14.3.2014 Liettualainen Nevezis ei onnistunut horjuttamaan Tampereen Pyrinnön 30 pisteen etulyöntiasemaa Baltian liigan puolivälierien toisessakaan osaottelussa. Pyrintö kirjautti Nevezisistä kotikentällään 97–95 (53–42)-voiton ja saa välierävaiheessa vastaan Ventspils-Siauliai-otteluparin voittajan.

Yannick Anzuluni riemastutti, kun Pyrintö siirtyi Baltian liigassa neljän joukkoon. Kuva: Timo Kiviranta/Vastavaloon.com.
Pyrintö onnistui toisessa perättäisessä puolivälieräottelussa kasvattamaan pariin otteeseen johtonsa kymmenen pisteeseen, mutta liettualaisista löytyi riittämiin taisteluhenkeä tuoda lukemat tasoihin.
Kotijoukkue johti puolitoista minuuttia ennen loppua jo lukemissa 96–82, mutta Nevezis tuli julmetulla kirillä vielä kahden pisteen päähän (97–95). Tauras Jogela latasi vielä kolmoskaaren takaa viime sekunnilla, kunnes Pyrinnön Yannick Anzuluni lakaisi kolmosyrityksen palloiluhallin seinille ja takasi voiton Pyrinnölle.
– Eilisen myötä tässä ei ollut pelillisesti hohtoa. Peli oli sen näköinen kuin osasimme odottaa, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola tuumasi nähtyään joukkueensa nappaavan edeltävänä päivänä 30 pisteen voiton.
– Se oli pettymys, että penkiltä emme saaneet energiaa tänään. Lopetimme myös pelaamisen liian aikaisin. Tämä oli hyvä muistutus siitä, että koripallopeli kestää 40 minuuttia.
Antero Lehto (24/2/6 syöttöä) oli erinomaisella pelituulella ja Yannick Anzuluni (12/10/4 blokkia) hehkui jälleen peli-iloa. Damon Williams (19/6/3 riistoa) ja Kelvin Lewis (14/0) ylsivät myös kelpo suorituksiin.
Pyrintö: Antero Lehto 24/2/6 syöttöä, Damon Williams 19/6/3 riistoa, Kelvin Lewis 14/0, Yannick Anzuluni 12/10/4 blokkia, BJ Raymond 9/4/3 syöttöä, Topias Palmi 7/3, Petri Heinonen 4/1, Alex Vaenerberg 4/0, Antti Nikkilä 2/5, Ville Pekkola 2/1.
Nevezis: Gintaras Leonavicius 29/1/3 syöttöä/2 blokkia, Valdas Dabkus 18/7/3 syöttöä, Tauras Jogela 13/11/4 syöttöä, Sarunas Kulevicius 10/1.
E-koripallon EM-turnauksen kaksi parasta joukkuetta pääsee huhtikuussa pelattaviin MM-kisoihin. Suomella on mahdollisuus varmistaa jatkokarsintapaikka jo tänään.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Susijengin kapteeninviittaa pian jo viidennelle vuodelleen kantava MaSu-Basketin kasvatti ja Suomi-koriksen legenda Sasu Salin, 35, kohosi talven MM-karsintaikkunassa pelaamansa kahden maaottelun myötä pelattujen miesten maaotteluiden listan viidenneksi ohi Hanno Möttölän.
Ärhäkkä Belgia ei suostunut täpötäydessä Espoo Metro Areenassa tiskirätin rooliin, vaan kärkkyi vielä viimeisessä hyökkäyksessään mahdollisuutta tasoittaa peli. Toisen puoliajan alussa otteen pelitapahtumista ottanut Susijengi haki kuitenkin 6822 katsojan edessä 78–75 (34–37) -kotivoiton ja varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa.
Susijengin tukipilariksi kasvanut Mikael Jantunen, 25, kertoo, ettei hänen uskonsa omiinsa hiipunut missään vaiheessa perjantain Belgia-vierasvoittoa, vaikka välillä näyttikin vaikealta. Jantunen ei kuitenkaan suostu tuulettelemaan voittoa ennen kuin Belgia on kaadettu tänään sunnuntai-iltana toistamiseen.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.
Susijengi ja Belgia ovat nimenneet kahdentoista miehen ryhmityksensä sunnuntai-iltana loppuunmyydyssä Espoo Metro Areenassa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Ottelu alkaa klo 18.30 ja esitetään suorana YLE TV2:lla, YLE Areenassa ja Ruutu+ -palvelussa.
Jo Susijengin ensimmäinen sukupolvi keräsi mainetta joukkueena, joka ei suostu koskaan luovuttamaan. 2020-luvulla pelatuissa arvokisakarsintaotteluissa Susijengin maine vaikean takamatkan taltuttajana on kertynyt entisestään – viimeisimpänä esimerkkinä perjantai-illan vierasvoitto Belgiassa.
Susijengin kirivoittoklassikoiden sarjaan merkittiin perjantaina voitto lisää, kun uomiinsa loksahtanut palloskriinipuolustus avasi tien 61–51-tappioasemasta 66–71 (37–32) -voittoon Belgiaa vastaan. Susijengin MM-karsintavoiton kuningas oli 23 pistettä ja 12 levypalloa rouhinut ja viime hetken ratkaisukorit nautiskellut Olli Nkamhoua.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.