2.12.2013 Baltian liigat ensimmäiset kuusi otteluaan voittaneen Tampereen Pyrinnön putki pääsee testiin seuraavan kerran myöhään tiistai-iltana Norrköping Dolphinsin vieraana. Joukkueiden edellinen kohtaaminen Pyynikillä päättyi Pyrinnön 13 pisteen voittoon.

Hyvään vireeseen päässeen BJ Raymondin Pyrintö kohtaa seuraavaksi Norrköpingin vieraissa. Kuva: Francois Perthuis.
Ruotsin Basketliganin kolmossijaa hallitseva Dolphins lähtee kotiotteluunsa tulivoimaisempana kuin joukkueiden edelliseen keskinäiseen kohtaamiseen Tampereella, sillä Pyynikin ottelusta sivussa ollut amerikkalaislaituri William Walker on nyt pelikuntoinen. Kaksimetrinen, 26-vuotias Walker on ollut alkukaudella Dolphinsin ykköstykki Basketliganissa 19,8 pisteen keskiarvollaan.
Dolphins haastoi Pyynikillä käydyssä ottelussa Pyrinnön tasaväkiseen kohtaamiseen, kunnes Pyrinnön laajempi materiaali varmisti voiton kotijoukkueelle. Kauden kaikki kahdeksan kotiotteluaan voittanut Dolphins lähtee kuitenkin Walkerin paluun myötä peliin hienoisena ennakkosuosikkina.
Baltian liigan alkulohkonsa kärjessä kuudella voitollaan viihtyvä Pyrintö lähtee peliin lähes täydellä miehityksellä. Joukkueen riveistä ovat poissa varusmiespalvelustaan suorittava Topias Palmi sekä alaraajavammasta kärsivä Ville Pekkola.
– Norrköping rakentaa hyviä heittopaikkoja ja sen hyökkäys onkin erinomaista luokkaa, kun he pääsevät vauhtiin, Pyrinnön apuvalmentaja Artem Khvorost miettii.
– Dolphins on erinomainen haaste meille. Helppoja vierasotteluita ei Korisliigassa eikä BBL:ssä ole, ja Norrköping on ollut tällä kaudella lyömätön kotonaan.
Baltian liigaa: Norrköping Dolphins – Tampereen Pyrintö tiistaina 3.12. klo 20:00 Norrköpingin Stadium Areenalla.
Itä-Helsingin alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt vuoden 2026 seuratoiminnan kehittämistukea liikunta- ja urheiluseuroille – mukaan mahtuu myös noin parikymmentä koripalloseuraa eri puolilta Suomea.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.
Vesa Vertion valmentama Rytas Vilna järjesti kenties kaikkien aikojen ällistyttävimmän tempun FIBA:n Mestarien liigan finaalissa, kun se kaivautui 20 pisteen takaa jatkoajalle ja jyräsi mestaruuteen 92-86 (80-80, 35-55) lauantai-iltana AEK Ateenaa vastaan Espanjan Badalonassa järjestetyn lopputurnauksen finaalissa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Miesten Euroliigan Final Fourissa nähdään suomalaisväriä ensimmäistä kertaa 22 vuoteen. Mikael Jantusen edustama hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce oli kaatua toistamiseen Zalgiris Kaunasin vieraana, mutta sai jatkoajalle salama-alun ja varmisti lopputurnauspaikkansa 90-94 (80-80, 42-47)-voitollaan. Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo raivasi tiensä finaaliin TalTechin kustannuksella.
Kevään 2026 ensimmäinen viikko huipentui Pälkäneelle
Vuoden muuvi -äänestys on nyt käynnissä Koripalloliiton Instagram-tilillä! Käy antamassa oma äänesi ja vaikuta siihen, mikä kruunataan tämän kauden hienoimmaksi muuviksi.
Kahden kauden mittaisen tauon jälkeen Awak Kuier, 24, nähdään tänä kesänä jälleen WNBA-parketeilla Dallas Wingsin riveissä. WNBA:n kausi 2026 käynnistyy tänä viikonloppuna ja Wings pelaa ensimmäisen ottelunsa lauantaina klo 20.00 Suomen aikaa Indiana Feveriä vastaan.