Puolivälieräennakossa hitaasti kuumennut Kauhajoki, peloton Pyrintö, torjuntavoiton ottanut Kataja ja hyvin rakennettu Bisons

21.3.2025 08:45 Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät viikonloppuna. Lauantaina 22. maaliskuuta kohtaavat Kataja Basket (sija 3) ja Bisons Loimaa (6), ja sunnuntaina 23. maaliskuuta sarjansa avaavat Kauhajoki (2) ja Tampereen Pyrintö (7).

Andre Gustavsonin debyyttikausi Korisliiga on ollut upea. Kuva: Janne Yli-Korhonen

Tampereen Pyrinnön tie tyssäsi viime Korisliiga-kaudella jo sarjavaiheessa, kun perinteikäs pirkanmaalaisjoukkue ei onnistunut kaivamaan tietään playoffeihin alemmasta jatkosarjasta.

Tällä kertaa asetelma on toisin. Jälleen kerran Pyrintö joutui hakemaan pääsylippuaan alemman jatkosarjan kautta, mutta lopulta se varmisti jo hyvissä ajoin playoff-paikan ja koko alalohkon voiton.

Joukkueen kapteeni Antero Lehto kertoo nyt, että joukkueen vähimmäistavoitteena tälle kaudelle oli korjata viimevuotinen lapsus eli saavuttaa playoff-paikka.

– Sen myös saavutimme, joten täytyyhän siihen olla oikein tyytyväinen. Kuvailisin pelaamistamme kaudella ihan tasapainoiseksi. Mielestäni emme pelanneet mitenkään ennakoimattoman hyvin, ainakaan pidempiä jaksoja, mutta toisaalta alisuorittamisetkin jäivät onneksi vain tilapäisiksi ongelmiksi.

Playoff-paikan varmistuminen itse asiassa kävi Pyrinnöllä erittäin lähellä jo runkosarjavaiheessa, sillä se oli tasapisteissä peräti kolmen muun joukkueen kanssa, joista kaikki muut lunastivat paikkansa ylemmällä portaalla, mutta keskinäinen vertailu pudotti Pyrinnön porukan ainoana alas.

– Toki se oli pettymys, ja väistämättäkin aiheuttaa mietteitä, että missä pisteessä pelimme olisi tässä vaiheessa, jos näin ei olisi käynyt, Lehto toteaa.

Niin kuitenkin kävi. Nyt vastaan asettuu Kauhajoki – yksi Korisliigan kestomenestyjistä ja tälläkin kaudella itsensä vaaralliseksi osoittanut joukkue.

– Kauhajoki on Kauhajoki, Lehto toteaa.

– He pelaavat samaa peliä kuin tähänkin asti jo muutaman vuoden ajan. He tulevat neljällä tai viidellä pelaajalla hyökkäyslevypalloihin ja pyrkivät kontrolloimaan jokaista pallonhallintaa tempon kautta. He puolustavat korkealta ja kovaa hakevat ehkä jopa pikkaisen korkeampaa intensiteettiä kuin muut joukkueet.

Lehto pitääkin varsin selvänä sitä, mikä on nyt avainasia Pyrinnön mahdollisuuksien ja menestyksen kannalta:

– Meidän on löydettävä vastaus ennen kaikkea heidän fyysisyyteensä. He pyrkivät luomaan vastustajaan epävarmuuden tunteen ja vietyä vastustajan eräänlaiselle epämukavuusalueelle. Siihen ei saa langeta. Heitä vastaan täytyy uskaltaa pelata, eikä saa pelästyä kovaa ja intensiivistä pelitapaa!

Kauhajoki totisesti pelaa kovaa ja intensiivisesti, mutta heidän kautensa käynnistyi hitaanlaisesti. Ongelmia tuli niin loukkaantumisten kuin palojen yhteensopivuudenkin osalta, mikä aiheutti matkan varrella muutoksia kokoonpanoon. Lopulta peli puhkesi silti kukkaan.

Ensimmäistä kauttaan joukkueessa pelaava Andre Gustavson kertoo olevansa myrskyjen jälkeen ehdottomasti tyytyväinen, vaikka ykkössijaa ei joukkue pystynytkään lunastamaan.

– Sarjakärki Seagulls on ollut korkea mittatikku koko kauden, ja me taas olemme parantaneet omaa peliämme alkukaudesta selkeästi. Olemme maksimoineet oman potentiaalimme ja saaneet itsemme sellaiseen valmiustilaan, jossa kykenemme nyt taistelemaan Pantterista, Gustavson kertoo.

