Pyrintö neljäs Baltian liigassa

13.4.2014 Tampereen Pyrintö joutui taipumaan Pyynikillä Baltian liigan toisessa pronssiottelussa pistein 65–74 (37–34). TU/Rock voitti myös ensimmäisen osaottelun perjantaina Tartossa ja haki pronssimitalit yhteistuloksella 149–127. Pyrinnön loppusijoitus 21 joukkueen liigassa oli lopulta neljäs.

Antero Lehdon Pyrintö sijoittui Baltian liigassa neljänneksi. Kuva: Timo Kiviranta/Vastavaloon.com.

 Perjantain tapaan myös sunnuntain ottelu oli erittäin fyysistä peliä ja kahden todella kovaa puolustavan joukkueen taisto. Pyrintö johti toisen jakson lopulla pistein 33–27, mutta Rock kavensi puoliaikalukemiksi 37–34.

Kolmannella jaksolla virolaiset ottivat pelin hallintaansa. TU/Rock pysäytti Pyrinnön puolustuksellaan ja pimitti kotijoukkueen yhdeksän pisteeseen jakson aikana.

Päätösjakson lopussa vierasjohto oli noussut kymmeneen pisteeseen, kunnes Antero Lehto toi Pyrinnön vielä kahden pisteen päähän. Tätä lähemmäs Pyrintö ei kuitenkaan päässyt.

– Ensimmäisellä jaksolla saimme kaverin hetkeksi sekaisin puolustuksella, mutta hyökkäykseen olisi vaadittu hurmosta, jotta olisimme voineet pronssista taistella. Turha haihatella, vastustaja oli parempi. Uskon, että tämä antoi jokaiselle pelaajalle kokemusta paitsi kovasta pelistä, myös taktiikasta oppitunnin, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola arvioi.

Antero Lehto (22/1/3 syöttöä) oli Pyrinnön pistetykki. BJ Raymond (10/6/3 syöttöä/3 riistoa) ja Kelvin Lewis (10/4) nakuttivat myös kaksinumeroiset.

Pyrinnön kausi jatkuu Korisliigan runkosarjan päätöskierroksen merkeissä keskiviikkona.

Lisätietoja: Pyrinnön raportti

Asiat

 
24.11.2025 18:05 Susijengi

Susijengi MM-karsintaikkunaan neljäntoista miehen voimin, Joonas Iisalo debytoi valmennusjohdossa

Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on nimennyt neljätoista pelaajaa marras-joulukuun MM-karsintaikkunaan ja sen otteluihin Unkaria ja Ranskaa vastaan. Susijengin valmennusjohdossa tekee MM-karsintaikkunan aikana ensiesiintymisensä mm. Saksan Bundesliigaa ja Korisliigaa aiemmin urallaan valmentanut Joonas Iisalo.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

24.11.2025 14:16 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen vei Euroliigan suomalaiskohtaamisen – ”Eipä saanut tehtyä pisteitä”

Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:33 Korisliiga

Tahvanainen ja Aalto johtivat Korihaiden pistetehtailua – Katajalle kauden kolmas voitto

Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

21.11.2025 21:38 Korisliiga

Korkiatupa tulitti kaaren takaa Kouvojen täpärässä voitossa – Kauhajoki vei vieraspisteet Helsingistä rajulla piste-erolla

Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.

21.11.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.

21.11.2025 11:19 Juniorivalmennusverkosto

Juniorivalmennusverkoston seuraava toimintakausi käynnistyy syksyllä 2026

JVV 2025 päättyy joulukuussa ja uusi toimintakausi käynnistyy aiemmasta poiketen vasta seuraavana syksynä. Muutoksen taustalla on koulutusohjelman päivitys ja siirtyminen koripallokauden kanssa samaan rytmiin.

18.11.2025 10:29 Susijengi

Susijengi saalistaa taas! Karsinnat kohti Qatarin MM-kisoja käynnistyvät ensi viikolla

Viime kesän EM-kisoissa mitalipeleihin yltänyt Susijengi aloittaa ensi viikolla karsintansa kohti Qatarin vuoden 2027 MM-kisoja. MM-karsintaurakka käynnistyy perjantain 28.11. vierasottelulla Unkarissa ja jatkuu maanantaina 1.12. loppuunmyydyllä Espoo Metro Areenalla hallitsevaa olympiahopeamitalisti Ranskaa vastaan.

Näytä lisää vastaavia