10.10.2015 Korisliigan lauantain kierroksen ainoassa ottelussa Lapuan Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Tasaisen alun jälkeen tahtipuikkoa heiluttivat kuitenkin vierailijat, jotka karkasivat lopulta 91-83 (44-37) –voittoon ja veivät sarjapisteet mukanaan Tampereelle.

Pyrinnön takakentän kenraali Antero Lehto oli vahvalla pelipäällä tamperelaisten hakiessa vieraspisteet Lapualta. Kuva: Kai Kilappa
Lapuan urheilutalon reilu 600-päinen yleisö sai vielä avausjaksolla nauttia suosikkiensa iloisesta esityksestä etenkin hyökkäyspäässä. Kobrat rymistelivät lyhyelle tauolle sadan pisteen tahdissa johtaen vierailija Pyrintöä kolmella pisteellä, mutta toisesta jaksosta eteenpäin kuskin paikalle istahtivat tamperelaiset.
Toisen jakson kuva oli seuraava: Pyrintö sai pienestä yskähtelystä huolimatta luotua käytännössä jokaisessa hyökkäyksessä parempia heittopaikkoja kuin mitä se itse antoi kotijoukkueelle omassa päässään. Kobrien vahvat yksilöt jäivät Pyrinnön puolustuksen puristuksissa ajoittain kovin yksin ja toisen kymmenminuuttisen pisteet kirjattiin lopulta tamperelaisille lukemin 22-12.
Isolta tauolta palatessa Pyrintö jatkoi hyökkäyspäässä samaa vakuuttavaa jälkeä kuin mitä se esitti ottelun avauspuolikkaalla. Myös Kobrat osoittivat heräämisen merkkejä, mutta vierailijoiden rutiinitaso osoittautui lauantain koitoksessa kotijoukkuetta paria pykälää kovemmaksi.
Viimeisellä jaksolla Kobrat onnistuivat saamaan hyökkäykseensä lisää eloa, mutta loppulukemat kirjattiin silti Pyrinnön hyväksi vakuuttavan oloisesti, 91-83 (44-37).
- Puolustimme hyvin, mutta vastustajan 22 hyökkäyslevypalloa oli aivan liikaa. Ottelussa oli kuitenkin paljon hyvää ja moni pelaaja onnistui, kertasi Pyrintö-luotsi Ilkka Palviainen.
- Saimme pakotettua Kobrat vaikeisiin heittoihin ja vierasvoittoon pitää olla tyytyväinen.
Pyrinnön tehomiehinä lauantain ottelussa toimivat joukkueen pistekärki Akeem Wright (26 pistettä/8 levypalloa/2 torjuntaa), kokenut takamies Antero Lehto (20/3/3 syöttöä), sekä ikinuori laituri Damon Williams (10/7/7).
Kotijoukkueen riveistä esille nousivat lähes 37 minuuttia uurastanut takamies Lamont Jones (24/3 syöttöä/4 riistoa), sekä tupla-tuplan urakoinut kaksikko Dom Morris (16/11 levypalloa) - Damen Bell-Holter (13/12). Kaksinumeroisille pistelukemille ylsivät myös Darien Brothers (12/7) ja suomalaistunut Aubrey Conerly (11/7/3 syöttöä).
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.