13.9.2005 Korisliigaan valmistautuvan Tampereen Pyrinnön edustusjoukkueen ryhmä on kasassa. Joukkueen kanssa kesän harjoitellut Tero Minetti on vakuuttanut valmennusjohdon kunnostaan ja palaa Englannista Pyrinnön rivistöön.
- Terolla oli 1,5 vuotta sitten pieniä jalkavaivoja, jotka haittasivat hiukan harjoittelua kevätkaudella ja oikeastaan vielä pahenivat Teron siirryttyä Englantiin loppukevääksi, kertoo Pyrinnön valmentaja Jarmo Laitinen.
Laitisen mukaan nuo jalkavaivat tuntuvat olevan taakse jäänyttä elämää ja Minetti voi jatkaa prässäämistä. Pyrinnöllä on asettaa ensi kaudella takakentälle todella paljon nopeita jalkoja.
- Tarkoitus on saada aikaan samanlaista ylitsepursuavan energistä puolustusta kuin mitä Tampereella nähtiin joitain vuosia sitten kaavailee Laitinen.
- Pirkkalasta tullut La Trice Little on todella sitkeä puolustaja, Purduen ja Turkin kautta Pyrintöön tuleva Kenny Lowe on myös tunnettu aggressiivisesta puolustuksestaan. Eikä tuo Antero Lehtokaan niitä hitaimpia poikia ole, Laitinen jatkaa.
Pyrinnön ulkomaalaisvahvistukset saapuivat suhteellisen myöhään maahan, joten joukkuepeli ei ole Laitisen mielestä vielä valmiina.
- Joukkuepeli ei ole varmaan kunnossa vielä sarjan alkukierroksilla, mutta saman ongelman kanssa painivat muutamat muutkin joukkueet. Pelaamme kuitenkin vielä kuusi harjoitusottelua ennen kauden alkua, joten eiköhän sitä hiukan saada tuntumaa joukkuepelaamisestakin.
Uusina pelaajina Pyrintöön ovat siirtyneet KTP:stä Joni Harjula ja Hongasta Jukka-Pekka Väänänen. Harjoitusryhmän koko on poikkeuksellisen suuri. Osa pelaajista pelaa kuitenkin myös 22-vuotiaiden sarjassa ja nuori lupaus Petri Heinonen myös A-poikien sarjassa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.