9.1.2011 Korisliigan sunnuntaikierroksen kärkikamppailu pelattiin Joensuussa, jossa Tampereen Pyrintö katkaisi vajaalukuisenakin Katajan seitsemän kotivoiton sarjan haettuaan pisteet 92-80 (47-37) -tuloksella. Myös KTP, Karhu, Honka, Vilpas ja Korihait olivat voitokkaita sunnuntaina.
Antti Nikkilä avitti puolustuksellaan ja 21 pisteellään Pyrinnön voittoon.
Lahti ei löytänyt keinoja KTP:n Jerald Fieldsin pysäyttämiseksi.
Jeremiah Wood teki eleettömästi 17 pistettä, kun Karhu katkaisi tappiokierteensä.
Vajaalukuinen Honka puristi voiton Tarmosta John Williamsonin johdolla.
Nicchaeus Doaks on ollut vireessä Vilppaan kääntäessä kelkkansa.
Lawrence Wright ja Korihait juhlivat vierasvoittoa sunnuntaina. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis.
Pyrintö hallitsi Joensuussa peliä alkuminuuttien jälkeen ja piti toisella puoliskolla vakuuttavasti runsaan kymmenen pisteen johtoa.
- Saimme puolustuspäässä kolmen sekunnin alueen tukkoon ja pääsimme myös juoksemaan nopeita hyökkäyksiä, kertoi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola, joka joutui muokkaamaan ennen peliä taktiikkaansa, kun Antwine Williamsin jalka ei ollut pelikuntoinen.
Kuudennen peräkkäisen voiton ottaneesta Pyrinnöstä Damon Williams heitti 27 ja Antti Nikkilä 21 pistettä. Pyrinnöltä puuttui edelleen myös kuumepotilas Antero Lehto.
Katajasta Jared Newson päätyi 22:een ja Darren Fells 15 pisteeseen. Sami Lehtoranta palasi toipilaana Katajan kokoonpanoon, mutta Jason Conley ei ollut vieläkään mukana.
Sarjaa johtava KTP-Basket ei ole hävinnyt Kotkassa tällä kaudella kertaakaan. Kolmastoista kotivoitto tuli Namika Lahdesta 96-83 (48-43) -lukemin.
Lahtelaiset pohjustivat yllätystä vielä päätösjakson alussa 72-72 -tilanteessa, mutta kuusi minuuttia myöhemmin KTP johti jo ratkaisevasti 16 pisteellä
Jerald Fields oli kotkalaisten tehomies 29 pisteellä. Sefton Barrett pussitti 17 pinnaa.
Namikasta Anthony Vereen teki 21 ja Ryan Ayers 17 pistettä.
Kauhajoen Karhu katkaisi kahdeksan pelin mittaiseksi venyneen tappioputkensa, kun se kukisti kotonaan Kouvot 93-88 (44-46). Voitto oli ensimmäinen äskettäin Karhun luotsiksi pestatulle Ari Tammivaaralle.
Karhu johti huipputasaista peliä viimeisen vartin, mutta Kouvot kipusi vielä 17 sekuntia ennen loppua 89-88 -lukemiin. Karhu sinetöi voittonsa sen jälkeen neljällä vapaaheittopisteellä.
Ensimmäisen kotipelinsä pelannut Walter Baxley kunnostautui Karhun tehomiehenä komealla 34 pisteen saaliilla. Jeremiah Wood keräsi 17 pistettä.
Kouvoistakin ylsi B.A. Walker korkeisiin pisteisiin, 33:een ja Josh Gonner 19:ään.
Sarjassa viimeisenä oleva Porvoon Tarmo antoi hyvän vastuksen Espoossa Hongalle. Voitto jäi kuitenkin Hongalle 100-93 (54-52) -numeroin.
Tarmo sinnitteli voitonsyrjässä kolmannen jakson lopulla kolmen pisteen päässä, mutta valahti päätösjaksolla jo 20 pisteen päähän. Vieraiden loppukiri kavensi lopputuloksen seitsemään pisteeseen.
Hongan John Williamson rohmusi 30 pistettä ja 15 levypalloa. Corey Belser viimeisteli 25 pistettä. Jalkavaivaiset Jukka Matinen, Ville Mäkäläinen, Jamar Wilson sekä kuumeinen Joonas Suotamo puuttuivat espoolaisten kokoonpanosta.
- Lähtökohdat otteluun olivat kauheat, kun kavereita tippui koko ajan vahvuudesta. Lisäksi joukkueeni oli todella väsynyt otteluruuhkan jäljiltä. Näihin asetelmiin nähden voittoon pitää olla erityisen tyytyväinen, kertoi Hongan päävalmentaja Pekka Salminen.
Jonathan Heard teki Tarmolle 24 ja Esa Mäki-Tulokas 17 pistettä.
Salon Vilpas tekee vahvaa nousua sarjan peräpäästä. Salolaiset ottivat neljännen peräkkäisen voittonsa, kun kotipeli Torpan Poikia vastaan päättyi 99-85 (40-33) -voittoon.
ToPo pinnisteli Vilppaan tahdissa lähes pelin puoliväliin ja pääsi vielä kolmannen jakson lopullakin kuuden pisteen päähän. Päätösjakson alussa kotijohto kasvoi 16 pisteeseen, johon ToPo ei pystynyt enää vastaamaan.
Vilpas hallitsi levypalloja, jotka se vei 46-28.
Vilppaan sankariksi nousi 34 pistettä heittänyt Nick Okorie. Nicchaeus Doaks säesti 27 pisteellä.
ToPosta Frank Richards teki 25 ja LaVell Blanchard 20 pistettä.
Uudenkaupungin Korihait on pelannut mahtavan kauden kotihallissaan, mutta esiintynyt vaisummin vieraissa. Nyt Korihait onnistui matkapelissäkin, kun se haki Lappeenrannan NMKY:stä 80-71 (40-35) -voiton.
Tappio oli LrNMKY:lle jo viides peräkkäinen.
Kotijoukkue johti vielä kolmannen jakson lopulla, mutta Korihait hallitsi viimeistä jaksoa ja kasvatti johtonsa pian toiselle kymmenelle.
Lawrence Wright heitti Korihaille 27 pistettä ja Mikko Jalonen 14.
James Lewis oli isäntien tehokkain 25 pisteellä ja 19 levypallolla. Anton Kankaanpää teki 14 pistettä. LrNMKY:ltä puuttui Malik Moore.
(STT)
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.