28.9.2011 21:58 Korisliigan kahden edeltävän kauden mestari Tampereen Pyrintö aloitti uudenkin kauden voitolla, kun se kukisti keskiviikkona kotipelissään Uudenkaupungin Korihait pistein 101–86 (51–45).

Antero Lehto takoi 18 pistettä Pyrinnön voittaessa Korihait. Kuva: Tytti Nuoramo.
Pyrintö näytti juoksevan helposti voittoon, kun se vei ensimmäisen viisiminuuttisen 13-2 ja avausneljänneksen 33–16.
Suurimmillaan 20 pisteessä käynyt kotijohto supistui toisen neljänneksen lopussa 49–45-lukemiin etenkin Korihaiden Nigel Mooren kaukoheitoilla. Tuon lähemmäksi ei Korihait päässyt, kun pelin toinen puolisko eteni pääosin kotijoukkueen runsaan kymmenen pisteen johdossa.
Pyrinnön tuttuina tehomiehinä häärivät 18 pistettä heittäneet Antwine Williams ja Antero Lehto. Damon Williams heitti pisteen vähemmän.
Pyrinnöltä puuttui polvivaivainen Kenneth Lowe. Häntä tuurasi Pyrinnön ykkösdivisioonajoukkueessa ensisijaisesti pelaava Brant Bailey.
– Pelimme oli välillä hyvää, mutta välillä se romahti totaalisesti ja Korihait pääsi rankaisemaan. Tavoitteena on lisätä noita hyviä jaksoja, tuumaili Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Korihaista Moore kokosi 23 ja uusi takamies Jerice Crouch 18 pistettä.
– Emme olleet alussa valmiita. Roolit ovat uudessa kokoonpanossa vielä vähän hakusessa. Hyvää oli se, että pääsimme sentään peliin mukaan ja lopussakin aika lähelle, totesi Korihaiden valmentaja Tom Westerholm.
(STT)
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.