin voitokseen 92-86 (46-45).
PuHu nykäisi kolmannen jakson lopulla seitsemän pisteen johdon, mutta neljännellä jaksolla KTP puolestaan näytti laskettelevan voittoon, kun se johti kaksi ja puoli minuuttia ennen loppua lukemin 83-78. PuHu nousi vielä kerran tasatilanteeseen, mutta heti sen jälkeen KTP:n Andre Foreman kiskaisi ratkaisukorin upottamalla kolmosen viimeisen minuutin alussa.
Foreman nousi 27 pisteellään KTP:n sankariksi. Jari Vekkilä säesti kauden piste-ennätyksellään 19. Nuori KTP-kasvatti Michael Pounds väläytteli pussittamalla 11 pistettä, joiden joukossa kolme onnistumista kolmosviivan takaa.
PuHun ja koko pelin tehomieheksi nousi liukas ja kimmoisa Marwan Gaines, joka kahmi lähietäisyydeltä kovat tehot, 34 pistettä ja 16 levypalloa. Bilal Salaam nosteli 18 pistettä PuHulle, joka sortui 24 pallonmenetykseen.
(STT – Koris.net)
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.