30.1.2015 Tampereen Pyrintö voitti ensimmäistä kertaa tällä kaudella Joensuun Katajan, kun Korisliigan viime kevään finalistit kohtasivat perjantaina Tampereella. Pahasti altavastaajaksi jäänyt Pyrintö kiri komeasti 93-89 (42-52) -voittoon.

Will Harris ja Pyrintö nousivat katastrofialun jälkeen voittoon Katajasta.

Deremy Geiger johdatti Seagullsin selvään voittoon Korikobrista. Kuvat: Matti O. Koskinen & Francois Perthuis.
Kataja oli ratkaista pelin heti alussa, kun se karkasi kuudessa minuutissa peräti 20-2 -johtoon.
Pyrintö kuitenkin piristyi ja pinnisteli ennen puoliväliä neljän pisteen päähän, mutta johtoon vasta kolmannen jakson lopussa. Tasainen päätösjakso huipentui viimeiseen minuuttiin, jonka Pyrintö vei 8-2.
- Emme olleet alussa hereillä puolustuksessa. Oli kuitenkin sellainen fiilis, että tämä on meille kurssinkääntämispeli ja usko tosiaan riitti otteen kääntämiseen. Vaikka Robert Arnold ja Teemu Rannikko skorasivat kovat pisteet, otimme silti voiton puolustamalla heitä ajoittain erinomaisesti, korosti Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Pyrinnön tehokkaimpia olivat Antero Lehto 19:llä ja William Harris 16 pisteellä. Katajan teho keskittyi jälleen Arnoldin ja Rannikon käsiin, kun kaksikko keräsi komeat 34 ja 23 pistettä.
Helsinki Seagulls jatkoi kotipelissään Lapuan Korikobrien tappioita kauden suurimmalla voitollaan 89-55 (41-26).
Peli ratkesi, kun Seagulls nykäisi kolmannen jakson lopulla 16-0 -kirin.
- Oli jo aikakin palata sille tasolle millä pystytään pelaamaan. Tällä voitolla voidaan tehdä taas kaudesta parempi. Jätkät keskittyi hyvin ja teki 35 minuuttia erittäin kovaa työtä, Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas kommentoi.
Deremy Geiger nousi Seagullsin tehomieheksi 27 pisteellä. Kaikki kuusi tammikuun peliään hävinneestä Korikobrista Paul Carter teki 19 pistettä.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.