Pyrintö ja ToPo kamppailevat pronssimitaleista

2.5.2012 15:57 Korisliigan vuoden 2012 pronssiottelussa nähdään kahden vuoden takaisten finaalien toisinto, kun Tampereen Pyrintö vastaanottaa Torpan Pojat kotikentälleen Pyynikille. Pronssiottelu on samalla molempien joukkueiden päävalmentajien toistaiseksi viimeinen ottelu pääsarjatasolla.

Pieti Poikolan neljän vuoden valtakausi Tampereen Pyrinnön päävalmentajana päättyy torstain pronssiotteluun.

Tampereen Pyrinnön kahden kauden valtakausi Suomen mestarina päättyi tänä keväänä, kun loimaalainen Bisons eteni välieristä finaaleihin Pyrinnön kustannuksella. Niin Pyrinnön kuin Joensuun Katajalle välierissä hävinneen Torpan Poikien leirissä menneiden otteluiden pettymykset ovat kuitenkin nyt takanapäin.

 

– Välieristä karsiutuminen oli meille hirveä pettymys, ei sitä voi kieltää. Joukkue on kuitenkin valmistautunut hyvillä mielin kauden viimeiseen otteluun ja on ehdottomasti sitä mieltä, että ensi pelikauteen on mukavampi lähteä kolmannelta kuin neljänneltä sijalta, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola sanailee.

 

– Välieräsarjan muistot on nyt viety ajatuksista jonnekin kauas ja tosiasia on se, että me tahdotaan jätkien kanssa voittoisa muisto tästä kaudesta. Taistelemaan lähdemme aivan ehdottomasti, ToPon päävalmentaja Tomi Kaminen täydentää.

 

Molempien seurajoukkueiden historiassa päättyy eräs aikakausi, sillä sekä Poikola, 34, että Kaminen, 42, jättävät päävalmentajan tehtävät torstain pronssiottelun jälkeen.

 

– Ensimmäinen kauteni Pyrinnössä päättyi keväällä 2009 pronssimitaliin, nyt on mahdollisuus sulkea ympyrä. Toivon, että mahdollisimman moni pelaajistamme jatkaa Pyrinnössä myös ensi kaudella uuden päävalmentajan alaisuudessa, lähettää Poikola terveisensä uudelle päävalmentajalle Ville Tuomiselle.

 

– Tässä on aika monta peliä tässä sarjassa takana, ja nyt on aika antaa tilaa nuoremmille. Nyt tehdään vielä pari päivää duunia sen eteen, että nämä vuodet päättyvät voitokkaasti, lausuu Kaminen kääntäen katseensa torstain pronssipeliin.

 

Korisliigan pronssiottelu Tampereen Pyrintö-Torpan Pojat Pyynikin palloiluhallilla torstaina 3. toukokuuta klo 18:30.

 

 

Lisätietoja: Tampereen Pyrintö
Lisätietoja: Torpan Pojat
 
22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

19.2.2026 19:58 Korisliiga

Kobrat näytti, ettei peli ole vielä pelattu – kilpailu putoajan paikan välttämisestä kiihtyy

Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.

19.2.2026 12:44 Korisliiga

Terveydenhoitoalan yrittäjien perheessä kasvanut Ike Nweke on kiertänyt Eurooppaa lapsuudesta asti – ”Kauhajoki on luultavasti pienin paikkakunta, jossa olen koskaan käynyt, mutta yleisö täällä on ainutlaatuinen”

Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.

18.2.2026 21:10 Korisliiga

Topias Kuukkasen kolmonen ratkaisi otteluvoiton Lahdelle – sarjanousija kiinni pudotuspelipaikassa

Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.

17.2.2026 20:08 Korisliiga

Honka vei voiton kotiottelusta Kauhajoen loppukiristä huolimatta – pisteitä kartuttivat myös KTP ja Vilpas

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.

15.2.2026 19:11 Korisliiga

Lahti ja Pyrintö paransivat kumpikin asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.

14.2.2026 20:14 Korisliiga

Täydellä ylemmän jatkosarjan kierroksella juhlivat Korihait, Kauhajoki ja Vilpas – alemmassa Kataja palasi voittokantaan kolmen tappion putken jälkeen

Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.

11.2.2026 21:14 Korisliiga

Bisons alemman jatkosarjan kärkeen Tevaun Kokon lähes järjettömällä tuplatuplalla – illan muita onnistujia Lahti ja Vilpas

Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.

Näytä lisää vastaavia