24.3.2015 Naisten I-divisioonan finaalit polkaistaan käyntiin huomenna, 25.3., Vantaalla, kun runkosarjavoittaja emännöi runkosarjassa toiseksi sijoittunutta Espoo Basket Teamia. Finaalit pelataan välierien tapaan paras viidestä -systeemillä.
Lotta Aaltoselta löytyy uraltaan kaksi SM-kultaa, nyt tähtäimessä on Divarin mestaruus. Kuva: Matti Koskinen.
Molemmat joukkueet selvisivät välieristä finaaleihin puhtaasti 3-0. Puhuttaret kukisti Helmi Basketin ja EBT puolestaan BC Nokian. Runkosarjassa joukkueiden kohtaamiset menivät vierasvoitoilla tasan 1-1.
Puhuttarien ehdoton syömähammas on ollut kaksi SM-kultaa omaava Lotta Aaltonen, joka on heiluttanut korisukkaa 19,1 pisteen keskiarvolla ja kauhonut yhdeksän levypalloa ottelua kohden. Aaltosen lisäksi joukkueelle tehoja ovat kiitettävästi tuoneet Janika Sundström (11,1/3,9), Petra Noponen (12,3/3,1) sekä Emmi Järn (12,1/10,1).
Espoolaisten neljän pääkategorian tehokkain on ollut amerikkalaislaituri Amy Kame (17,4/8,9/2,7 syöttöä / 4,8 riistoa), jonka lisäksi tarkkakätinen 18-vuotias Helena Sivula on upottanut keskimäärin 12,2 pistettä ja kerännyt 7,1 levypalloa. Joukkueen tärkeimpiin pelaajiin on kuulunut ehdottomasti myös 8,6 pistettä ja 8,7 levypalloa ottelua kohden kauhonut Anni Kärkkäinen.
ke | 25.3. | Puhuttaret - EBT |
| 18.30 | Martinlaakson koulu |
|
pe | 27.3. | EBT - Puhuttaret |
| 18:30 | Espoonlahden urheiluhalli |
|
ma | 30.3. | Puhuttaret - EBT |
| 18:30 | Martinlaakson koulu |
|
to | 2.4. | EBT - Puhuttaret | * | 19:30 | Espoonlahden urheiluhalli |
|
la | 4.4. | Puhuttaret - EBT | * | 15:00 | Martinlaakson koulu |
* = 4. ja 5. finaali tarvittaessa
Välikauden verran sivussa ollut Petra Noponen, 26, palaa Naisten Korisliigaan kasvattajaseuransa Tapiolan Hongan edustusjoukkueeseen. Noponen, 174 cm, pelasi pääsarjatasolla edellisen kerran kaudella 2021-22, jolloin hän juhli Peli-Karhujen kanssa Suomen mestaruutta.
Viime kaudella BC Nokiaa Korisliigassa edustanut Raision Palloseuran kasvatti Mikael Laihonen, 29, siirtyy Puolaan. 202-senttisen ja viisi kautta Korisliigaa pelanneen Laihosen uusi työnantaja on Puolan divarin välieriin keväällä yltänyt perinteikäs Rosa Radom.
Miesten Divari A:n mestaruuden keväällä voittanut ja Korisliigaan vuoden tauon jälkeen palannut Bisons on solminut kaksi jatkosopimusta. Loimaalaisjoukkueen ensimmäiset pelaajakiinnitykset liigakauteen 2023-24 ovat sentteri Aapeli Syrjämäki ja oma kasvatti Eemeli Hollo.
Maajoukkuekesän 2023 ensimmäiset maaottelut pelataan maanantaina ja tiistaina, kun Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue matkustaa kohtaamaan EM-kisojen mitalisuosikkeihin lukeutuvan Serbian.
Päättyneellä kaudella niin Korisliigan arvokkaimpana pelaajana (MVP) kuin vuoden kuudentena pelaajanakin palkittu Severi Kaukiainen, 25, on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen SM-hopeamitalisti Karhu Basketin kanssa. Karhu Basket julkisti samalla Joona Hakamaan ja Eero Innamaan jatkosopimukset sekä Eemi Luukkosen ja Oliver Kandénin saapumisen Kauhajoelle.
