18.3.2011 22:16 Korisliigaa johtava Tampereen Pyrintö saavutti perjantaina runkosarjan piste-ennätyksen, kun se haki kauden 35. voittonsa Uudestakaupungista. Pyrintö tuotti Korihaille vasta kauden kolmannen kotitappion 84-81 (44-46) -tuloksella.

Antero Lehto ja Pyrintö viilettivät nykymuotoisen Korisliigan piste-ennätykseen.

KTP ja Sefton Barrett pyörittivät Vilpasta. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.
Pyrintö nousi sarjataulukossa 70 pisteeseen, jolla se rikkoi nykymuodossaan pelatun sarjan aiemman 68 pisteen runkosarjaennätyksen.
Vierasvoitto oli kovan työn takana, sillä Korihait johti tasaista peliä suurimman osan ajasta. Pyrintö pääsi edelle kolme minuuttia ennen loppua ja piti johtonsa loppuun asti.
- Piste-ennätyksen lisäksi lämmittää yhdestoista peräkkäinen vierasvoitto. Kotivoittoja voi ottaa hurmoksella, mutta vieraissa ei pärjää ilman hyvää joukkuepuolustusta. Se sekä joukkueen henkinen vahvuus käänsivät nytkin pelin lopussa meille, kommentoi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Antero Lehto heitti Pyrinnölle 22 pistettä ja Damon Williams 19.
Korihaiden tehokkaimpia olivat Lawrence Wright 23:lla ja Nigel Moore 17 pisteellä.
KTP-Basket vahvisti asemaansa sarjataulukon kakkosena otettuaan helpon 109-92 (57-34) -kotivoiton Salon Vilppaasta.
KTP hallitsi peliä ensi jakson puolivälistä. Suurimmillaan kotijohto kasvoi kolmannella jaksolla tasan 30 pisteeseen.
Kotkalaisten vierasvahvistukset pussittivat yhteensä 74 pistettä, kun Sefton Barrett teki 33, Jerald Fields 21 ja Jeb Ivey 20 pistettä.
Vilppaan yhdysvaltalaiskaksikko oli sekin joukkueensa tehokkain, kun Nick Okorie keräsi 28 ja Nicchaeus Doaks 23 pistettä.
(STT)
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.