29.5.2020 15:10 Naisten 1. divisioonaa pelaava Puhuttaret ja valtakunnallisiin sarjoihin pyrkivä 19-vuotiaiden joukkue aloittavat kesäharjoittelun avoimella harjoitusjaksolla. Jakso alkaa tiistaina 2.6.2020 klo 19:00 lajiharjoituksella Martinlaakson koululla. Uudet pelaajat ovat tervetulleita osallistumaan harjoitteluun juhannukseen asti maksutta.
Puhuttarien valmennus siirtyy tulevalle kaudelle uusiin käsiin, kun päävalmentajan paikan ottaa Kari-Pekka Klinga. Klinga on mittavan pelaajauransa jälkeen meritoitunut myös valmentajana, mm. voittamalla kaksi naisten SM-pronssia. Puhuttarien tulevasta kaudesta Klinga odottaa paljon:
”Tulevan kauden tavoitteena on vakiinnuttaa 1. divisioonan paikka ja rakentaa Puhuttarista nousujohteinen ohjelma tavoitteellisille pelaajille.”
PuHu Junioreissa pelaajalla on loistava mahdollisuus yhdistää U19-pelit ja naisten 1. divisioona. U19-joukkueen uudeksi päävalmentajaksi tulee Sampo Pennanen, joka toimii myös naisten joukkueen apuvalmentajana. Näin nuoren pelaajan on helppoa liikkua eri joukkueiden välillä, ja ansaita minuutteja myös aikuisten sarjassa. Pelaajat huomioidaan PuHussa yksilöinä, ja valmentajat etsivät jokaiselle parhaan mahdollisen pelipaikan ikäluokasta riippumatta.
Pennanen on uusista haasteista innoissaan:
”U19 osalta haetaan pelaajia, jotka ovat kiinnostuneet tavoitteellisesta harjoittelusta ja pelaamisesta valtakunnallisessa U19-sarjassa. Pelaajilla on myös hieno mahdollisuus kilpailla peliajasta naisten sarjassa.”
Harjoitukset pidetään Martinlaakson koululla (Martinlaaksonpolku 9) yllä olevan aikataulun mukaan.
Tervetuloa mukaan!
Ilmoittautuminen harjoituksiin ja lisätiedot
Kari-Pekka Klinga, 044-0442682, Päävalmentaja, Puhuttaret
Sampo Pennanen, 045-6418095, Päävalmentaja, TU19
Maarit Korhonen, 040-5522241, Joukkueenjohtaja, Puhuttaret ja TU19
Syysloman korisjunnujen taitoleirit järjestetään ensimmäistä kertaa, niin Kisakalliossa (vko 42) kuin Pajulahdessakin (vko 43). Leirit on tarkoitettuja kaikille innokkaille ja kehittymishaluisille 2011-2015 -syntyneille junioripelaajille, tytöille ja pojille.
Salon Vilpas Koripallo ry on yksi Suomen suurimmista ja tunnetuimmista koripalloseuroista. Toiminnassamme on mukana yli 400 pelaajaa aina nuorimmista junioreista miesten Korisliigan ja naisten I divisioonan edustusjoukkueisiin.
BC Nokia hakee valmentajaa vahvistamaan koripalloakatemian aamuvalmennusryhmää.
Jos olet vuonna 2016-18 syntynyt poika ja olet koripallon EM-kisojen kautta saanut kipinän koripallosta, niin tervetuloa mukaan kokeilemaan. Susijengin kapteeni Sasu Salin aloitti oman koripallouransa MaSun alkeiskurssilta. Oletko sinä seuraava Sasu?
LePy järjestää perinteisen Pikkusudet-turnauksen 2017-ikäluokan tytöille ja pojille. Turnaus pelataan sunnuntaina 21.9.2025 Leppävaaran liikuntahallilla. Tapahtuma on osallistujille maksuton.
Ensimmäinen Helsinki Basketball Festival keräsi jo tänä vuonna yli 130 joukkuetta ja 1300 pelaajaa Suomesta, Latviasta ja Italiasta. Viikonloppu oli täynnä korishuumaa, hauskanpitoa ja voitonriemua.
Karavaani lähti liikkeelle viime viikonloppuna 9.-10.8.25 Espoosta ja Tampereelta. Vielä ehtii mukaan!
Gran Canarialta kotoisin oleva 27- vuotias Angel on A-lisenssivalmentaja, jolta löytyy valmennuskokemusta Espanjasta ja Suomesta. Kolme vuotta sitten Suomeen saapunut Angel toimi viime kaudella BC Nokian Naisten korisliigajoukkueen apuvalmentajana ja WU19-16 -joukkueiden päävalmentajana.
LePyn huippusuosittu koriskoulu järjestetään taas syksyllä heti koulujen alettua. Koriskoulu on maksuton ja mahtava tapa tutustua koripalloon. Tule mukaan!
Koripallovuosi 2026 alkaa perinteisellä AND1-turnauksella, joka pelataan Salossa loppiaisviikonloppuna 2.–4. tammikuuta. Turnauksessa pelataan tuttuun tapaan sarjat ikäluokissa U9–U16. Viime vuonna mukana oli peräti 117 joukkuetta.