27.11.2012 Tampereen Pyrinnön kauden ensimmäinen voitto EuroChallengen alkulohkossa on tosiasia. Södertälje Kings raivasi yli kymmenen pisteen takaa-ajoasemasta tiensä väkisin mukaan otteluun, mutta voitontahtoa uhkuneen Damon Williamsin johtama Pyrintö kukisti ruotsalaisvieraansa pistein 73–65 (38–26).


Aiemmissa EuroChallenge-otteluissa ajoittain liitoksistaan nitissyt Pyrinnön joukkuepuolustus alkoi toimia Kings-ottelun ensimmäisen kymmenminuuttisen puolestavälistä alkaen kuin unelma. Kings räpelsi hyökkäyksistään epätasapainoisia heittoja ja pallonmenetyksiä, ja parivaljakko LaMonte Ulmer-Damon Williams tyylitteli toisessa päässä tamperelaiset parhaimmillaan 12 pisteen johtoon.
Ottelun kolmas jakso kirvoitti kuitenkin hikikarpaloita Pyynikin kotiyleisön paidanselkämyksiin, kun hyökkäyspeliään yksinkertaistanut Kings alkoi kuroa eroa umpeen. Kun ottelua oli pelaamatta enää runsaat viisi minuuttia, Kings oli siepannut johtoaseman tilanteessa 51–52.
Kenneth Lowen siirrettyä vapaaheitoillaan Pyrinnön 63–62-johtoon otti tahtipuikon käteensä Damon Williams, joka säkitti kahdeksan tamperelaisten viimeisestä kymmenestä pisteestä. Vastaavasti puolustuspäässä Pyrintö onnistui jälleen pelaamaan vahvuuksillaan, pitäen Kingsin vailla pelikoria viimeisen runsaan neljän minuutin ajan.
– Puolustuksemme oli 30 minuuttia todella hyvää, mutta kolmas kymmenminuuttinen oli meille synkkä ja intensiteetti putosi puolustuksessa, Pyrinnön päävalmentaja Ville Tuominen arvioi.
– Puoliajan jälkeen Kings laittoi todella paljon painetta ja me passivoiduimme liikaa, vaikka juuri silloin olisi pitänyt hyökätä. Päätösneljänneksellä nostimme kuitenkin intensiteetin takaisin siihen, mitä se oli ottelun alussa ja pelasimme erinomaisesti.
Pyrinnön punakoneen moottoreina kunnostautuneiden Ulmerin (24/7) ja Williamsin (19/10/5 syöttöä) lisäksi tamperelaisrivistöistä erottautui kaksi erinomaisesti tonttinsa täyttänyttä roolipelaajaa.
Antti Nikkilä (6/8) pelasi yhden kauden parhaista otteluistaan paimentaen Kingsin korinaluskaappi Kenneth Simsiä ja vapauttaen screenipelillään Ulmeria ja Williamsia korintekoon ensimmäisellä puoliskolla. Lisäksi Jesse Niemen (4/0) puolustuspelaaminen, taisteluilme sekä viime minuuteilla upottamat kolmen pisteen kori ja vapaaheitto nousivat tamperelaisittain arvoon arvaamattomaan.
– Tämä oli henkisesti hyvin tärkeä voitto ja osoitimme samalla, että kuulumme tähän sarjaan, Tuominen linjasi.
Pyrintö on voittonsa turvin edelleen mukana taistelussa paikasta EuroChallengen jatkosarjaan. Ensi viikolla Pyrintö matkaa Latviaan kohtaamaan BK Ventspilsin, joka johtaa lohkoa puhtaalla pelillä.
Vierasvoitto Ventspilsistä antaisi Pyrinnölle tukevan jalansijan viimeiseen kotiotteluunsa hallitsevaa Ruotsin mestaria Norrköping Dolphinsia vastaan, mutta tappionkin jälkeen Pyrinnön jatkomahdollisuudet olisivat yhä elossa.
Pyrintö: LaMonte Ulmer 24/7, Damon Williams 19/10/5 syöttöä, Antero Lehto 7/0/3 syöttöä, Antti Nikkilä 6/8, Carl Lindbom 6/4, Kenneth Lowe 4/4, Jesse Niemi 4/0, Olli Ahvenniemi 2/4, Ville Pekkola 1/0, Topias Palmi, Osku Heinonen.
Södertälje: Dino Pita 21/3, Kenneth Simms 16/6/3 riistoa/4 blokkia, Toni Bizaca 15/5.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.