5.12.2025 20:30 Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

Annika Aarrejoki jatkoi vahvoja otteitaan. Kuva: Antti Harju / Naisten Korisliiga
Ensimmäisellä puoliajalla molemmilla joukkueilla oli omat hyvät hetkensä. Vieraat veivät avausjakson kun taas toisella kympillä HBA oli vahvempi. Puoliajalle mentiin tasatilanteessa 35-35.
Ottelu jatkui tasaisena myös puoliajan jälkeen. Lopulta Pyrintö erottui edukseen päätösjaksolla Janiya Foskeyn vahvan hyökkäyspelaamisen ansiosta. Voitto oli tamperelaisille kauden yhdeksäs. Se nousi sarjan kärkeen, mutta toisena oleva PeKa on pelannut kaksi ottelua vähemmän.
Kuukauden pelaajaksi marraskuussa valittu Annika Aarrejoki oli illan pistekuningatar 21 pisteellä. Foskeylle kirjattiin 16 pistettä ja viisi levypalloa. Märskystä Ada Luukkanen teki 13 pistettä ja jakoi seitsemän koriin johtanutta syöttöä.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.