14.1.2011 Korisliigan mestaruutta puolustava Tampereen Pyrintö nousi ensi kertaa tällä kaudella sarjan kärkeen, kun se kukisti perjantaina vieraspelissä Kotkassa KTP:n 92-79 (41-37). Tappio oli koko kauden kärjessä porskuttaneelle KTP:lle kauden ensimmäinen kotihallissa. Pyrinnölle puolestaan voitto oli jo kahdeksas peräkkäinen.

Damon Williams tähtäsi Pyrinnölle kahdeksannen peräkkäisen voiton, joka tuli vieraskentällä ja sarjan kärkiottelussa.

Roope Suonio oli heittämämssä Lahdelle jatkoaikavoittoa Lappeenrannassa. Kuvat: Matti Koskinen & Francois Perthuis.
Pyrintö ja KTP ovat nyt tasapisteissä, mutta Pyrintö on sarjataulukon ykköspaikalla keskinäisten pelien 2-1 -johtonsa perusteella.
Pyrintö pisti kotijoukkueen ahtaalle alusta asti, kun KTP teki ensimmäisen kuuden minuutin aikana vain neljä pistettä. KTP käväisi johdossa toisella jaksolla, mutta muuten Pyrintö hallitsi ottelutapahtumia.
- Kunnostauduimme taas tunnelmantappajina. Hallitsimme pelirytmiä ja lisäksi Damon Williams heitti uskomattomalla prosentilla. Jos herra pussittaa tuolla tavalla, antaa hänen nauttia. Suosittelen jatkossakin kotiyleisölle Damonin hiillostamista, naurahti Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Pyrintö pohjusti voittonsa upottamalla kahden pisteen heittonsa huimalla 72 prosentin teholla.
- Saimme ne heitot, joita haimmekin. Lisäksi isot pelaajamme löivät palloa koriin hyvällä itseluottamuksella ja ulkopelaajamme osasivat ruokkia heitä, Poikola kommentoi.
Williams teki Pyrinnölle 30 pistettä ja Kenneth Lowe 22.
KTP:stä Jeb Ivey heitti 18 ja Sefton Barrett 14 pistettä.
Kahden NMKY:n kohtaaminen Lappeenrannassa päättyi Namika Lahden 90-87 (77-77, 32-50) -jatkoaikavoittoon. Niukalla voitolla lahtelaiset katkaisivat viiden ottelun tappioputkensa.
Tappio oli kotijoukkueelle katkera, sillä se hallitsi peliä ja johti vielä kolmannen jakson puolivälissä 18 pisteellä. Vieraat nousivat tasalukemiin neljännen jakson viimeisellä minuutilla Roope Suonion kolmosella. Jatkoajan lopussa Cedric Latimer upotti lahtelaisille viimeiset pisteet vapaaheitoilla.
Anthony Vereen teki voittajille 22 ja Ryan Ayers 20 pistettä.
Kotijoukkueen tehoista vastasivat HL Coleman 26 pisteellä ja 14 levypallolla sekä Malik Moore 20 pisteellä.
(STT)
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.