2.12.2013 Baltian liigat ensimmäiset kuusi otteluaan voittaneen Tampereen Pyrinnön putki pääsee testiin seuraavan kerran myöhään tiistai-iltana Norrköping Dolphinsin vieraana. Joukkueiden edellinen kohtaaminen Pyynikillä päättyi Pyrinnön 13 pisteen voittoon.

Hyvään vireeseen päässeen BJ Raymondin Pyrintö kohtaa seuraavaksi Norrköpingin vieraissa. Kuva: Francois Perthuis.
Ruotsin Basketliganin kolmossijaa hallitseva Dolphins lähtee kotiotteluunsa tulivoimaisempana kuin joukkueiden edelliseen keskinäiseen kohtaamiseen Tampereella, sillä Pyynikin ottelusta sivussa ollut amerikkalaislaituri William Walker on nyt pelikuntoinen. Kaksimetrinen, 26-vuotias Walker on ollut alkukaudella Dolphinsin ykköstykki Basketliganissa 19,8 pisteen keskiarvollaan.
Dolphins haastoi Pyynikillä käydyssä ottelussa Pyrinnön tasaväkiseen kohtaamiseen, kunnes Pyrinnön laajempi materiaali varmisti voiton kotijoukkueelle. Kauden kaikki kahdeksan kotiotteluaan voittanut Dolphins lähtee kuitenkin Walkerin paluun myötä peliin hienoisena ennakkosuosikkina.
Baltian liigan alkulohkonsa kärjessä kuudella voitollaan viihtyvä Pyrintö lähtee peliin lähes täydellä miehityksellä. Joukkueen riveistä ovat poissa varusmiespalvelustaan suorittava Topias Palmi sekä alaraajavammasta kärsivä Ville Pekkola.
– Norrköping rakentaa hyviä heittopaikkoja ja sen hyökkäys onkin erinomaista luokkaa, kun he pääsevät vauhtiin, Pyrinnön apuvalmentaja Artem Khvorost miettii.
– Dolphins on erinomainen haaste meille. Helppoja vierasotteluita ei Korisliigassa eikä BBL:ssä ole, ja Norrköping on ollut tällä kaudella lyömätön kotonaan.
Baltian liigaa: Norrköping Dolphins – Tampereen Pyrintö tiistaina 3.12. klo 20:00 Norrköpingin Stadium Areenalla.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Vuoden 2025 EM-kisojen Rising Star -pelaajana palkittu Susijengin nuori lupaus Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, on valittu maailman parhaiden high school -ikäisten pelaajien vuosittaiseen tähdistöotteluun, Nike Hoop Summitiin. Ottelu järjestetään Yhdysvalloissa, Oregonin Portlandissa lauantaina 11. huhtikuuta.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Severi Kaukiainen kunnostautui Viron-Latvian-liigan ratkaisevassa kolmannessa puolivälieräottelussa jatkoajalla ja johdatti Anton Mirolybovin valmentaman suurseura BC Kalev/Cramon 102-100 (87-87, 47-47)-voitolla mitalipeleihin ohi hallitsevan hopeamitalisti Riga Zellin.
Miesten I divisioona B:ssa pelattiin runkosarjan viimeinen kierros, kun taas miesten I divisioona A:ssa puolivälierät ovat jo täydessä vauhdissa. Naisten I divisioonassa runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Emir Sulejmanovic lähti nuorena poikana Kaarinan Urasta maailmalle ja on pelannut Espanjan ACB-liigassa jo yli vuosikymmenen.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.