Vaikka asetelma onkin paperilla epätasainen, kun Kauhajoki lähtee puolivälieriin kakkossijalta ja Tampereen Pyrintö vasta seitsemänneltä, niin Gustavson painottaa Pyrinnön oleva hyvä ja vaarallinen joukkue.

– He juoksevat paljon settejä lukuisille heittäjilleen, ja heillä on taitavia isoja miehiä, jotka osaavat myös syöttää. Meidän täytyy pystyä ottamaan heiltä heittopaikat pois pelaamatta kuitenkaan niin aggressiivisesti, että he pääsevät rokottamaan siitä.


Jo päivää ennen Kauhajoen ja Pyrinnön mittelöä sarja-avauksessa kohtaavat Kataja Basket ja Bisons Loimaa. Kolmannelle sijalle päätyneen Katajan hyppysissä oli pitkän aikaa kauden varrella jopa runkosarjan kakkossija, mutta lopussa Kauhajoki rynnisti kovaa vauhtia ohi.

Katajassa erinomaisen kauden pelannut sentteri Hannes Pöllä myöntää, että asia jäi hieman hampaankoloon.

– Saimme osoitettua, mihin pelaajamateriaalillamme pystyy, mutta kärsimme koko ylemmän jatkosarjan ajan loukkaantumisista emmekä päässeet treenaamaan kunnolla porukalla. Kokoonpano muuttui joka peliin, emmekä saaneet täysin hyödynnettyä materiaalin laajuutta.

Loukkaantumisvaikeuksiin vedoten Pöllä kuvaileekin lopullista sijoitusta eräänlaisena torjuntavoittona.

Kilpakumppanikseen puolivälieriin Kataja saa kolme sijaa alemmin sijoittuneen Bisons Loimaan. Bisonsissa Pöllä näkee urheilullisen, tarkasti heittävän ja aggressiivisesti puolustavan vastustajan.

– Syömähampaat Tevaun Kokko ja Jeremiah Wood pyörittävät peliä ja saavat ympärillään olevat pelaajat näyttämään paremmilta. Erityisesti näiden kahden kanssa meillä on ollut vaikeuksia parissa edellisessä kohtaamisessa, jotka ovatkin molemmat menneet biisoneille, joten meille tämä on nyt näytön paikka. Olemme viimein saaneet ukot takaisin sairastuvalta, ja harjoituksissa joukkueena on tullut tarpeeksi toistoja, joten luotan kykyihimme.

Mainittujen Kokon ja Woodin ohella Bisonsin ratkaisijoihin on useaan otteeseen kuluvalla kaudella kuulunut myös Aapeli Alanen.

Laitahyökkääjä nostaakin heti esille Bisonsin ja Katajan keskinäiset kohtaamiset, joihin Pölläkin on viitannut aiemmin.

– Olemme pelanneet Katajaa vastaan hyviä pelejä, mutta niiden varaan ei kannata nojautua. Sieltä on aivan epäilemättä tulossa nyt paremmin valmistautunut joukkue, Alanen pohtii.

Hän kuvailee joensuulaisseuraa paljon tulivoimaa – etenkin kaaren takaa – omaavana kokoonpanona, joka pyrkii pelaamaan nopeaa koripalloa.

– Erityisesti KeShawn Curryn aisoihin saaminen on meille tärkeää, koska kyseessä on todella kovan luokan skoraaja, mikä nähtiin erityisesti heidän viimeisessä pelissään Seagullsia vastaan.

Päävalmentaja Konsta Mastomäen tekemä työ saa Alaselta erityisiä kehuja: joukkue on rakennettu hyvin ja tulokset sen mukaisia. Pelaaja kertookin olevansa kaiken kaikkiaan tyytyväinen sarjavaiheen tuloksiin, vaikkei kotietua pystyttykään varmistamaan, mutta painottaa, että parannettavaa löytyy edelleen. Tällä hetkellä onkin hyvin kirkkaana, mitä pukukopissa on ennen Katajan kohtaamista teroitettava.

– Meidän on parannettava edellisistä peleistä etenkin siinä, että saamme pidettyä pallosta parempaa huolta ja että saamme pelin rytmin paremmin hallintaamme, Alanen toteaa.

Haaste on esitetty ja vastaanotettu. Peli alkakoon.

 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia