Puhuttaret ja Espoo Basket Team kohtaavat Naisten Divarin finaaleissa

Naisten I-divisioonan finaalit polkaistaan käyntiin huomenna, 25.3., Vantaalla, kun runkosarjavoittaja emännöi runkosarjassa toiseksi sijoittunutta Espoo Basket Teamia. Finaalit pelataan välierien tapaan paras viidestä -systeemillä.

PeKa ei päästänyt kolmannessa finaalissa Catzia helpolla. Lotta Aaltonen heitti Catzille tärkeitä pisteitä kotijoukkueen kiriessä.

Molemmat joukkueet selvisivät välieristä finaaleihin puhtaasti 3-0. Puhuttaret kukisti Helmi Basketin ja EBT puolestaan BC Nokian. Runkosarjassa joukkueiden kohtaamiset menivät vierasvoitoilla tasan 1-1.

Puhuttarien ehdoton syömähammas on ollut kaksi SM-kultaa omaava Lotta Aaltonen, joka on heiluttanut korisukkaa 19,1 pisteen keskiarvolla ja kauhonut yhdeksän levypalloa ottelua kohden. Aaltosen lisäksi joukkueelle tehoja ovat kiitettävästi tuoneet Janika Sundström (11,1/3,9), Petra Noponen (12,3/3,1) sekä Emmi Järn (12,1/10,1).

Espoolaisten neljän pääkategorian tehokkain on ollut amerikkalaislaituri Amy Kame (17,4/8,9/2,7 syöttöä / 4,8 riistoa), jonka lisäksi tarkkakätinen 18-vuotias Helena Sivula on upottanut keskimäärin 12,2 pistettä ja kerännyt 7,1 levypalloa. Joukkueen tärkeimpiin pelaajiin on kuulunut ehdottomasti myös 8,6 pistettä ja 8,7 levypalloa ottelua kohden kauhonut Anni Kärkkäinen.

Finaaliohjelma

ke25.3.Puhuttaret – EBT18.30Martinlaakson koulu
pe27.3.EBT – Puhuttaret18:30Espoonlahden urheiluhalli
ma30.3.Puhuttaret – EBT18:30Martinlaakson koulu
to2.4.EBT – Puhuttaret*19:30Espoonlahden urheiluhalli
la4.4.Puhuttaret – EBT*15:00
 
Martinlaakson koulu

* = 4. ja 5. finaali tarvittaessa