29.1.2022 18:59 Miesten Korisliigan illan voittajia olivat Tampereen Pyrintö ja Kataja Basket. Päivän kolmas ottelu peruuntui.

Osku Heinonen auttoi pistesaaliillaan Pyrinnön voittoon. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Tampereen Pyrintö ja Salon Vilpas olivat vielä aiemmin tänään tasapisteissä sarjataulukon viidennellä ja kuudennella sijalla, mutta keskinäinen voitto päästi pyrintöläiset kahden pisteen etulyöntiasemaan. Kumpikin on yhä kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa, mutta seitsemäntenä tuleva Kataja Basket on illan toisen ottelutuloksen ansiosta Vilppaasta ainoastaan yhden otteluvoiton päässä. Salossa pelattu ottelu päättyi lukuihin 74–81.
Pyrinnön pyssysankarit ottelussa olivat tänään 20 pistettä tehnyt Osku Heinonen ja 23 pisteeseen yltänyt Ike Smith. Lisäksi Smithille merkittiin vahvat yhdeksän levypalloa, joskin myös vähemmän vahvat kuusi menetystä.
Vilppaan riveissä pisti tuulemaan kaksi suomalaista takamiestä. Roope Ahonen räimi tauluun 14 pistettä, ja Perttu Blomgren taiteili pakkaan mukaan 11 pistettä ja viisi koriin johtavaa syöttöä. Ahosen ohessa joukkueen korkeimpaan pistemäärään ylsi Jeremiah Wood, jolle merkittiin hänen 14 pisteensä lisäksi myös 11 levypalloa ja viisi syöttöä.
Joensuussa nähtiin jälleen vahva esitys hurjaan pelivireeseen äityneeltä Kataja Basketilta. Kauden vaihtelevantasoisesti avannut Kataja kaatoi tällä kertaa Lahti Basketballin luvuin 84–74 ja nousi vain kahden pisteen päähän ylemmän jatkosarjan rajaviivasta.
Illan tilastohirmut voittajajoukkueessa olivat 20 pistettä pussittanut ja viisi syöttöä jakanut Nicholas Griffin sekä 11 pistettä, yhdeksän levypalloa ja niin ikään viisi syöttöä merkkauttanut Rhamel Brown.
Lahden puolella kovimmiksi tuloksiksi jäivät Zackery Bryantin 25 pistettä sekä Antonio Ballardin 24 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Lahti on parhaillaan sarjataulukossa yhdeksäs.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.