15.4.2011 Tampereen Pyrintö teki perjantaina taas sen mihin se on yltänyt monta kertaa tällä kaudella. Puolustava mestari nousi Korisliigan toisessa välieräpelissä Uudenkaupungin Korihaita vastaan tappiotilanteesta 89-79 (45-45) -vierasvoittoon.

Pyrintö nousi takaa ohi Korihaiden ja 2-0-välieräjohtoon. Antwine Williams loisti ottelussa 28 pisteellään.

James Reavesin Korihaita kannusti Pohitullissa täysi tupa. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.
Pyrintö johtaa ottelusarjaa nyt 2-0 -voitoin, joten sillä on mahdollisuus ottaa loppuotteluihin vievä ratkaiseva kolmas voitto sunnuntain kotipelissään.
Pelin ensimmäisellä puoliskolla molemmilla joukkueilla oli hyvät hetkensä. Pyrintö tavoitti Korihaiden yhdeksän pisteen johdon ja voitti ensimmäisen neljänneksen 21-19. Toisellakin jaksolla Korihait nousi hyvällä heittopelillään seitsemän pisteen johtoon, mutta tuonkin tilanteen Pyrintö tasoitti puoliajalle.
Viimeisellä neljänneksellä peliin alkoi tulla ratkaisun makua, kun Korihait meni kuusi minuuttia ennen loppua 76-68 -johtoon. Ratkaisijaksi nousi kuitenkin Pyrintö, joka tukahdutti isäntien hyökkäyspelin ja vei seuraavan viisiminuuttisen peräti 15-0. Korihait ei tuosta iskusta enää toipunut, vaan hävisi viimeiset kuusi minuuttia tylysti 21-3.
- Jaksoimme noudattaa loppuun asti pelikonseptiamme, olla intensiivisiä ja luottaa siihen, että olemme voittava joukkue, korosti Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
15. peräkkäisen voittonsa ottaneen Pyrinnön tehokaksikon muodostivat Antwine Williams 28:lla ja Kenneth Lowe 20 pisteellä. Damon Williams teki Antti Nikkilän tavoin 13 pistettä ja repi 14 levypalloa.
Korihaista Nigel Moore heitti lähinnä kolmosilla 17 pistettä ja James Reaves 16.
(STT)
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.