Hallitseva Korisliigan mestari Helsinki Seagulls on solminut kahden vuoden mittaisen jatkosopimuksen (2023–25) pelintekijänsä, ToPo Junioreiden kasvatin Lassi Nikkarisen kanssa. Seagullsin mestaruuden takuumiehiin kuulunut 26-vuotias Nikkarinen on edustanut helsinkiläisjoukkuetta kahden kauden ajan.
Monipuolinen laitapelaaja Roosa Kosonen liittyi syksyllä Kotkan Peli-Karhujen menestysjoukkueeseen uutena mutta jätti välittömästi jälkensä.
Kauhajoki ei onnistunut lopulta mestaruutensa uusimisessa, mutta takamies Severi Kaukiainen näkee kaudessa monia onnistumisia. Hän itse sai palkintokaappiinsa yhtä aikaa tunnustuksen sekä vuoden pelaajana että vuoden kuudentena pelaajana.
Susijengin takamies Edon Maxhuni, 25, pelasi menneen kauden Saksan Bundesliigaa ja FIBA Europe Cupia pelanneessa Merlins Crailsheimissa. Vaikka kausi ei mennyt joukkueelta odotusten mukaan, niin Maxhuni esiintyi vakuuttavasti.
Susijengi pelaa tulevana kesänä kaksi ottelua kotikentällään ennen Aasiassa pelattavia MM-kisoja. Maajoukkue kohtaa keskiviikkona 9.8. Viron Espoo Metro Areenalla. Ottelun lipunmyynti käynnistyy tiistaina 6.6.
Seagullsin mestarivalmentaja Jussi Laakso on Korisliigan vuoden valmentaja. Naisten Korisliigassa valinta osui Peli-Karhut mestaruuteen luotsanneeseen Mika Haakanaan.
Korihaiden Trey Niemi ja ToPon Meri Kanerva äänestettiin korisliigojen vuoden kehittyneimmiksi pelaajaksi. Seagullsin Jeffrey Carroll ja ToPon IImar’I Thomas puolestaan parhaat ulkomaalaispelaajat.
Oulussa pelattiin katukorista iloisissa tunnelmissa.
Annika Holopainen, 29, pelasi ensimmäisen kautensa Espanjassa. Aiemmin urallaan Saksassa, Puolassa, Islannissa ja Ranskassa pelannut Holopainen nautti ajastaan Espanjassa, vaikka pelikentällä oli välillä haastavaa.
Susijengin ratkaisijan roolissa viime vuosina yhä useammin viihtynyt Lapuan Kobrien kasvatti Ilari Seppälä, 30, viihtyy Ranskassa. Viime kesän EM-kisajoukkueeseen kuulunut 188-senttinen Seppälä on allekirjoittanut yksivuotisen jatkosopimuksen Ranskan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Saint-Chamondin kanssa.
Äänekoskella pidettiin hauskaa katukoriksen parissa sekä kannustettiin äänekkäästi
Vilppaan Perttu Blomgren ja Peli-Karhujen Lotta Vehka-aho äänestettiin liigojen puolustuspelaajaksi. Parhaiksi kuudensiksi pelaajaksi puolestaan Kauhajoen Severi Kaukiainen ja ToPon Saana Kujala.
Uusi HKVT-vuosikurssi on aloittanut opintonsa ensimmäisen lähijakson merkeissä. Ensimmäisen viikonlopun keskiössä oli toisiin tutustuminen ja ryhmäytyminen.
Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama Swans Gmunden pääsi juhlimaan Itävallan mestaruutta. Swans tyhjensi tällä kaudella palkintopöydän voittamalla aiemmin myös Supercupin ja Itävallan cupin.
Helmi Tulosella, 24, oli monivaiheinen kausi Italian Serie A1:n Le Mura Luccassa. Tuloselle jäi kauden jälkeen hieman hämmentyneet tunnelmat.